Wypowiedzenie zmieniające – zakaz konkurencji
Jak wiesz, pracodawca może zmienić warunki pracy i płacy w jednostronnego oświadczenia, który nazywamy wypowiedzeniem zmieniającym. Aby wypowiedzenie zmieniające było skuteczne, trzeba na piśmie przedstawie nowe warunki pracy lub płacy. Wiesz też, że istnieje coś takiego jak umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Postanowienia dotyczące takiego zakazu konkurencji mogą znaleźć się w umowie o pracę, nie potrzeba odrębnego dokumentu.
Teraz popatrz: pracodawca składa wypowiedzenie zmieniające, w którym wypowiada postanowienia dotyczące zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy znajdujące się w umowie o pracę. Na piśmie proponuje nowe warunki zakazu konkurencji, np. niższe odszkodowanie lub dłuższy czas trwania zakazu. Albo wręcz wprost wskazuje, że zakaz konkurencji zostanie uregulowany w odrębnej umowie.
Czy tak można? Czy takie wypowiedzenie będzie skuteczne dla umowy o zakazie konkurencji?
Odpowiadam: nie, tak nie można. Nie, wypowiedzenie nie będzie skuteczne dla umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
Umowa o zakazie konkurencji to odrębny stosunek prawny
Nie ma wątpliwości, że postanowienia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mogą znajdować się w umowie o pracę. Nie znaczy to jednak, że stają się one elementem stosunku pracy. Przecież będą one miały zastosowanie dopiero wtedy, gdy umowa o pracę się rozwiąże. Uzgodnienia dotyczące zakazu konkurencji tworzą odrębny stosunek prawny, nie można ich więc uznać za warunki pracy i płacy. Dlatego wysokości odszkodowania ani czasu trwania zakazu konkurencji nie można zmienić wypowiedzeniem zmieniającym. Próba zmiany, w ramach której pracodawca wskazuje, że „zakaz konkurencji zostanie uregulowany w odrębnej umowie”, jest niczym innym jak próbą niedozwolonego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji.
Pamiętaj: umowa o zakazie konkurencji może zostać zmieniona lub rozwiązana skutecznie przez jedną ze stron tylko wówczas, gdy sama dopuszcza taką możliwość (zazwyczaj w konkretnych okolicznościach opisanych w umowie). Jeżeli tego nie ma, zmiana lub rozwiązanie umowy o zakazie konkurencji wymaga zgody obu stron w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }