Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

O blogu

Jeżeli jesteś pracodawcą lub pracownikiem bądź jego przełożonym, to wiesz, że rozwiązanie umowy o pracę nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji. Najczęściej towarzyszą mu negatywne emocje i wzajemne pretensje, a także poczucie niesprawiedliwości po stronie pracownika.

Z mojego – prawniczego – punktu widzenia rozwiązanie umowy o pracę jest przede wszystkim procedurą obejmującą określone kroki, które zapewnią jej zgodność z prawem i ochronią pracodawcę przed roszczeniami ze strony pracownika. Jednak takie surowe spojrzenie nie wyklucza takiego sposobu przeprowadzenia rozwiązania umowy o pracę, w którym jest miejsce na rozmowę z pracownikiem. Wszystko zależy od podejścia.

Oczywiście rozmowy i ugoda nie zawsze są możliwe, dlatego też pracownik powinien wiedzieć, jakie ma prawa w przypadku rozwiązania umowy o pracę i jak w praktyce wygląda dochodzenie tych praw.

I tutaj dochodzimy do pytania: o czym jest ten blog?

Jak wskazuje tytuł, blog poświęcony jest problematyce prawidłowego rozwiązania umowy o pracę i możliwości obrony przed nim. Jest on przeznaczony i dla pracowników, i dla pracodawców.

Nie opowiadam się po żadnej ze stron, ponieważ z doświadczenia wiem, że zdarzyć się mogą najróżniejsze sytuacje, w których pokrzywdzony będzie tak pracownik jak i pracodawca. Każdy z nich może dochodzić swoich praw i każdemu z nich chcę pomóc.

Z tego bloga dowiesz się więc:

  • w jaki sposób można rozwiązać umowę o pracę i kiedy,
  • jakich formalności należy dopełnić,
  • jakie roszczenia ma pracownik, któremu rozwiązano umowę o pracę,
  • jak napisać pozew to sądu pracy i ile to kosztuje,
  • do jakiego sądu skierować pozew.

Czytając ten blog, otrzymasz solidną dawkę praktycznej wiedzy, która pozwoli Ci podjąć właściwe decyzje w Twojej sprawie – niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą czy pracownikiem.