W poprzednich postach pisałam o sytuacjach, w których pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Informacje te trzeba uzupełnić o garść wskazówek natury formalnej i praktycznej.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że możliwość zastosowania „dyscyplinarki” jest ograniczona w czasie i nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Oznacza to, że jeżeli pracodawca nie rozwiąże umowy o pracę w ustawowym terminie, traci prawo do zastosowania zgodnego z Kodeksem pracy zwolnienia dyscyplinarnego na podstawie danej przyczyny. Jeżeli jednak to uczyni, rozwiązanie umowy o pracę – choć naruszające Kodeks pracy – będzie skuteczne, natomiast pracownikowi przysługują roszczenia w stosunku do pracodawcy.
Ważne jest również, aby w oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia wskazać przyczynę rozwiązania.
Nie wystarczy przy tym wskazać bądź zacytować przepis. Trzeba podać konkretne zachowanie pracownika, które w ocenie pracodawcy spełnia jeden lub więcej warunków zwolnienia dyscyplinarnego. Przyczyna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia musi być bowiem dla pracownika wiadoma.
Obowiązek podania przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego dotyczy wszystkich typów umów o pracę, tj. nie tylko umów na czas nieokreślony, ale również na czas określony czy na okres próbny.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }