Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Natychmiastowa wykonalność wyroku w sprawie z zakresu prawa pracy

Kalina Jarosławska07 maja 20112 komentarze

W pewnych sytuacjach wyrok zasądzający na rzecz pracownika należność pieniężną w sprawie z zakresu prawa pracy jest z urzędu lub może być natychmiast wykonalny. O jakie sytuacje chodzi?

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nakazują sądowi pracy nadać wyrokowi zasądzającemu na rzecz pracownika rygor natychmiastowej wykonalności z urzędu (tzn. bez wniosku pracownika), ale tylko w części, ograniczonej do pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika.

Przez „pełne jednomiesięczne wynagrodzenie pracownika” rozumie się wynagrodzenie zasadnicze, a także dodatki o charakterze stałym.

Niezależnie od tego szczególnego przepisu oczywiście sąd pracy może nadawać wydanym przez siebie wyrokom rygor natychmiastowej wykonalności również na zasadach ogólnych, tj. na podstawie art. 333-338 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z tym przepisami rygor natychmiastowej wykonalności:

  • jest nadawany obowiązkowo z urzędu, jeżeli sąd zasądza roszczenie uznane przez pozwanego lub wydaje wyrok zaoczny uwzględniający powództwo;
  • może być nadany na wniosek pracownika, gdyby opóźnienie uniemożliwiało lub znacznie utrudniało wykonanie wyroku albo narażało powoda na szkodę (przy czym tutaj pracownik musi przekonać sąd co do istnienia tych okoliczności).

Rygor natychmiastowej wykonalności oznacza, że wyrok sądu I instancji, choć nieprawomocny, stanowi tytuł egzekucyjny, który – po uzyskaniu klauzuli wykonalności – pozwala wszcząć egzekucję komorniczą.

Jednak nie oznacza to, że wyrok opatrzony rygorem natychmiastowej wykonalności nie podlega zaskarżeniu albo nie może być zmieniony przez sąd II instancji na niekorzyść pracownika (np. poprzez oddalenie powództwa lub zmniejszenie zasądzonej kwoty). Gdyby tak się stało, kwota już wyegzekwowana przez pracownika będzie co do zasady podlegać zwrotowi w całości bądź w odpowiedniej części.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

pracownik 10 lutego, 2012 o 11:02

Witam,
właśnie wczoraj wygrałam sprawę w sądzie pracy i sąd nadał rygor natychmiastowej wykonalności do wypłaty na moją rzecz odszkodowania w wys. miesięcznego wynagrodzenia. Jak długo mogę oczekiwać na realizację wypłaty? Dopiero po zapoznaniu się przez pracodawcę uzasadnienia wyroku czy np. w ciągu paru dni?

Odpowiedz

Kalina Jaroslawska 10 lutego, 2012 o 12:03

Pracodawca może zapłacić dobrowolnie na podstawie wyroku z rygorem natychmiastowej wykonalności, ale zazwyczaj tego nie robi (ja się przynajmniej z tym nie spotkałam). Jeśli chce Pani otrzymać wypłatę, powinna Pani wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, a następnie wystąpić do komornika z wnioskiem o egzekucję, wskazując majątek pracodawcy, z którego egzekucja mogłaby nastąpić (np. z rachunków bankowych). Musi Pani jednak pamiętać, że w razie zmiany wyroku w II instancji – jeżeli pracodawca wniesie apelację – może być Pani zobowiązana do zwrotu pobranych kwot.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: