Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika – cz. IV

Kalina Jarosławska04 marca 2011Komentarze (0)

W poprzednich postach pisałam o sytuacjach, w których pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.  Informacje te trzeba uzupełnić o garść wskazówek natury formalnej i praktycznej.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że możliwość zastosowania „dyscyplinarki” jest ograniczona w czasie i nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Oznacza to, że jeżeli pracodawca nie rozwiąże umowy o pracę w ustawowym terminie, traci prawo do zastosowania zgodnego z Kodeksem pracy zwolnienia dyscyplinarnego na podstawie danej przyczyny. Jeżeli jednak to uczyni, rozwiązanie umowy o pracę – choć naruszające Kodeks pracy – będzie skuteczne, natomiast pracownikowi przysługują roszczenia w stosunku do pracodawcy.

Ważne jest również, aby w oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia wskazać przyczynę rozwiązania.

Nie wystarczy przy tym wskazać bądź zacytować przepis. Trzeba podać konkretne zachowanie pracownika, które w ocenie pracodawcy spełnia jeden lub więcej warunków zwolnienia dyscyplinarnego. Przyczyna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia musi być bowiem dla pracownika wiadoma.

Obowiązek podania przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego dotyczy wszystkich typów umów o pracę, tj. nie tylko umów na czas nieokreślony, ale również na czas określony czy na okres próbny.

§ 4. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. 

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: