Prawomocne przywrócenie do pracy
Żebyśmy w ogóle mogli zastanawiać się, co dalej w przypadku, gdy sąd pracy przywrócił pracownika do pracy, wyrok sądowy musi być prawomocny. Wyrok sądu pierwszej instancji jest prawomocny z upływem terminu do wniesienia apelacji, jeżeli żadna ze stron tego nie zrobiła. Natomiast wyrok sądu drugiej instancji jest prawomocny od razu, czyli już w dniu, w którym został wydany.
Na tym etapie pracownik musi zadbać o swój interes i zacząć działać. Po pierwsze musi uważać, kiedy wyrok stanie się w prawomocny. Wiąże się to z liczeniem terminów. Nie zawsze jest to oczywiste, zwłaszcza że termin na wniesienie apelacji może się wydłużyć do 3 tygodni w sytuacji, gdy przedłużono termin do sporządzenia uzasadnienia. Po drugie, w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku przywracającego do pracy pracownik musi zgłosić się do pracodawcy i zadeklarować gotowość do niezwłocznego podjęcia pracy.
Przeczytaj więcej o tym, co trzeba zrobić w przypadku przywrócenia do pracy
Zgłoszenie gotowości do niezwłocznego podjęcia pracy
Zgłoszenie gotowości jest bardzo ważne, ponieważ powoduje ponowne nawiązanie stosunku pracy pomiędzy pracownikiem i pracodawcą ze wszystkimi konsekwencjami. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika do pracy. Jeżeli tego nie robi, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie przestojowe, tzn. wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy (art. 81 § 1 Kodeksu pracy).
Jeżeli pracodawca przez dłuższy czas odmawia dopuszczenia do pracy (zdarzają się okresy wielomiesięczne, a nawet liczone w latach), nie wystarczy raz zgłosić gotowości do pracy. Żeby zachować prawo do wynagrodzenia przestojowego, trzeba to robić regularnie, na różne sposoby, które można udokumentować, np. maile, telefony, oficjalne wezwania.
Może się zdarzyć, że pracownik żądający przywrócenia do pracy w trakcie procesu sądowego zatrudnił się u nowego pracodawcy. W przypadku przywrócenia go do pracy u poprzedniego pracodawcy może on rozwiązać umowę o pracę z nowym pracodawcą w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy, bez wypowiedzenia, za 3-dniowym wyprzedzeniem.
Jak widać, do pracownika należy wybór, czy wrócić do poprzedniego pracodawcy, czy też zostać u nowego. Jeżeli pracownik pomimo wyroku przywracającego do pracy zdecyduje się zostać u nowego pracodawcy, nie dostanie odszkodowania w zamian za rezygnację z przywrócenia do pracy. Dlatego w trakcie postępowania przed sądem pracy trzeba rozważyć, czy nie lepiej zamienić żądania przywrócenia do pracy na odszkodowanie.
Przeczytaj o zamianie roszczenia o przywrócenie do pracy na odszkodowanie
Przywrócenie do pracy: egzekucja
Jeżeli pracodawca odmawia dopuszczenia do pracy pomimo terminowego zgłoszenia przez pracownika gotowości do jej podjęcia, możliwe jest prowadzenie egzekucji wyroku sądowego przywracającego do pracy, żeby zmusić pracodawcę do jego wykonania. Pracownik jako wierzyciel powinien złożyć w sądzie wniosek o wyznaczenie pracodawcy terminu do dopuszczenia do pracy i zagrożenie grzywną. Sąd nakłada grzywnę, jeżeli pracodawca nadal nie dopuszcza pracownika do pracy. Grzywny można ponawiać, a także zamienić je na areszt. Możliwe jest też takie rozwiązanie, w którym pracownik będzie wnioskował nie o zagrożenie i nałożenie grzywny, lecz o zobowiązanie pracodawcy do zapłaty określonej kwoty na jego rzecz. Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa i praktyczna opcja 🙂
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }