Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Odszkodowanie czy przywrócenie do pracy: jakie roszczenie wybrać?

Kalina Jarosławska14 czerwca 201261 komentarzy

Jeżeli zagościłaś bądź zagościłeś na tym blogu dłużej, to pewnie wiesz, że pracownik, któremu wypowiedziano umowę o pracę na czas nieokreślony w sposób niezgodny z prawem lub nieuzasadniony, ma do wyboru dwa roszczenia:

  • roszczenie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne (które później może przekształcić się w roszczenie o przywrócenie do pracy) lub
  • roszczenie o odszkodowanie.

Zanim napiszesz pozew, musisz zastanowić się, które roszczenie wybrać. Wpływa to bowiem na sposób sformułowania pozwu.

Zwrócę Ci uwagę na kilka konsekwencji Twojego wyboru. Mam nadzieję, że pomoże Ci to w jego dokonaniu.

Po pierwsze, pamiętaj, że przy roszczeniu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne (przywrócenie do pracy) wartością przedmiotu sporu jest suma wynagrodzenia brutto za jeden rok. Jeżeli miesięcznie zarabiasz więcej niż 4167 zł brutto, wartość przedmiotu sporu przekroczy 50000 zł, co oznacza, że będziesz musiał zapłacić opłatę sądową od pozwu (5% od wartości przedmiotu sporu, czyli na pewno powyżej 2500 zł), chyba że sąd zwolni Cię z tego obowiązku albo go ograniczy. Musisz jednak złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych w całości bądź w części.

Przy odszkodowaniu nie ma takiego ryzyka, chyba że dużo zarabiasz.

Po drugie, nawet jeżeli żądasz uznania wypowiedzenia za bezskuteczne (przywrócenia do pracy), nie jest wykluczone, że sąd i tak orzeknie o odszkodowaniu, jeżeli Twoje żądanie z pozwu uzna za niecelowe lub niemożliwe.

Po trzecie, nawet jeżeli sąd uzna wypowiedzenie za bezskuteczne (przywróci Cię do pracy), nie oznacza to, że nie musisz obawiać się kolejnego wypowiedzenia – wręcz przeciwnie. Atmosfera w pracy również może nie być za ciekawa.

Po czwarte, że skorzystać z dobrodziejstwa przywrócenia do pracy (i uzyskać wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy) musisz zgłosić gotowość do pracy w określonym czasie. Inaczej wygrana przepada.

Jeżeli pracodawca nie dopuści Cię do pracy, pojawiają się problemy z gotowością do pracy i wynagrodzeniem za czas pozostawania w takiej gotowości.

Z odszkodowaniem nie ma takiego problemu, możesz je egzekwować w dowolnym czasie, o ile się nie przedawni – masz na to 10 lat, możesz ten termin wielokrotnie przerywać.

Wiedząc to wszystko, co napisałam, osobiście wybrałabym roszczenie o odszkodowanie – również dlatego, że nie chciałabym wracać do pracy tam, gdzie nie jestem doceniana. Obawiałabym się również „zwarzonej” atmosfery i nieprzyjemnych kontaktów z pracodawcą.

Nigdy jednak nie namawiam moich klientów do wyboru takiego czy innego roszczenia. Przedstawiam jedynie możliwości, konsekwencje i ryzyka, decyzja zaś zawsze należy do klienta.

A Ty jakieś byś wybrał/a roszczenie?

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 61 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Małgorzata 28 listopada, 2012 o 22:52

Witam,
Bardzo dziękuje za tak wyczerpujące i dokładne omówienie tematu.
Ja początkowo złożyłam pozew o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie bo nie było żadnych obiektywnych kryteriów poza restrukturyzacją firmy (odprawę otrzymałam od pracodawcy) . Po Pani artykule uznałam, że to bezcelowe i zmieniłam pismem pozew pozostawiając tylko roszczenie o odszkodowanie. Ale Sąd domaga się zapłaty kosztów jak od przywrócenia do pracy czyli znacznie wyższych. Czy nie lepiej w ogóle zrezygnować z roszczenia?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 28 listopada, 2012 o 23:21

Trudno mi się odnieść do sprawy na podstawie tak szczątkowego opisu, ale może – jeżeli rozwiązania dokonano na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych – pomoże Pani ten artykuł: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/zwrot-odprawy-pienieznej-kiedy-i-dlaczego/

Odpowiedz

Katarzyna 26 grudnia, 2012 o 14:44

Witam. Mam pytanie. Mąż otrzymał 20 grudnia wypowiedzenie z pracy zawartej na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia do 31 stycznia z powodu likwidacji stanowiska pracy. W okresie od 24 grudnia (łącznie) do 1 stycznia w firmie jest czas postoju-wiec mąż dlatego otrzymał wypowiedzenie 20 grudnia. Wiemy ze do firmy złożono już CV oraz ze ma być zatrudniony nowy pracownik w miejsce męża. Mamy 7 dni na złożenie pozwu o odszkodowanie…czyli do jutra…(mimo ze były teraz święta a wcześniej weekend) Chcąc dotrzymać terminu musielibyśmy mieć dowód na to ze już zatrudniono kolejna osobę na miejsce męża a planowane jest to dopiero na początku stycznia. Czyli faktycznie dowodu jeszcze nie mamy. Podejrzewam, że wręczenie wypowiedzenia mężowi w terminie przed świętami i przestojem było celowym zagraniem firmy, żeby utrudnić możliwość złożenia pozwu w terminie. Co mamy robić. Napisać pozew z przypuszczeniem a nie dowodem na to że zatrudniono nowego pracownika czy wstrzymać się teraz i dopiero po zatrudnieniu kolejnej osoby pisać wniosek o przywrócenie terminu odwołania dołączając pozew. Proszę o szybką odpowiedź. Mamy czas do jutra…a są jeszcze święta…Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Kasia

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 27 grudnia, 2012 o 14:33

W sprawie indywidualnej konsultacji zapraszam Panią tutaj: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/porady-on-line/

Odpowiedz

lucyna 3 lutego, 2013 o 19:08

Pani Kalino. Mam umowe o prace do 31.11.2013 roku. Wreczono mi wypowiedzenie bezprawne Jestem w okresie chronionym. Za rok dostane emeryure. Mam ponad 30 lat pracy. Urodzilam sie 21.10. 1953. Ile mam czasu na wniesienie do sadu pozwu o odszkodowanie?
Pozdrawiam serdecznie. Lucyna

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 4 lutego, 2013 o 09:28

Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę wynosi zawsze 7 dni kalendarzowych (nie roboczych).

Odpowiedz

karolina 14 marca, 2013 o 11:57

Czy odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę będzie mi przyznane jeśli w trakcie procesu podejmę pracę u innego pracodawcy?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 17 marca, 2013 o 22:09

Tak; prawo do odszkodowania jest niezależne od podjęcia pracy.

Odpowiedz

marek 18 kwietnia, 2013 o 09:31

dzien dobry mam pytanie..zwolniono mnie powolując sie na art 52 $1 p 1 doszło do utarczki i rzekomego pobicia dowodcy zmiany …nie była to pierwsza utarczka iz ta osoba ….od dluzszego czasu starał sie mi uprzykrzyc prace jak mu wczesniej powiedzialem ,ze ciagle czegos ode mnie i moich kolegów szuka- szykanował i donosił nieprawdziwe sytuacje do kierownika naszego. Pracodawca nie poinformował mnie jaka byla przyczyna zwolnienia tylko przysłal mi swiadectwo pracy podajac ww art i bez wypowiedzenia…umowe miałem do 2015. Prowadzono jakies postępowanie w tej sprawie lecz o jego przebiegu wogole mnie nie poinfomowano..Co mogę zrobić w tej sprawie uwazam ,ze dopoki ta osoba i kierownik w tym zakladzie pracuja / ktory trzyma strone dowodcy / nie widze dalszej mozliwosci pracy…prosze o poradę pozdrawiam

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 23 kwietnia, 2013 o 12:43

W sprawie indywidualnej konsultacji prawnej zapraszam tutaj: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/porady-on-line/

Odpowiedz

Krzysiek 23 września, 2013 o 20:31

Dzień Dobry,

chciałbym się dowiedzieć, czy przysługuje mi jakieś odszkodowanie z tytułu bezzasadnego zwolnienia mnie z pracy na umowę o pracę na czas określony (trzy lata) z możliwością dwutygodniowego wypowiedzenia? Z tego co się orientuje, to tak, ale proszę o poradę prawną.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 29 września, 2013 o 17:36

Odszkodowanie nie przysługuje, ponieważ wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony nie wymaga podania przyczyny, a zatem nie można mówić, że jest zasadne lub nie. Wyjątek stanowią zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników, ale w zasadzie jest to istotne tylko dla odprawy pieniężnej.

Odpowiedz

Tom 12 listopada, 2013 o 00:17

Wydaje mi się, że pominęła Pani zasadniczy argument tj. wysokość „wygranej”:
– 12-krotność pensji w sprawie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne
– 3-krotność pensji w sprawie o odszkodowanie
Jak rozumiem różnica wynosi 9 pensji i na chłopski rozum jest to bardzo silny argumentem na korzyść pozwu o bezskuteczność wypowiedzenia.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 12 listopada, 2013 o 10:54

A skąd przekonanie, że przy roszczeniu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne/przywrócenie do pracy wygrywa się 12-krotność pensji? Sądzę, że pomylił Pan tę wartość z wartością przedmiotu sporu, która rzeczywiście przy tego typu roszczeniach dla umów na czas nieokreślony wynosi wysokość rocznego wynagrodzenia. Natomiast to nie oznacza, że w razie wygranej sąd zasądza taką kwotę. Absolutnie nie – sąd przywraca do pracy i ewentualnie może zasądzić wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, jeżeli takie roszczenie zostało zgłoszone, ale ono nigdy nie wyniesie 12-krotności pensji.

Odpowiedz

Tom 13 listopada, 2013 o 15:04

Wydawało mi się to logiczne, jednak dziękuję za sprostowanie.

Odpowiedz

GIJO 10 listopada, 2018 o 19:59

Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy jest zatem w jakiś sposób ograniczone? Co w przypadku jeżeli sprawa ciągnie się 1,5 roku, a ja przez ten cały czas aż do wyroku pozostawałem bez pracy ?

Odpowiedz

kursy bhp 20 listopada, 2013 o 18:32

A czy przy przywróceniu do pracy pracownik powinien przejść ponownie szkolenie wstępne z bhp?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 23 listopada, 2013 o 21:31

Nie jestem specjalistą od BHP, ale moim zdaniem nie, ponieważ dochodzi do reaktywacji stosunku pracy i jego kontynuacji na dotychczasowych warunkach.

Odpowiedz

Halszka 15 grudnia, 2013 o 20:17

Witam.
Sąd wydał orzeczenie o przywróceniu mnie do pracy. Co powinnam teraz zrobić. Czy mam obowiązek zgłaszać dyrektorowi gotowość do pracy. Jeśli tak, to w jakim terminie (od ogłoszenia postanowienia czy uprawomocnienia się wyroku) i w jakiej formie. Poza tym, czy dyrektor ma obowiązek wypłacić mi trzymiesięczne odszkodowanie, jeśli w postanowieniu sądu nic na ten temat nie było.
Pozdrawiam.
Halszka

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 6 stycznia, 2014 o 19:13

7 dni od uprawomocnienia się wyroku. Jeśli o roszczeniu pieniężnym nie ma mowy w wyroku, to pracodawca nie ma obowiązku płacić.

Odpowiedz

Artur 28 stycznia, 2014 o 23:08

Witam. Moja sprawa wygląda następująco. Jestem nauczycielem. Dostałem w maju 2013 wypowiedzenie z pracy i było one zasadne, gdyż od 1.09 miało być znacznie mniej oddziałów w pracy. Jednak w sierpniu okazało się że dyrektor wykazał aż 11 godzin ponadwymiarowych ( więc chyba stosunek pracy 9/18) i rozdysponował je pomiędzy nauczycieli. Przede mną zataił możliwość dalszej pracy, a co za tym idzie ograniczenie etatu do 9/18 ( art.22.2 KN). Na 31.08 została mi wypłacona odprawa. Dopiero 1.12.2013 dowiedziałem się o tej sytuacji, tj. istnieniu tych godzin. Uważam, że dyrektor kierując się art. 94 ind2 KP w związku z art 91c.1 KN powinien zastosować w stosunku do mnie art. 22.2 KN. Czy dobrze myślę??? Dałem szansę dyrektorowi aby zatrudnił mnie od 1.01.2014 w niepełnym wymiarze czasu pracy tj. 9/18. Niestety nie załatwię chyba tego na gruncie lokalnym. Zostaje mi sąd pracy. I teraz moje pytanie do Pani ( jeśli oczywiście potwierdzi Pani zasadność mojego roszczenia). Jak policzyć kwotę odszkodowania? bo zdecydowanie się z Panią zgadzam, że nie warto walczyć o przywrócenie do pracy. Atmosfera to nic, ale ja pracuję jeszcze w innej szkole i będą problemy z planem lekcji, aby pogodzić pracę w obu szkołach i inne. Po co znowu zakładać sprawę o mobbing lub nierówne traktowanie 🙂 . Będę wdzięczny za odpowiedź.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 1 lutego, 2014 o 10:56

Jeżeli potrzebuje Pan indywidualnej pomocy prawnej, zapraszam tutaj: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/porady-on-line/.

Odpowiedz

Piotr 27 kwietnia, 2014 o 16:03

Dzień dobry,
Mam takie ogólne pytanie: co przysługuje pracownikowi, w sytuacji, gdy pracodawca wręcza mu 3-miesięczne wypowiedzenie i każe siedzieć przez cały ten czas w domu pozbawiając go bieżących pieniędzy z dnia na dzień. Wiem, że w tym czasie pracownik ma obowiązek świadczyć pracę, a pracodawca zapewnić pracę do końca okresy wypowiedzenia. Dziękuję.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 27 kwietnia, 2014 o 17:11

Nie bardzo rozumiem, co ma Pan ma myśli przez „pozbawienie pracownika bieżących pieniędzy z dnia na dzień”. Czy może Pan to wyjaśnić?

Odpowiedz

Piotr 28 kwietnia, 2014 o 20:29

Pracownik siedząc w domu w trakcie okresu wypowiedzenia (nie z własnej woli) nie otrzyma wynagrodzenia, gdyż de facto nie przepracował w tym czasie ani jednej godziny. Taki jest zamiar pracodawcy, który liczy na to, iż nie będzie musiał wypłacać należnego w tym czasie wynagrodzenia. Czy to legalne postępowanie? Czy pracownik może się domagać wypłaty pieniędzy za ten okres (jaki przepis prawny?). Dziękuję.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 11 maja, 2014 o 17:52

Pracodawcy w praktyce zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, ale to nie znaczy, że nie muszą im w tym czasie wypłacać wynagrodzenia. Stosunek pracy trwa bowiem nadal.

Odpowiedz

Anna 6 maja, 2014 o 20:40

W zakładzie pracy były zwolnienia grupowe (zwalniali i osoby zatrudnione na czas nieokreślony i osoby na zastępstwo), teraz będą zatrudniać. Czy za ponowne zatrudnianie pracowników można uznać nawiązanie stosunku pracy z nowym pracownikiem na podstawie umowy na zastępstwo (czy umowa musi być zawarta na czas określony lub nieokreślony)? Co należy rozumieć pod pojęciem zatrudnienie w tej samej grupie zawodowej – ten sam zespół czy podobne wymagania, kwalifikacje?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 11 maja, 2014 o 17:57

Pani Anno, dużo pytań – zapraszam do zakładki „Porady online”.

Odpowiedz

Krystyna 23 września, 2014 o 11:50

Mam zasądzony Wyrok Sądu o odszkodowanie od pracodawcy za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. W jakim terminie powinnam go otrzymać ?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 7 listopada, 2014 o 21:31

Otrzyma go Pani, jak Pani o to poprosi. Sąd sam z siebie nie wyśle.

Odpowiedz

Maciej 17 listopada, 2014 o 13:09

Witam, 10.07.2009 mój pracodawca pozbył się mnie na podstawie likwidacji stanowiska pracy z przyczyn niezależnych od pracownika. Stosunek pracy trwał jeszcze miesiąc bez wykonywania pracy. W czerwcu 2010 zatrudnił na moje miejsce na to samo stanowisko osobę pracującą tam do 07.2012. Dopiero teraz dowiedziałem się o tym, że mogłem założyć sprawę o odszkodowanie – czy są jakieś szanse ominąć 3 letnie przedawnienie i rościć o odszkodowanie? Firma zatrudniała wtedy ok 500 osób, teraz ok 400. Dziękuję za radę, z chęcią odpowiem na Pani pytania. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 23 grudnia, 2014 o 21:10

Chodzi Panu o odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę czy o odprawę z ustawy o zwolnieniach grupowych?

Odpowiedz

maria 11 grudnia, 2014 o 19:29

czy można wystąpić o odszkodowanie od pracodawcy po kilku miesiącach od ustania stosunku pracy, umowa na czas nieokreślony bez wypowiedzenia przez pracodawcę

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 23 grudnia, 2014 o 21:17

Za mało szczegółów Pani podaje, więc na chwilę obecną nie mogę udzielić żadnej odpowiedzi. Z jakiego tytułu miałoby być to odszkodowanie?

Odpowiedz

Joanna 24 lutego, 2015 o 15:26

Witam, mam pytanie , zajmuję wysokie stanowisko w urzędzie administracj publicznej, po wyborach samorzadowych zmienił mi się szef, który własnie wreczył mi wypowiedzenie zmieniajace warunki pracy i płacy powód bardzo krótki ” brak zaufania w zakresie sprawowanej funkcji” bez podania zadnych konkretów. Czy w Pani ocenie mjał do tego prawo?

Odpowiedz

Dorota 2 kwietnia, 2015 o 20:17

Witam.
Spotkało mnie dokładnie to samo. Czy mogę się dowiedzieć co Pani zrobila z ta sprawa? Wystapila Pani do sadu? Ja mam zamiar wnieść pozew o przywrócenie do pracy.
Pozdrawiam
Dorota

Odpowiedz

Irena 12 marca, 2015 o 14:28

Zwolniono pracownika dyscyplinarnie: jako uzasadnienie podano: ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych polegających na nawiązaniu współpracy handlowej z firmą, bez uprzedniego rzetelnego zweryfikowania kontrahenta na temat jego wiarygodności i w konsekwencji przekazaniu przedpłaty na zamówiony towar. Kwota 37.584zł.
Ze swej strony dodam, że wszystkie uzgodnienie dokonywano drogą e-mailowa. Pracownik sprawdził klienta w KRS wg podanych danych firma widniała w KRS. podany adres był zgodny. w związku z tym pracownik na podstawie otrzymanych dokumentów drogą elektroniczna, przekazał je do komórki finansowej (nawiazem mówiąc osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za ten dział) celem dokonania przedpłaty. Osoba ta (nie zwolniony pracownik) dokonał przedpłaty. Dopiero, kiedy doszło do realizacji transakcji telefon dostawcy zamilkł. Pracownik dołożył starań, na własny koszt dojechał do domniemanego dostawcy, okazało się, że firma istnieje ale nie ma takiego pracownika . Fakt ten zgłoszono na Policję, która prowadzi dochodzenie. Czy w takim stanie rzeczy Pracodawca postąpił słusznie zwalniając pracownika dyscyplinarnie, który to miał dobre intencje, a na dodatek dodam, że znajduje się w okresie ochronnym przed emeryturą? Pomóżcie

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 13 maja, 2015 o 20:35

Za mało danych, trudno się powiedzieć. Istotne jest m. in., czy u pracodawcy obowiązywały procedury weryfikowania kontrahenta, które pracownik naruszył.

Odpowiedz

Franciszek 20 marca, 2015 o 11:09

Czy pracownik w trakcie procesu sądowego może zmienić żądanie przywrócenia do pracy na żądanie wypłaty odszkodowania ?

Czy pracodawca może, bez dokonywania zmiany umowy o pracę, polecić pracownikowi wykonywanie przez okres 1 miesiąca:
– inne rodzaju pracy (np zastępowanie chorego kierownika) ?
– lub prace i innej miejscowości ?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 13 maja, 2015 o 20:33

Pytanie 1: Może.
Pytanie 2: Art. 42 par. 4 Kodeksu pracy.

Odpowiedz

Andi 24 maja, 2015 o 22:42

Pracowałem u jednego pracodawcy 5 lat na umowę na czas nieokreślony.Dostałem do podpisu nowe warunki pracy i płacy. W tych warunkach było zaznaczone co mam wykonywać w ramach obowiązującej umowy. Nie zgadzałem się z dwoma punktami ,które wykraczały poza moje uprawniena i wiedzę. Pracodawca również chciał obniżyć mi pensję ,tłumacząc się tym że w firmie na moim stanowisku max pensja jest niższa niż ta co otrzymuję i nie interesuje go angaż z przed 2 lat od innego szefa.
Następnego dnia w godzinach pracy wręczył mi wypowiedzene w trzech wariantach które odrzuciłem tłumacząc się że chcę dalej pracować .
Pierwszy wariant to wypowiedzenie z 3 miesięcznym odszkodowaniem w kwocie brutto za 3 miesiące plus ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Drugi wariant to wypowiedzenie 1 miesięczne,tak abym w ciągu tego miesiąca wykorzystał urlop i dokończył wykonywane prace.
Trzeci wariant to zwolnienie dyscyplinarne za rzekomo ciężkie naruszenie przepisów,gnębienie psychiczne innych osób w tym szefa.
Nie podpisałem żadnego,a szef kazał mi opuścić zakład. Nie zrobiłem tego.Wezwano ochronę i policję. Zasłabłem a policja wezwała karetkę.
Teraz przebywam na zwolnieniu L4 wydanego w szpitalu ,z którego się wypisałem na własne żądanie w tym samym dniu.
Tydzień po całym zajściu, dokładnie w miniony piątek dostałem pocztą przesyłkę poleconą z firmy. Od zaufanej osoby dowiedziałem się że pracodawca zastosował opisany prze zemnie trzeci wariant wypowiedzenia. Przesyłki nie odebrałem. Co w obecnej sytuacji robić?
Czy wypowiedzenie na chorobowym jest w takiej sytuacji skuteczne?Co robić po skończeniu się L4 ?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 26 maja, 2015 o 20:42

Przesyłkę należy odebrać. Trzeba wiedzieć dokładnie, co pracodawca zrobił, żeby podjąć dalsze kroki.

Odpowiedz

Paulina 29 czerwca, 2015 o 00:58

Witam,
Dnia 9marca zostałam zatrudniona na czas próbny ( 2 miesiące) po tym czasie został podpisany aneks na kolejny miesiąc (obowiązujący do dnia 8 czerwca), następna umowa miała być umową na czas nieokreślony. Niestety pracodawca się rozmyślił, nie dotrzymał jednak terminów: Dnia 18 czerwca ( czyli 10 dni po zakończeniu umowy na czas próbny ) została mi wręczona umowa na czas określony od dnia 9 czerwca do dnia 19 czerwca, podpisałam ją oczywiście z datą otrzymania tj 18 czerwca. Wiem, że w związku z niedopilnowaniem przez pracodawcę terminów mam prawo do odszkodowania nie wiem jednak jakiej kwoty mam prawo żądać oraz czy pisząc pozew powinnam wzorować się na pozwie o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia ??
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc Paulina

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 9 lipca, 2015 o 18:50

Szczerze mówiąc, nie widzę żadnej podstawy prawnej do żądania odszkodowania od pracodawcy.

Odpowiedz

Piotr 15 września, 2015 o 16:42

Czy pozew o odszkodowanie za nieuzasadnione rozwiązanie umowy na czas nieokreślony należy złożyć na urzędowym formularzu? Czy to postępowanie uproszczone? Kwota skoro to 3-krotna pensja za 1/8 etatu wiec niewiele tj. 600pln. Czy fakt, że w rzeczywistości otrzymywałem większe wynagrodzenie ma jakieś znaczenie?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 6 listopada, 2015 o 17:56

Formalnie taka sprawa spełnia kryteria postępowania uproszczonego, ale jeszcze nigdy nie spotkałam się z tym, aby w podobnych okolicznościach sąd wymagał złożenia pozwu na formularzu.

Odpowiedz

Renia 10 października, 2015 o 13:24

Czy po przywroceniu do pracy i zgloszeniu gotowosci do pracy mozna pojsc na zwolnieniu lekarskie z powodu ciazy? Czy trzeba przepracowac 30 dni?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 6 listopada, 2015 o 18:09

A dlaczego 30 dni?

Odpowiedz

Kuba 14 października, 2015 o 12:56

Witam bardzo serdecznie,

W odniesieniu do mojej sytuacji chciałbym jeszcze wrócić do tematu odszkodowania za bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony.

A mianowicie, pod koniec lutego 2014 roku mój były pracodawca wypowiedział mi umowę na czas niekreślony w sposób niezgodny z prawem (przebywałem wtedy na zwolnieniu lekarskim, natomiast próba wręczenia wypowiedzenia miała miejsce w czasie dostarczenia zwolnienia lekarskiego do miejsca pracy). Nie przyjąłem oświadczenia byłego pracodawcy o rozwiązaniu umowy o prace i nie zapoznałem się z jego treścią, ale wg byłego pracodawcy wypowiedzenie umowy było skuteczne i z końcem marca 2014 roku (miesięczne wypowiedzenie) już przestałem być jego pracownikiem.

Następnie w kwietniu 2014 roku skierowałem do sądu pozew przeciwko byłemu pracodawcy o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę i przywrócenie do pracy. Zanim sprawa nabrała tempa (była już na etapie uiszczania opłaty sądowej przeze mnie) to w połowie czerwca 2014 roku otrzymałem nową pracę i temat procesowania się z byłym pracodawcą odpuściłem sobie.

Czy w takiej sytuacji mam jeszcze prawo do odszkodowania ? Jeśli tak to o jaką kwotę mógłbym rościć ? Czy mogłaby ona być uzależniona od mojego wynagrodzenia u byłego pracodawcy i długości pozostawania bez pracy ? Czy mogę liczyć na jakieś informacje w tym temacie ?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 6 listopada, 2015 o 18:11

Pana zagadnienie nadaje się na głębszą analizę i kilka dodatkowych pytań co do stanu faktycznego, więc nie ma możliwości rozwiązać go na blogu.

Odpowiedz

Moni.ka 27 października, 2015 o 19:20

od 3 lat pracuję w firmie X S.A. W dniu 28.07.2015 podpisałam porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę. Z dniem 31.10.2015 rozwiązuję stosunek pracy. Przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest przyczyna niedotycząca pracownika w rozumieniu ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedostyczących pracowników i zawiera się w okolicznościach wskazanych w porozumieniu dotyczącego zwolnień grupowych oraz działań dotyczących warunków zatrudnienia pracowników. W okresie wypowiedzenia otrzymuję wynagrodzenia bez świadczenia pracy. Dziś dowiedzaiłam się że jestem w 6 tyg ciązy. Jakie mam szanse na pracę? Czy w takiej sytuacji mogę żądać przywrócenia mnie do pracy? Co powinnam zrobić??

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 6 listopada, 2015 o 19:04

Może Pani poprosić pracodawcę o umożliwienie powrotu do pracy, ale on nie ma obowiązku tego żądania uwzględnić. Ciąża nie chroni przed rozwiązaniem stosunku pracy w drodze porozumienia stron.

Odpowiedz

Krzysztof 6 listopada, 2015 o 18:15

wystąpiłem do sądu o przywrócenie do pracy, sąd ustalił jednak i wydał postanowienie o opłacie której uiścić nie jestem w stanie. Czy mogę zmienić treść roszczenia na odszkodowanie?

Odpowiedz

Liliana 18 lutego, 2016 o 08:37

Witam Pani Kalino.

Bardzo proszę o pomoc. 12 stycznia podpisałam porozumienie stron z 6 miesięczną odprawa. Koniec umowy był do 31 stycznia. 26 okazało się że jestem w 5 tygodniu ciąży. Dzień wcześniej otrzymałam odprawę. Napisałam pismo do pracodawcy który przywrócił mnie na stanowisko bez konieczności rozstrzygania sporu w sądzie. Niestety domaga się ode mnie oddania odprawy w kwocie brutto! Czyli mam oddać to co dostałam plus 10 000 dodatkowo. Nie mam takich pieniędzy. Czy jest szansa żeby się od tego odwołać? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Wszystkie pieniądze mam zwrócić do końca lutego.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 3 kwietnia, 2016 o 09:09

Jak zakończyła się ta sprawa?

Odpowiedz

Anna 3 maja, 2016 o 11:48

W momecie skladania przeze mnie wniosku o urlop wychowawczy pracodawca (nowy przełożony) poinformował mnie o chęci wypowiedzenia mojej umowy o prace na czas nieokreslony. Nie otrzymałam informacji z jakiego powodu. Chce wniesc pozew przeciwko pracodawcy – uznanie wypowiedzenia umowy za nieskuteczne. Interesuje mnie tylko przywrocenie do pracy. Do tej pory otrzymywalam bardzo dobre oceny pracownicze, a wypowiedzenie wynika jedynie z subiektywnych uprzedzeń nowego szefa oraz informacji, że chcę pójść na urlop wychowawczy. Czy muszę w tej sytuacji wnieść opłatę sądową? Dodam, że zarabiam powyżej 5 tyś .brutto

Odpowiedz

Prawo pracy Łódź 15 lutego, 2017 o 11:37

Też uważam, że odszkodowanie jest najlepszym wyborem, bo powrót do pracy, gdzie relacje już nie powrócą na prawidłowe tory nie jest rzeczą przyjemną. Przebywanie w takiej atmosferze min. 8 godz. dziennie to byłaby katorga.

Odpowiedz

Max 21 czerwca, 2017 o 00:12

Moja sytuacja jest następująca:
Wczoraj zwolniono mnie z pracy bez wypowiedzenia z pogwałceniem KP. Nie chcę wracać do tej pracy, bo atmosfera będzie fatalna, ale zastanawiam się, co będzie lepsze pod kątem finansowym – roszczenie o odszkodowanie, czy o przywrócenie do pracy? Ile trwają tego typu sprawy i czy podjęcie nowego zatrudnienia zmniejsza roszczenie o odszkodowanie lub świadczenie za okres bez pracy przy przywróceniu do pracy?

Odpowiedz

Adam 23 czerwca, 2017 o 19:32

Dzien dobry podpisalem zwolnienie za porozumieniem stron przyczyna byla domniemana proba kradziezy piwa w grupie Żywiec oskazono mnie o probe wywiezienia piwa z drogim kolega nie bylo mnoe przy tym pomowil mnie ze to ja bylem organizatorem wywozu piwa mi prezes przedlozył zwolnienie za porozumoeniem stron do podpisu a temu 2 ktory mial to zaladowac na auto (mnie w tym momecie nie bylo w pracy) dal tylko nagane … moje pytanie brzmi jakie mam szanse na wygranie sprawy w sadzie pracy i o co moge zawalczyc dodam ze nie maja na mnie zadnych dowodow

Odpowiedz

GIJO 10 listopada, 2018 o 18:36

Witam,
czy fakt, że w momencie rozwiązania umowy zawartej na czas nieokreślony trybem bez wypowiedzenia pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim i teoretycznie będzie przebywał na nim dalej wyłącza możliwość odrzucenia przez Sąd pozwu o przywrócenie do pracy ? Tzw. szczególna ochrona pracownika. Zakładamy, że Sąd orzeknie bezzasadność rozwiązania.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 29 czerwca, 2019 o 16:56

Wszystko zależy, z jakiej przyczyny zwolniono pracownika bez wypowiedzenia. Jeżeli powołano art. 53 k.p., a opisane tam przesłanki zostały spełnione – zwolnienie może okazać się uzasadnione i zgodne z prawem.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: