Jeden z czytelników trafił na blog, wpisując do wyszukiwarki zapytanie o możliwość wypowiedzenia umowy o pracę pocztą.
Oczywiście można wysłać oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę czy też o jej rozwiązaniu bez wypowiedzenie pocztą. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku oświadczenie to zostanie skuteczne złożone, co do zasady, dopiero z chwilą jego odbioru przez adresata albo co najmniej dotarcia do niego w taki sposób, że miał on możliwość zapoznać się z jego treścią (dalej dla ułatwienia będę pisała tylko o odbiorze/otrzymaniu oświadczenia przez adresata).
Ma to istotne znaczenie dla ustalenia dnia, w którym ustaje stosunek pracy, szczególnie przy okresie wypowiedzenia liczonym w tygodniach bądź miesiącach. Przykładowo, jeżeli strony umowy o pracę obowiązuje 1-miesięczny okres wypowiedzenia, a oświadczenie o wypowiedzeniu zostanie nadane pocztą na koniec miesiąca (np. 30 kwietnia) i dotrze do adresata w miesiącu kolejnym (np. 5 maja), to umowa o pracę nie rozwiązuje się z końcem tego kolejnego miesiąca, lecz na koniec miesiąca jeszcze następnego (w tym przykładzie – 30 czerwca). Jest tak dlatego, że skutek prawny złożonego wypowiedzenia następuje dopiero z dniem otrzymania go przez adresata.
Podobnie jest w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia – umowa rozwiązuje się nie z dniem nadania oświadczenia o rozwiązaniu, lecz z dniem jego otrzymania przez adresata.
W normalnych sytuacjach ustalenie daty odbioru oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę nie powinno nastręczać problemów – przesyłkę wystarczy nadać za potwierdzeniem odbioru, które następnie wraca do nas z datą odbioru i podpisem adresata. Schody zaczynają się wtedy, gdy adresat przesyłki przyjąć nie chce, nie odbiera jej albo udaje, że go nie ma 🙂 To temat na inny post. Niekiedy osobiste złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia – choć zapewne bardziej stresujące – może okazać się dogodniejsze, szczególnie jeśli możemy od razu uzyskać pisemne potwierdzenie adresata, że nasze oświadczenie przyjął. Pomoże nam to uniknąć wątpliwości, jak ustalić ostatni dzień umowy o pracę.
{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
mam pytanie co do ostatniego akapitu – jesli adresat udaje, ze go nie ma i nie odbiera listu to nie mozna przyjac, ze potrojna proba dostarczenia listu jest traktowana jako dostarczenie tego listu?
pozdrawiam
Grzegorz
Generalnie nie wyklucza się możliwości tzw. doręczenia zastępczego – bo o nim mowa – do składania oświadczenia woli w zakresie rozwiązania umowy o pracę. W doktrynie i orzecznictwie SN istnieje pogląd, że dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy bądź pracownika na znany adres (np. adres siedziby pracodawcy bądź adres pracownika podany przy zawieraniu umowy o pracę, potem niezmieniony) stwarza domniemanie faktyczne możliwości zapoznania się adresata z jego treścią. Wtedy to adresat musi wykazać, że takiej możliwości nie miał (np. był nieobecny pod podanym adresem w okresie, kiedy przesyłka była przechowywana na poczcie). Oczywiście rodzi to trudności dowodowe, więc zawsze moim zdaniem lepiej mieć czarno na białym, że adresat przyjął oświadczenie tego i tego dnia, choć rzecz jasna nie zawsze jest to możliwe. Wtedy nie pozostaje nic innego jak skorzystanie z usług poczty.
Witam.
Mam jednotygodniowy okres wypowiedzenia.
Jeżeli wyślę wypowiedzenie pocztą i pracodawca nie odbierze przesyłki w ciągu 2 tygodni to okres wypowiedzenia liczy się od dnia w którym nastąpiła próba doręczenia?
Czy mogę w taki przypadku powstrzymać się od wykonywania pracy po tygodniu licząc od dnia I awizo czy muszę czekać do terminu w którym przesyłkę można odebrać? Wtedy generalnie pracowałbym tydzień za darmo.
Na blogu poruszam kwestie ogólne. W sprawie indywidualnej zapraszam tu: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/porady-on-line/
Witam,
chciałam zapytać jak wygląda wypowiedzenie umowy o pracę w momencie upadłości firmy, tzn. firmę, w której pracuję przejął Syndyk, który następnie wysłał wszystkim pracownikom(za pomocą poczty) wypowiedzenia 27.11.br. (piątek) z okresem dwutygodniowym(do soboty 12.12.br.). Ja jeszcze swojego wypowiedzenia nie otrzymałam, ale inni pracownicy już tak . Teoretycznie do 14 grudnia na poczcie będzie czekał na mnie list, czy jeśli odbiorę awizo z dniem 14 grudnia to dopiero od 14-go grudnia liczy się ten 2-tygodniowy okres wypowiedzenia? Czy tak jak Syndyk ogłosił do 12go? Dziękuję za pomoc
Bieg okresu wypowiedzenia liczymy od daty otrzymania oświadczenia o wypowiedzeniu.
Chciałabym poruszyć kwestię zwolnienia z pracy adiunkta zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony. Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na 3 miesiące przed końcem semestru. Pytanie czy to oznacza, iż może złożyć takie wypowiedzenie tylko w czerwcu (semestr letni) i listopadzie (semestr zimowy)? czy ma jeszcze inne możliwości czasowe? A co się dzieje jeśli wyślę pocztą w październiku, a zostanie odebrane przez adresata w listopadzie? albo w innej wersji złoży w październiku i adresat odbierze w październiku.
pozdrawiam-Beata