Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Co słychać w Google – czerwiec 2013

Kalina Jarosławska06 lipca 20132 komentarze

Frazy, po których czytelnicy trafiają na blog, dają dość szeroki przekrój problemów praktycznych, z jakimi spotykają się ludzie w relacjach pracowniczych. Wybrałam kilka takich, które wydały mi się ciekawe.

auto służbowe pracownik nie chce oddać po ustaniu stosunku pracy – niestety, takie bardzo przykre – i w sumie nieoczekiwane sprawy – również się zdarzają. Ogólnie dobrze jest mieć w umowie o pracę stosowną klauzulą dotyczącą korzystania z mienia służbowego, zaś jego przekazanie warto udokumentować. Gdy pracownik nie chce zwrócić samochodu, od strony prawnej niestety pozostaje jedynie proces o wydanie rzeczy i ewentualnie o odszkodowanie z tytułu bezumownego korzystania. Można też podejść do sprawy od strony prawa karnego – zatrzymanie cudzego auta pomimo wezwania do zwrotu jest niewątpliwie rodzajem zaboru, który powinien być karany.

czy można skrócić wypowiedzenie z pracy jeśli wcześniej znajdę prace – można, tyle że nie należy robić tego jednostronnie. To znaczy trzeba zawrzeć porozumienie z pracodawcą – albo o skróceniu okresu wypowiedzenia, albo o wcześniejszym rozwiązaniu stosunku pracy.

czy po przywróceniu do pracy pracodawca może mnie znowu zwolnić? – może, ale nie powinien podawać tej samej przyczyny zwolnienia

czy pozew do sądu pracy trzeba złożyć w sądzie w miejscowości podanej w wypowiedzeniu? niekoniecznie i nie zawsze, zwłaszcza jeżeli praca była wykonywana w innym miejscu niż siedziba pracodawcy.

jak długo obowiązuje wyrok z sądu pracy – nie jest tak, że jakikolwiek wyrok obowiązuje przez ograniczony czas. Wyrok kształtuje albo stwierdza określony stan prawny i jeżeli nie zostanie uchylony wskutek wniesienia szczególnych środków zaskarżenia (takich jak skarga kasacyjna, skarga o wznowienie postępowania, itd.), to obowiązuje bezterminowo.

Czym innym jest natomiast możliwość skorzystania z wyroku. Jeżeli sąd pracy orzekł o przywróceniu do pracy, skorzystać z tego można tylko w ciągu 7 dni od daty uprawomocnienia się wyroku. Jeżeli sąd orzekł o odszkodowaniu, roszczenie z tego tytułu przedawnia się z upływem lat dziesięciu.

Inne frazy, które zwróciły moją uwagę:

dlaczego w polskich sądach wszystko jest na nie – przyznam, że aż tak negatywnych doświadczeń nie mam, choć w niektórych sprawach mogłoby być dużo lepiej 🙂

jak zniszczyć pracodawcę – no cóż, jako potencjalny pracodawca nie chciałabym mieć pracowników, którzy będą mnie chcieli zniszczyć…

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mikołaj Lech | Znaki Towarowe Blog 7 lipca, 2013 o 18:04

Ciekawy pomysł z podsumowaniem fraz, po których czytelnicy trafiają na bloga. Muszę zrobić coś podobnego. Faktycznie czasami również można znaleźć prawdziwe perełki.

Dla mnie fraza „jak zniszczyć pracodawcę” rozwala system 🙂 Na koniec roku proponuję zrobić top 10 zapytań + konkurs z nagrodami.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 14 lipca, 2013 o 13:54

W moim przypadku prawdziwe perełki kryją się daleko za pierwszą dziesiątką, więc muszę ciepliwie przewertować ileś stron bardziej popularnych fraz, żeby dojść do czegoś tak niezwykłego jak „jak zniszyć pracodawcę” 🙂

Propozycja z nagrodami ciekawa, tyle że ciężko zidentyfikować szukających 🙂

Pozdrawam, K.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: