Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Zwolnienie lekarskie a wcześniejszy powrót do pracy

Kalina Jarosławska21 września 2020Komentarze (0)

wczesniejszy powrot do pracyCzasami jest tak, że nadal obowiązuje zwolnienie lekarskie, a pracownik chce wrócić do pracy. Z różnych względów: albo niedługo upływa okres umożliwiający rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, albo dłuższa nieobecność spowoduje utratę uprawnienia do dodatkowego składnika wynagrodzenia. Co wtedy? Czy pracownik może tak po prostu wrócić do pracy, oświadczając, że jest zdrowy i chce pracować?

Nie można dopuścić do pracy pracownika na zwolnieniu lekarskim

Kodeks pracy mówi jasno: nie można dopuścić do pracy pracownika, który jest niezdolny do pracy, w okresie tej niezdolności wynikającej z zaświadczenia lekarskiego. Z drugiej strony trudno byłoby się zgodzić, że pracownik ma obowiązek pozostawać na zwolnieniu lekarskim do ostatniego dnia wskazanego w tym zwolnieniu, jeżeli chce pracować.

Jednak pracodawca musi mieć pewność, że pracownik jest zdolny do pracy, a pracownik powinien pomóc mu tę pewność uzyskać. Jest to ważne zwłaszcza tam, gdzie minęło już 30 dni nieobecności w pracy z powodu choroby, ponieważ wtedy pracownik powinien przejść kontrolne badania lekarskie przed dopuszczeniem do pracy.

Zaświadczenie od lekarza prowadzącego

Jako pracodawca zrobiłabym tak: poprosiłabym pracownika, aby uzyskał od lekarza prowadzącego zaświadczenie, że leczenie zostało zakończone, a pracownik wyzdrowiał. Lekarz prowadzący powinien napisać również, że pracownik jest zdolny do pracy i od kiedy. Lekarz prowadzący może mieć przed tym opory, ponieważ kojarzy się to jednoznacznie z zaświadczeniem o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, wystawianym na podstawie przepisów Kodeksu pracy przez lekarza medycyny pracy. Moim zdaniem niepotrzebnie, to są dwie zupełnie różne rzeczy. Chodzi tylko o to, aby lekarz prowadzący stwierdził znany mu stan zdrowia pracownika na określony dzień.

Podanie daty odzyskania zdolności do pracy jest bardzo istotne dla ZUS-u, który trzeba o tym poinformować. Jest też ważne dla pracodawcy dla prawidłowego rozliczenia świadczeń z ZUS-u i ewentualnego wynagrodzenia za część miesiąca.

Badania kontrolne na podstawie art. 229 § 2 Kodeksu pracy

Samo zaświadczenie od lekarza prowadzącego o odzyskaniu zdolności do pracy nie wystarczy, aby dopuścić do pracy pracownika, który był chory przez czas dłuższy niż 30 dni. Trzeba go najpierw skierować na badania kontrolne. W skierowaniu trzeba dokładnie opisać czynnika ryzyka dla zdrowia. Dopiero gdy lekarz medycyny orzeknie brak przeciwwskazań do pracy, pracownik może wrócić do rzeczywistego wykonywania pracy.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 601 656 336e-mail: info@jmslegal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@jmslegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: