Odwołanie od rozwiązania umowy o pracę zakończyło się uwzględnieniem powództwa i przywróceniem pracownika do pracy.
Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy pracownikiem, zastanawiasz się co dalej…
Wyrok orzekający przywrócenie do pracy otwiera drogę do reaktywacji stosunku pracy na warunkach, które obowiązywały przed jego rozwiązaniem. Aby jednak do tego doszło, trzeba dopełnić kilku formalności.
Przede wszystkim pracownik musi zgłosić pracodawcy gotowość niezwłocznego podjęcia pracy. Należy to uczynić w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się wyroku sądu orzekającego przywrócenie do pracy.
Jeżeli w sprawie orzekał sąd II instancji (sąd okręgowy albo apelacyjny), wyrok taki jest prawomocny z dniem wydania i od tego dnia liczy się 7-dniowy termin.
Jeżeli o przywróceniu do pracy orzekł sąd I instancji, należy poczekać, czy pracodawca się od niego odwoła (wniesie apelację). Tutaj kwestia prawomocności jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ trzeba monitorować, czy druga strona złożyła wniosek o uzasadnienie wyroku, a jeśli tak, kiedy je otrzymała i kiedy upłynął termin na wniesienie apelacji. Jeżeli pracodawca nie wykonał żadnych ruchów, wyrok sądu I instancji uprawomocnia się najdalej z upływem 3 tygodni od daty wydania wyroku.
Zachowanie 7-dniowego terminu ma duże znaczenie, pracodawca może bowiem odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, który się spóźnił, chyba że spóźnienie wynikło z przyczyn niezależnych od pracownika.
Zgłoszenie gotowości do pracy może nastąpić w każdy sposób, który dostatecznie ujawnia zamiar i gotowość pracownika do podjęcia pracy. Najlepiej jednak, aby pracownik stawił się do pracy osobiście i złożył pisemne oświadczenie (za pokwitowaniem), w którym deklaruje powrót do pracy.
Bardzo istotne jest to, że przy przywróceniu do pracy chodzi o zgłoszenie gotowości do jej wykonywania w sensie prawnym – czyli przede wszystkim konieczne jest złożenie oświadczenia o woli kontynuowania stosunku pracy, nawet jeżeli pracownik fizycznie nie jest w stanie przystąpić do świadczenia pracy, np. z powodu choroby. Nie jest również wymagane faktyczne podjęcie pracy.
Pracodawca nie ma możliwości niezaakceptowania bądź nieprzyjęcia zgłoszenia pracownika o gotowości do podjęcia pracy. Z chwilą takiego zgłoszenia następuje reaktywacja stosunku pracy niezależnie od woli pracodawcy i pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika do pracy ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi ze stosunku pracy.
Oczywiście życie pisze różne scenariusze i zdarza się, że pracodawcy odmawiają dopuszczenia do pracy. W związku z faktem, że do reaktywacji stosunku pracy nie jest potrzebne faktyczne podjęcie pracy ani fizyczna zdolność do jej wykonywania, ma to bardzo istotne konsekwencje dla ewentualnego wynagrodzenia, którego może domagać się pracownik niedopuszczony do pracy.
O tym jednak następnym razem – na kanwie ciekawego orzeczenia Sądu Najwyższego, które ostatnio analizowałam…
{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam, a jeśli pracodawca złożył o uzasadnienie wyroku i nie zaskarżył wyroku sądu I instacnji to gotowość do pracy należy zgłosić w terminie po upływie 14 dni od dnia otrzymania uzasadnienia wyroku, czy od stwierdzenia prawomocności wyroku??
Po upływie 14 dni od dnia otrzymania wyroku z uzasadnieniem.
Witam, a jeśli pracodawca złożył apelację od wyroku przywracającego do pracy, o której dowiedziałam się z rozmowy telefonicznej z sądem, a ja jednak złożyłam wniosek o dopuszczenie do pracy, to kiedy zakład pracy powinien mnie dopuścić do pracy?Mam również zasądzone zaległe miesięczne wynagrodzenie, czy to od razu powinni mi zapłacić?
Skoro pracodawca złożył apelację, to wyrok sądu I instancji jest nieprawomocny, a więc póki co pracodawca nie ma obowiązku dopuścić Pani do pracy. Tak samo z wynagrodzeniem.
wygrałam sprawę o bezpodstawne wypowiedzenie, pracodawca złożył apelację i też wygrałam sprawę ,wróciłam do pracy w ciągu 7 dni, ale pracodawca nie chce mnie przyjąć na dawnych warunkach, co w wyroku jest warunkiem. Stosuje wobec mnie taktyki niezadowalające mnie, gdyż chce mnie usilnie dać na stanowisko , które jest dla mnie poniżające i odmawiam kategorycznie.Ostatnim dokumentem ,który otrzymałam od pracodawcy jest wypowiedzenie mi umowy o moje poprzednie stanowisko z 3 -ym wypowiedzeniem,a póżniej na tym samym piśmie daje mi nową umowę o pracę na inne stanowisko ( przez 18 lat jestem motorniczą tramwaju). Czy pracodawca może mnie tak traktować ?
Nie powinien.
Wygralam sprawę za bezpodstawne zwolnienie wrocilam do pracy na stanowisko przed zwolnieniem pracuje juz rok od przywrócenia mnie do pracy przez sąd..pracodawca odmawia mi wyplaty nagrody jubileuszowej która mi się należy w kwietniu 2016. Do stażu pracy nie chce mnie zaliczyć okresu rozpraw sądowych tj 10 miesięcy.
Bez znajomości warunków nabywania prawa do nagrody jubileuszowej i treści wyroku przywracającego do pracy, charakteru umowy o pracę, itd. nie jestem w stanie nic powiedzieć.
Witam,
wygrałam sprawę w sądzie I instancji, sąd przywrócił mnie do pracy. Wnioskowałam tylko o przywrócenie. Pracodawca odwołał się od wyroku. Czy sąd II instancji może utrzymać w mocy postanowienie o przywrócenie do pracy i dodatkowo orzec na moją korzyść odszkodowanie ? Czy tylko zachować to , co do tej pory wydał sąd I instancji?
Jeżeli nie żądała Pani odszkodowania, to sąd sam z siebie nie może „rozszerzyć” wyroku zasądzającego.