Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Porady online

Przywrócenie do pracy – zamiana na odszkodowanie

Kalina Jarosławska14 czerwca 2020Komentarze (0)

przywrócenie do pracyWybór roszczenia:
przywrócenie do pracy lub odszkodowanie

Gdy odwołujesz się od wypowiedzenia umowy o pracę, musisz wybrać roszczenie, tzn. to, czego się domagasz. Przy umowach o pracę na czas nieokreślony może to być przywrócenie do pracy lub odszkodowanie (w uproszczeniu).

Wybór może być podyktowany kwestiami finansowymi. Jeżeli wybierzesz przywrócenie do pracy, wartość przedmiotu sporu trzeba będzie obliczyć jako wynagrodzenie za 1 rok. Może ona przekroczyć 50.000 zł, a wówczas jako pracownik będziesz musiał/a uiścić opłatę sądową od pozwu (5% od wartości przedmiotu sporu). W przypadku odszkodowania wartością przedmiotu sporu jest kwota odszkodowania. Często nie przekracza ona 50.000 zł. Wtedy nie trzeba płacić za pozew.

W ramach oszczędności zdarzało się, że w odwołaniu od wypowiedzenia pracownik najpierw żądał odszkodowania, a potem zmieniał je na przywrócenie do pracy. Wydaje się to w porządku, ponieważ zasadniczo w sprawie sądowej można zmienić powództwo. Dyskutowaliśmy kiedyś na ten temat na blogu pod tym wpisem.

>>> Przeczytaj komentarze do wpisu o ustalaniu wartości przedmiotu sporu <<<

Zmiana roszczenia:
przywrócenie do pracy na odszkodowanie i odwrotnie

Jednak w prawie pracy wiele rzeczy bywa na opak. Tutaj właśnie tak jest. Zdaniem Sądu Najwyższego pracownik swobodnie może zmienić roszczenie o przywrócenie do pracy na roszczenie na odszkodowanie. Nie jest tu potrzebna akceptacja pracodawcy. Jednak w drugą stronę działa to inaczej. Żeby skutecznie zmienić roszczenie o odszkodowanie na roszczenie o przywrócenie do pracy, pracodawca musi wyrazić zgodę. Jest tak dlatego, że przywrócenie do pracy wiąże się z odnowieniem stosunku pracy. Zgoda na kontynuację stosunku pracy w takich warunkach musi pochodzić nie tylko od pracownika, który dał temu wyraz zmieniając roszczenie, ale również od pracodawcy. Wynika to ze swobody nawiązania stosunku pracy.

Zajrzyj jeszcze tutaj:  Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w przypadku obniżenia etatu

>> Zobacz pełny wyrok Sądu Najwyższego z uzasadnieniem <<<

Zachowaj ostrożność!

Jeżeli więc na samym początku sprawy sądowej wybierzesz odszkodowanie, bez zgody pracodawcy nie będziesz mógł/mogła go zmienić na przywrócenie do pracy. Dlatego nie zadziała taktyka oszczędzania. Nie znaczy to, że lepiej od razu wybrać przywrócenie do pracy, chociaż może być drożej.

Pamiętaj, że nawet jeżeli żądasz przywrócenia do pracy, sąd może przyznać Ci odszkodowanie, jeżeli uzna przywrócenie do pracy za niemożliwe i niecelowe. Trzeba się dobrze zastanowić.

Na koniec jeszcze jedna rzecz: może Ci przyjść do głowy, że prawnik doradza Ci przywrócenie do pracy dlatego, że wtedy jest wyższa wartość przedmiotu sporu, a w konsekwencji – wyższe wynagrodzenie. Tak nie jest, prawnik nie ma w tym żadnego interesu. W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony oficjalne wynagrodzenie, czyli tzw. koszty zastępstwa procesowego, które sąd przyzna Ci od pracodawcy w razie Twojej wygranej, to zawsze 180 zł (umowne wynagrodzenie między klientem a radcą prawnym jest zazwyczaj wyższe). Nakład pracy mniej więcej taki sam – nie trzeba uzasadniać, dlaczego wybiera się odszkodowanie, a dlaczego przywrócenie do pracy. Koncentrujemy się na argumentacji, dlaczego wypowiedzenie nie było uzasadnione.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 601 656 336e-mail: info@jmslegal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@jmslegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: