Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Wzór pozwu o odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem lub nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę

Kalina Jarosławska17 czerwca 201118 komentarzy

AKTUALIZACJA: 8 maja 2021 r.

Miło mi udostępnić Ci wzór odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę – wzór pozwu o odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem lub nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę.

Możesz go kupić tutaj: wzór odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę.

Produkt zawiera:

  • wzór odwołania
  • komentarz z objaśnieniami, jak wypełnić wzór i co w nim napisać
  • wzór oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym na wypadek, gdybyś chciał/chciała ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych.

Życzę Ci powodzenia!

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

piotr 6 grudnia, 2012 o 12:54

jak mma napisac pozew o od szkodowanie o niesluszene zwolnienie z pracy

Odpowiedz

piotr 6 grudnia, 2012 o 12:55

potrzbuje napisac pozew o odszkodawanie o nieslusznym zwolnieniu z pracypracowalem w lm wind power
i nie wiem jaka kwote mam napisac
czy trzeba tu napisac miesieczne wynagrodzenie
i akis wzor jak to napisac

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 9 grudnia, 2012 o 18:11

Wszystkie materiały i informacje znajdzie Pan na blogu. Link do wzoru pozwu dostępny jest w poście, który Pan skomentował.

Odpowiedz

czesław 21 maja, 2013 o 18:57

16 stycznia dostałem wypowiedzenie umowy o pracę, trzymiesięczne likwidacja stanowiska pracy art.10 ust.1 z dn. 13.03.2003.W czasie trwania wypowiedzenia ukazało się ogłoszenie że firma na moje miejsce poszukuje pracownika,a 21 maja zaczoł pracę nowy pracownik, czy mogę się starać o odszkodowanie pieniężne i w jakiej wysokości. moje zarobki wachały się w granicy 1800-2000.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 25 maja, 2013 o 15:39

W sprawie indywidualnej porady prawnej zapraszam Pana tutaj: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/porady-on-line/.

Odpowiedz

Iwona 26 maja, 2014 o 14:45

Witam
czy można wystąpić o odszkodowanie przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron? Porozumienie podpisane było pod wpływem ogromnego stresu (wcześniej zbierałam materiały dot. mobbingu wobec szefa, ostatecznie takie doniesienie złożyłam już po podpisaniu rozwiązania umowy).
dziękuję

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 7 czerwca, 2014 o 19:53

Nie, nie można. Natomiast można rozważyć uchylenie się od skutków zawartego porozumienia rozwiązującego umowę o pracę.

Odpowiedz

Aga 30 maja, 2016 o 20:16

Jaką datę wpisać w pozwie- datę z którą jest wypowiedzenie czy datę z którą podpisałam wypowiedzenie

Odpowiedz

Robert 9 września, 2020 o 12:22

Witam.
W dniu 9.09.2020 dostałem wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia w uzasadnieniu napisany jest stek bzdur,gdzie w firmie przepracował 22 lata a zrobiono że mnie pijaka i lenia czy w związku z takim uzasadnienie mozna wystąpić o odszkodowanie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 9 września, 2020 o 16:23

Jeżeli uważa Pan, że uzasadnienie jest nieprawdziwe, to tak – można wystąpić o odszkodowanie.

Odpowiedz

Łukasz 7 października, 2020 o 13:56

Witam serdecznie w dniu 7 styczeń 2020 r. pozew złożyłem o odszkodowanie 28 styczeń aktualnie pierwsza rozprawa jutro tj 8 październik 2020 w Opolu (opolskie) otrzymałem wypowiedzenie z art. 52€1 pracodawca zarzucił porzucenie miejsca pracy w dniach 18-20 grudzień 23grudzien oraz 30 grudzień aczkolwiek zgłaszałem przełożonemu o UW w dniach 18-20, 23,24,27 grudzień i 30-31 grudzień jak widać powyżej pracodawca zapomniał uwzględnić porzucenie wg.jego oceny 24,27,31 grudzień które są dniami pracyjacymi.Pozew złożyłem jak na wstępie pani pisała wszystko było ok aczkolwiek w raz uzupełnienie braków czy pozwany to dołka czy prezes zarządu ? dowody dosstsrczane plus pisma w odp. sąd w dwa dni robocze natomiast korespondencja od sąd poczta trwało nawet w jednym liście ponad TRZY TYGODNIE gdzie normalnie z Cywyliljy mąka 2 dni idzie następnego u mnie. ponadto L-4 przed zwolnieniem tj 1.04.2019 do 21.10.2019 tzn. przekroczono 162 dni L-4 gdzie ZUS nie przyznał Zasiłek Chorobowy za 45 dni roboczych gdzie nie zostałem zwolniony chociaż jest to porzucenie niejsca pracy 🙂 to spółka w RUMUA pisz nieobecność usprawiedliwiona Jaki wyrok pani przewiduje ponnadto powołano świadków na potwierdzenie iż się notorycznie spóźniamy ewidencje sam wypisywałem gdyż to forma papiero prace od 6-14 gdzie świadek sekretarka powołana a znaczyła o 7. rano godz po mnie ?:)

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 8 października, 2020 o 10:43

Nie jestem w stanie przewidzieć wyroku bez dokładnej znajomości faktów i akt sprawy. Mogę jedynie powiedzieć, że:

1) Urlopu wypoczynkowego się nie zgłasza, urlopu wypoczynkowego udziela pracodawca, m. in. na wniosek pracownika. Jeżeli pracodawca nie udzielił pracownikowi urlopu, a ten nie przyszedł do pracy we wnioskowane dni, to jego nieobecność jest nieusprawiedliwiona (przy czym to też może zależeć od praktyki w danej firmie). Może być to przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego. Pracownik nie może sam sobie udzielić urlopu wypoczynkowego. Nieco inaczej jest w przypadku urlopu na żądanie – tutaj zasadniczo wystarczy zgłoszenie, aczkolwiek pracodawca może się sprzeciwić, jeżeli istnieją po temu ważne powody.

2) Jeżeli pracownika zatrudnia spółka, pozwana jest zawsze spółka, a nie prezes jej zarządu. Jeżeli pracownika zatrudnia osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, pozwanym jest ta osoba.

3) Nie ma znaczenia, jak pracodawca zachował się w związku ze zwolnieniem lekarskim w 2019 r. Sąd będzie rozpoznawał sprawę tylko w granicach przyczyny podanej przez pracodawcę w zwolnieniu dyscyplinarnym.

4) O sposobie prowadzenia ewidencji proszę zeznać, powiedzieć, jak było.

Odpowiedz

Łukasz 29 grudnia, 2020 o 10:47

Witam serdecznie tj 8 październik 2020 odbyło się posiedzenie (tylko moja osoba ) gdyż powołani świadkowie na kwarantannie 🙂 Sąd przy okazji iż się pojawiłem rozszerzył powództwo o inne roszczenia wobec byłego pracodawcy.
8 grudnia 2020 zjawił się świadek aczkolwiek drugi nadal w kwarantannie ( aż szkoda mi świadka od 8.10.2020 do 8.12.2020 korono-wirusa posiada) po przesłuchaniu świadka sąd w mojej ocenie stw.iż treści moich zarzutów są autentyczne czyli przewodniczący zadając pytania świadkowi uzyskał odp.które wcześniej opisałem w odp.na pisma powoda. Drugi świadek nie otrzyma już wezwania a jak się nie stawi w termine to nie będzie brany pod uwagę .
Teraz został zaproszony na sprawę Prezes zarządu ale nie jako świadek . Pytanie czy dobrze wywnioskowałem iż 22-02-2021 zapadnie wyrok w sprawie ? Z góry dziękuje za odpowiedz

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 29 grudnia, 2020 o 13:22

Do 22 lutego 2021 r. jest jeszcze trochę czasu 🙂 Co do wydawania i ogłaszania wyroków: „Ogłoszenie wyroku powinno nastąpić na posiedzeniu, na którym zamknięto rozprawę. Postanowieniem wydanym niezwłocznie po zamknięciu rozprawy sąd może odroczyć ogłoszenie wyroku na oznaczony termin przypadający nie później niż dwa tygodnie po dniu zamknięcia rozprawy. Jeżeli sprawa jest szczególnie zawiła, materiał sprawy jest szczególnie obszerny lub sąd jest znacznie obciążony czynnościami w innych sprawach, termin ten wyjątkowo może wynosić miesiąc po dniu zamknięcia rozprawy.” Co ważne: „Ogłoszenie wyroku następuje na posiedzeniu jawnym i może go dokonać sam przewodniczący lub sędzia sprawozdawca. Nieobecność stron nie wstrzymuje ogłoszenia wyroku.” (art. 326 par. 1-2 kodeksu postępowania cywilnego).

Odpowiedz

Krzysztof 31 grudnia, 2020 o 14:37

Dzień dobry.
Jaką datę należy wpisać w przypadku wskazania daty wymagalności roszczenia o odszkodowanie? Czy jest to data otrzymania wypowiedzenia, czy być może data zakończenia stosunku pracy? Dotyczy umowy o pracę na czas nieokreślony.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 31 grudnia, 2020 o 20:23

Nie wpisuje się daty wymagalności takiego roszczenia, ponieważ w momencie wnoszenia pozwu nie jest ono jeszcze wymagalne. Najwcześniej o wymagalności roszczenia o odszkodowanie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę można mówić w dniu, w którym pracodawca otrzymał odpis pozwu. Przyjmuje się, że odpis pozwu w takich okolicznościach stanowi wezwanie do spełnienia świadczenia. W konsekwencji od daty doręczenia odpisu pozwu można domagać się odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie odszkodowania.

Odpowiedz

Jolanta 13 maja, 2021 o 07:41

Dzień dobry!
Chciałabym złożyć pozew o odszkodowanie za niezgodne wg mnie wypowiedzenie stosunku pracy (oświata) i w związku z tym mam pytanie: czy mogę złożyć pozew tylko o samo odszkodowanie i czy termin na jego złożenie również wynosi 21 dni od dnia otrzymania pisma z wypowiedzeniem? Czy obliczając kwotę odszkodowania liczyć należy otrzymywane wynagrodzenie czy też wynagrodzenie urlopowe? Jolanta

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 13 maja, 2021 o 07:52

Tak, można złożyć pozew tylko o samo odszkodowanie.
Tak, termin na jego złożenie wynosi 21 dni od dnia otrzymania pisma z wypowiedzeniem.
Kwotę odszkodowania liczy się jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop (podobnie do wynagrodzenia urlopowego, ale z pewnymi odmiennościami). Może Pani też żądać odsetek za opóźnienie od kwoty odszkodowania za okres od dnia doręczenia pracodawcy odpisu pozwu do dnia zapłaty. Objaśnienia i wskazówki dotyczące napisania pozwu wraz ze wzorem znajdzie Pani tutaj: https://rozwiazanie-umowy-o-prace.pl/produkt/odwolanie-do-sadu-pracy-wzor/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: