Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Pierwszy miesiąc istnienia bloga

Kalina Jarosławska04 czerwca 20122 komentarze

Blog istnieje w sieci od miesiąca. To trochę za wcześnie na analizę statystyk, ale można przejrzeć już frazy kluczowe, które prowadzą czytelników do bloga.

Bardzo wiele zapytań dotyczy czasu oczekiwania na rozprawę lub możliwości jej przyspieszenia.

Czas oczekiwania jest różny w różnych sądach i zależy od liczby spraw oraz sędziów (których zazwyczaj jest za mało). Natomiast co do przyspieszenia rozprawy – raczej nie uda się tego zrobić bieganiem do sekretariatu i składaniem wniosków o rozpoznanie sprawy poza kolejnością z uwagi na ważne powody. Każdy ma ważne powody. O wiele lepiej będzie, jeżeli dobrze przygotujesz pozew i materiały dowodowe już na samym początku – oszczędzisz czas, a sąd szybciej wydaje zarządzenie o wyznaczeniu rozprawy. Co konkretnie możesz zrobić? Przeczytaj mój wpis Jak długo trwa proces w sądzie pracy?

Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia, jeżeli w umowie nie ma takiej klauzuli – nie można przyjąć bądź nie przyjąć wypowiedzenia, ponieważ jest to jednostronne oświadczenie woli, które tylko musi dotrzeć w odpowiedni sposób do adresata, aby wywołać skutek prawny. Jeżeli jednak wypowiadasz umowę o pracę na czas określony, która nie dopuszcza takiej możliwości, musisz być świadom/a ewentualnych konsekwencji. Więcej możesz przeczytać w moim wpisie poświęconym konkretnie temu przypadkowi.

Czy trzeba podawać powód wypowiedzenia umowy o pracę – to zależy od rodzaju umowy. Przy umowach na czas nieokreślony – trzeba, przy umowach na czas określony (jeżeli można je w ogóle wypowiedzieć) i umowach na okres próbny – nie trzeba.

Czy wyrok zaoczny w sądzie pracy może być zmieniony – oczywiście może, ponieważ podlega on zaskarżeniu. Powód może go zaskarżyć apelacją, zaś pozwany – sprzeciwem.

Obrazek: bezpośrednio z Google.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech 4 czerwca, 2012 o 13:54

Tenże obrazek bezpośrednio z googla chyba nie działa?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 4 czerwca, 2012 o 14:06

Masz na myśli link na końcu postu? Już działa, dziękuję za zwrócenie uwagi 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: