Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Egzekucja należności ze stosunku pracy od pracodawcy państwowego, czyli od Skarbu Państwa

Kalina Jarosławska28 września 2020Komentarze (0)

Czy egzekucja komornicza należności ze stosunku pracy (np. wynagrodzenia albo odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę) wygląda inaczej w przypadku pracodawcy państwowego i prywatnego? Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że nie. Jednak tak jest.

Najważniejsza różnica dotyczy uzyskania tzw. tytułu wykonawczego, czyli klauzuli wykonalności, która – naniesiona na wyroku – umożliwia udanie się do komornika z żądaniem przymusowego ściągnięcia należności.

Druga różnica jest taka, że egzekucję należności pieniężnych od Skarbu Państwa można prowadzić tylko z rachunków bankowych pracodawców państwowych.

Przez pracodawcę państwowego rozumiem wszelkie jednostki państwowe finansowane z budżetu państwa, np. sądy, urzędy centralne, ministerstwa.

Skarb Państwa dłużnikiem

Skarb Państwa działa poprzez swoje jednostki organizacyjne, np. sądy albo urzędy, i za ich pośrednictwem może występować jako strona stosunków cywilnoprawnych. Czyli tak jak każdy z nas albo firma (z pewnymi zastrzeżeniami). W przypadku gdy sąd pracy zasądza od takich podmiotów należności ze stosunku pracy, dłużnikiem jest Skarb Państwa.

Wezwanie do zapłaty należności

Procedura uzyskania tytułu wykonawczego przeciwko Skarbowi Państwa jako dłużnikowi jest dwuetapowa. Inaczej niż normalnie, nie można od razu po uprawomocnieniu się wyroku wnioskować o nadanie mu klauzuli wykonalności. W pierwszej kolejności trzeba wezwać jednostkę organizacyjną, przez którą działa Skarb Państwa i która była pracodawcą (np. sąd albo urząd), do dobrowolnej zapłaty. Dalej działać można dopiero wówczas, gdy zapłata nie zostanie dokonana w ciągu 2 tygodni od daty doręczenia wezwania.

Klauzula wykonalności przeciwko Skarbowi Państwa

Jeżeli należność przysługująca od Skarbu Państwa nie zostanie uiszczona w terminie 2 tygodni, wierzyciel – czyli pracownik, któremu ową należność zasądzono – może wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności.

Sposób prowadzenia egzekucji również jest ograniczony. Normalnie można ją skierować do większości składników majątku dłużnika (z pewnymi ograniczeniami). Natomiast egzekucję wobec Skarbu Państwa można prowadzić tylko z rachunku bankowego jednostki organizacyjnej, przez którą Skarb Państwa działa.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: