Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: czy można zwolnić pracownika

Kalina Jarosławska10 listopada 2020Komentarze (0)

dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W poprzednim poście pisałam o tym, czy przebywanie na kwarantannie lub w izolacji domowej stanowi usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Moim zdaniem tak, ale dla pełnej jasności sytuacji brakuje jednego ogniwa w obiegu dokumentów. Brakuje jednoznacznego wskazania, że znajdująca się w PUE ZUS informacja o skierowaniu na kwarantannę lub izolację domową stanowi usprawiedliwienie nieobecności w pracy. Może to szczegół, ale prawnicy wiedzą, że szczegóły mają znaczenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Okoliczności zmieniają się dynamicznie i od poniedziałku 9 listopada 2020 r. mamy nową sytuację. Zamknięto szkoły podstawowe. Dzieci z klas 1-3 zostają w domu i będą uczyły się zdalnie. W związku z tym ponownie ruszył tzw. dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Na razie ma on on przysługiwać w dniach 9-29 listopada 2020 r. Nikt jednak nie łudzi się, że potem szkoły zostaną otwarte. Najprawdopodobniej więc możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostanie przedłużona.

Nie będę tu pisać o warunkach uzyskania zasiłku. Chcę natomiast zastanowić się, czy pobieranie dodatkowego zasiłku opiekuńczego chroni pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę.

Jeśli chodzi o wypowiedzenie stosunku pracy, tradycyjnie sięgam do art. 41 Kodeksu pracy:

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Oświadczenie pracownika o konieczności opieki na dzieckiem z powoda zamknięcia przedszkola/szkoły

“Zwykły” zasiłek opiekuńczy przysługuje m. in. w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza (art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w takiej sytuacji jest jego oświadczenie jako rodzica (§ 3 pkt 3 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, t. j. Dz. U. 2014 poz. 1632). Wniosek z tego taki, że w czasie pobierania zwykłego zasiłku opiekuńczego na dziecko, którego szkołę czy przedszkole nagle zamknięto, pracownikowi nie można wypowiedzieć umowy o pracę.

Czy można to zrobić w czasie pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego? W świetle art. 41 Kodeksu pracy uważam, że nie. Zwłaszcza że cel dodatkowego zasiłku opiekuńczego jest taki sam, jak jego “zwykłej” wersji.

W okresie pobierania zasiłku nie można zwolnić pracownika bez wypowiedzenia

Jeśli chodzi o rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia, sięgam do art. 53 § 2 Kodeksu pracy. Wynika z niego, że:

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem – w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną – w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.

Zasiłek “na dziecko” nie jest tu wprost nazwany, ale chodzi właśnie o zasiłek opiekuńczy, gdyż tylko taki przysługuje w przypadku konieczności sprawowania sprawowania opieki nad dzieckiem. Moim zdaniem przez “zasiłek” należy rozumieć również “dodatkowy zasiłek opiekuńczy” ze względu na podobieństwo celów, którym służą oba zasiłki.

Wniosek z tego taki, że wobec pracownika pobierającego dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie można zastosować rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: