Odmrożenie terminów

przez Kalina Jarosławska dnia 16 maja 2020

Jeżeli czytałeś/czytałaś poprzedni artykuł, to wiesz, że w postępowaniach sądowych zawieszono bieg terminów procesowych i sądowych, a w większości spraw odwołano rozprawy poza tzw. sprawami pilnymi. Niestety sprawy z zakresu prawa pracy nie należą do pilnych, więc rozprawy zaplanowane na kwiecień i maj po prostu się nie odbyły; w niektórych wyznaczono nowe terminy, inne jeszcze czekają w kolejce.

Wczoraj, 15 maja 2020 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono tarczę antykryzysową 3.0, która znosi zawieszenie biegu terminów procesowych i sądowych. Zgodnie z art. 68 ust. 6 i 7 tej ustawy terminy, które biegu nie rozpoczęły w ogóle, zaczynają biec „po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy”, natomiast terminy, które uległy zawieszeniu, biegną dalej „po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy”.

Co to oznacza dla Ciebie, jeżeli w ostatnim czasie otrzymałeś z sądu wezwanie do uzupełnienia braków, do wniesienia odpowiedzi na pozew albo chcesz złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku albo apelację? Musisz mieć świadomość, że teraz czynności te należy wykonać, inaczej terminy przepadną. Do kiedy masz czas? Przepisy brzmią trochę pokrętnie, więc wyjaśnię, o co chodzi.

Tarcza kryzysowa 3.0 wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w dniu 16 maja 2020 r. Następnie musimy doliczyć 7 dni, co daje nam 23 maja 2020 r. Zatem terminy rozpoczynają bieg albo biegną dalej od 24 maja 2020 r.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmslegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: