Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Wypowiedzenie umowy o pracę – co napisać w odwołaniu do sądu pracy? Cz. I

Kalina Jarosławska29 maja 201112 komentarzy

AKTUALIZACJA: 8 maja 2021 r.

Jak wiemy, w wypowiedzeniu umowy o pracę pracodawca powinien zawrzeć pouczenie o prawie odwołania do sądu pracy. O co właściwie tutaj chodzi i jak się za to zabrać?

Dla ułatwienia udostępniam wzory odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę oraz od zwolnienia dyscyplinarnego.

Możesz je kupić tutaj:

Produkty zawierają:

  • wzory odwołania,
  • komentarze z objaśnieniami, jak wypełnić wzory i co w nich napisać,
  • wzór oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym na wypadek, gdybyś chciał/chciała ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych.

Jak napisać odwołanie do sądu pracy?

Odwołanie pracownika do sądu pracy to po prostu pozew, w którym trzeba napisać, czego domagamy się od pracodawcy w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę. Pozew rozpoczyna proces sądowy, w ramach którego sąd będzie badał, która strona ma rację, przeprowadzając w tym celu postępowanie dowodowe.

W pozwie powinniśmy dokładnie sformułować żądanie kierowane do pracodawcy. Jego treść będzie zależała od kilku czynników:

  • od rodzaju roszczeń, jakie przyznaje Kodeks pracy;
  • od rodzaju umowy o pracę;
  • od efektu, jaki chcemy osiągnąć, tzn. czy chcemy dalej pracować u pracodawcy, który nas zwolnił, czy też nie.

Najpierw poświęcę kilku słów roszczeniom związanym z umową o pracę na czas nieokreślony.

Roszczenia pracownika w razie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Kodeks pracy przyznaje dwa rodzaje roszczeń w przypadku, gdy wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub niezgodne z prawem:

  • roszczenie zmierzające do zachowania stosunku pracy, tj. roszczenie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne bądź o przywrócenie do pracy – to ostatnie, jeżeli umowa o pracę już się rozwiązała lub
  • roszczenie o odszkodowanie.

Wybór roszczenia należy do pracownika.

Zazwyczaj pracownicy domagają się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, ponieważ chcą dalej pracować. Żądanie takie jest aktualne dopóty, dopóki trwa umowa o pracę, tzn. dopóki nie skończy się okres wypowiedzenia. Ponieważ jednak procesy sądowe trwają co najmniej kilka miesięcy do wydania wyroku w I instancji, umowa o pracę zazwyczaj zdąży się rozwiązać nawet przy najdłuższym ustawowym okresie wypowiedzenia – wówczas żądanie uznania wypowiedzenia za bezskuteczne przekształca się w żądanie przywrócenia do pracy i tak będzie traktowane przez sąd (pracownik nie musi modyfikować żądania).

Poza tym Kodeks pracy przewiduje dodatkowe roszczenie dla pracownika, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy – pracownikowi takiemu przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, zasadniczo nie dłużej jednak niż 2 miesiące. Roszczenie to jest warunkowe, tzn. pracownik może się domagać wynagrodzenia tylko wówczas, gdy podejmie pracę.

Jeżeli nie chcemy dalej pracować u pracodawcy, który nas zwolnił, a uważamy, że uczynił to bezpodstawnie lub niezgodnie z prawem, możemy żądać odszkodowania. Przysługuje ono w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. O wysokości odszkodowania ostatecznie decyduje sąd, choć oczywiście pracownik w pozwie powinien wskazać kwotę, jakiej się domaga. Granice wysokości odszkodowania, choć nawiązują do ustawowych okresów wypowiedzenia, nie oznacząją, że pracownikowi z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia można zasądzić wyłącznie odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za ten okres. Sąd ma prawo zasądzić trzymiesięczne odszkodowanie pracownikowi, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

rafal 3 lipca, 2011 o 01:56

Droga Pani, co do wysokości odszkodowania to chyba jednak sąd pracownikowi z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia, nie może zasądzić odszkodowania w kwocie mniejszej niż wysokość 3 miesięcznego wynagrodzenia, jak Pani pisze (cyt. dwutygodniowe odszkodowanie pracownikowi, którego okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.) Zgodnie z art. 47(1) ewidentnie granica dolna jak i górna wynagrodzenia jest w tym wypadku TA SAMA = 3 miesięczne zarobki.

Pozdrawiam
rafal

Odpowiedz

Kalina Jaroslawska 3 lipca, 2011 o 11:21

Dziękuję za zwrócenie uwagi. Rzeczywiście nieco się zagalopowałam w przyznawaniu sądowi swobody co do ustalania kwoty odszkodowania – w odniesieniu do wypowiedzenia trzymiesięcznego wysokość odszkodowania jest sztywno ustalona. Nieścisłość już poprawiona.

Odpowiedz

Wojciech 14 stycznia, 2013 o 21:32

Witam
Proszę napisać jakie są najczęściej używane argumenty pracowników odwołujących się od wypowiedzenia, którzy uznają ej za bezzasadne a jaki jeśli można mu zarzucić niezgodność z prawem (jakie błędy w wypowiedzeniach najczęściej popełniają pracodawcy). A jeśli już gdzieś był omawiany ten temat to proszę o linka. Pozdrawiam i dziekuje

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 16 stycznia, 2013 o 23:58

Oczekuje Pan ode mnie rzeczy niemożliwej. Argumenty podnoszone przez pracowników w celu wykazania bezzasadności wypowiedzenia są tak różne jak przyczyny, które wskazują pracodawcy. Nie ma tu jednego wzorca, którym można by się kierować; wszystko zależy od specyfiki pracy.

Wypowiedzenie niezgodne z prawem to takie, które narusza wymogi formalne albo zakazy wypowiadania/rozwiązywania umów o pracę.

Odpowiedz

Nadia 1 marca, 2014 o 09:27

dzien dobry. mam taką sytuację: jestem w ciąży(6 tyg) i dostałam wypowiedzenie. wiem ze musze od niego sie odwolac tylko nie wiem jak napisac te odwolanie….prosze mi pomoc/, i jescze – siedziba firmy miesci sie w sopocie, a ja pracuje w dzialie warszwskim…czy muszę jjechać do sądu do Gdańska czy mogę odwołać sie w sądzie w warszawie

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 1 marca, 2014 o 16:37

Wzory pozwów do sądu znajdzie Pani tu: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/category/wzory/

Jeżeli wykonuje Pani pracę w Warszawie, może się Pani odwołać do właściwego sądu warszawskiego. Pisałam o tym tu: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/odwolanie-od-wypowiedzenia-umowy-o-prace-do-jakiego-sadu/

Odpowiedz

Jerzy 3 czerwca, 2014 o 09:41

Uprzejmie proszę o odpowiedź na dwa, niżej zamieszczone pytania.
Pytanie 1
Co jest wartością przedmiotu sporu w przypadku ubiegania się o odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę? Zostałem zwolniony z pracy z trzymiesięcznym wypowiedzeniem i zamierzam ubiegać się o odszkodowanie. Moje miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło ok. 9 000,00 zł. Czy przedmiotem sporu jest moje roczne wynagrodzenie brutto, czy też maksymalna wartość odszkodowania tj. trzymiesięczne wynagrodzenie brutto?
Pytanie 2
W okresie wypowiedzenie ukończę 40 rok pracy. Jestem zatrudniony w administracji rządowej. Czy należy mi się nagroda jubileuszowa ?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 7 czerwca, 2014 o 19:56

Przy roszczeniu o odszkodowanie wartością przedmiotu sporu jest dochodzona kwota pieniężna.

Jeżeli spełnione są wszystkie przesłanki nabycia prawa do nagrody, to tak – pewnie się należy, ale sama informacja o stażu pracy to za mało, żeby odpowiedzieć konkretnie.

Odpowiedz

Monika 30 września, 2017 o 17:24

Dzień dobry. W dniu 18.09.2017 zostala ze mna zawarta umowa o prace na czas okreslony. dwa tygodnie pozniej otrzymalam wypowiedzene umowy. pracodawca poinformowal mnie ze rzekomo przychodze do pracy kiedy chce ii wychodze kiedy chce, co jest kompletna bzdura. czu moge sie odwolac do sadu? jakie mam szanse? podkresle ze wypowiedzenie doprowadzilo mnie do zalamania nerwowego na co mam dowody w postaci zaswadczenia od lekarza psychiatry. bede wdzieczna za odpowieidz

Odpowiedz

Anna 14 lutego, 2018 o 15:45

Dzień dobry,
Znajoma otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę z jednomiesięcznym okresem wypowiedzeniem. Na wypowiedzeniu znajduje się informacja która umowa ulega rozwiązaniu wraz z datą kiedy została zawarta (marzec 2016). Niemniej wskazana umowa była trzecią z kolei (pierwsza została zawarta styczniu 2015 roku.
Jak wspomniałam w wypowiedzeniu ma informację o okresie wyowiedzenia wynoszącym misuąc a moim zdaniem powinno być 3 miesiące. Jaki pozew należałoby skierować do sądu pracy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Kamila 5 maja, 2020 o 16:15

Dzień dobry!
Czy można wypowiedzieć umowę o prace na czas nieokreślony z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia urzędnikowi korpusu służby cywilnej, z przyczyna nieprzewidziane i częste absencje podczas zatrudnienia?
Można się od tego odwołać, starać się o przywrócenie do pracy?
Z góry dziękuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 10 maja, 2020 o 11:39

To zależy od tego, jak dokładnie sformułowana jest przyczyna wypowiedzenia. Art. 71 ustawy o służbie cywilnej przewiduje zamknięty katalog przyczyn wypowiedzenia obowiązkowego i „dobrowolnego” (tzn. ze można, ale nie trzeba wypowiadać stosunku pracy). Nie ma tam „nieprzewidzianych i częstych absencji podczas zatrudnienia”. Można się odwołać do wypowiedzenia do sądu pracy i starać się o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: