Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Czy do umowy o pracę trzeba wpisywać okres wypowiedzenia?

Kalina Jarosławska07 października 2011Komentarze (0)

Tytuł posta to zapytanie, które wpisane w wyszukiwarce prowadzi do tego bloga. Dotychczas napisałam sporo postów dotyczących okresów wypowiedzenia, ale żaden z nich nie daje odpowiedzi na powyższe pytanie. Niniejszym więc odpowiadam 🙂 Odpowiedź będzie inna dla umowy o pracę na czas nieokreślony i na czas określony. Zacznijmy od tej pierwszej.

Okres wypowiedzenia w umowie o pracę na czas nieokreślony

W umowie o pracę na czas nieokreślony nie musisz wpisywać okresu wypowiedzenia, bowiem wynika on wprost z Kodeksu pracy. Przypomnę, że okres ten wynosi:

 • 2 tygodnie, jeżeli u danego pracodawcy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
 • 1 miesiąc, jeżeli u danego pracodawcy pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
 • 3 miesiące, jeżeli u danego pracodawcy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Okresu tego nie można skutecznie skrócić „z góry”, nawet jeżeli pracownik wyrazi na to zgodę. Wówczas zastosowanie znajdą i tak okresy ustawowe. Natomiast już po dokonaniu wypowiedzenia pracodawca i pracownik mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy, przy czym ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę (tj. nadal pozostaje ono rozwiązaniem wskutek wypowiedzenia przez jedną ze stron i tak należy wpisać w świadectwie pracy).

Okres wypowiedzenia w umowie o pracę na czas określony

Inaczej rzecz się ma z umową na czas określony. Tutaj wręcz konieczne jest wskazanie dopuszczalności wypowiedzenia w samej umowie, inaczej bowiem nie będzie można jej w ogóle wypowiedzieć. 

Jeśli chodzi o wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, będą obowiązywały tu takie zasady, jak przy umowie na czas nieokreślony.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: