Dzisiaj mam dla Ciebie wzór oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika. Jest to wzór przeznaczony dla pracodawcy. Przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest długotrwała niezdolność pracownika do pracy. Ale uwaga! – „długotrwała” oznacza „trwająca przez okres wynikający z Kodeksu pracy”. W następnym wpisie opowiem więcej o tej przyczynie natychmiastowego zwolnienia pracownika.
miejsce i data
dane pracodawcy: nazwa i adres/pieczęć
dane pracownika: imię i nazwisko/adres/stanowisko
ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ BEZ WYPOWIEDZENIA
Niniejszym rozwiązuję umowę o pracę zawartą z Panią/Panem w dniu data, bez zachowania okresu wypowiedzenia, na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b Kodeksu pracy.
Przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest Pani/Pana niezdolność do pracy wskutek choroby, trwająca dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Niezdolność do pracy wskutek choroby trwa od dnia data, a zatem łączny okres, o którym mowa wyżej, upłynął w dniu data.
Jednocześnie informuję, że od niniejszego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia służy Panu/Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego dokładna nazwa sądu rejonowego + jego dokładny adres. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma.
{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Moj komentarz będzie raczej pytaniem dlaczego termin do wniesienia odwołania w tym przypadku wynosi 14 dni a nie 7 . Pozdrawiam i gratuluje portalu jest nieoceniona pomocą
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Taki termin wynika z przepisu Kodeksu pracy ogólnie w odniesieniu do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Można się też zastanawiać, dlaczego przy odwołaniu od wypowiedzenia umowy o pracę termin ten wynosi tylko 7 dni.
Oba terminy są moim zdaniem zdecydowanie za krótkie, szczególnie biorąc pod uwagę obecny model procesu cywilnego (po zmianach kpc, które weszły w życie w maju 2012 r.).
Niemniej terminów tych trzeba dotrzymywać, inaczej narażamy się na oddalenie powództwa.
Witam,
Korzystam z tej formy rozwiązania umowy o pracę po raz pierwszy. Moje pytanie odnosi się do dat choroby. Należy wpisać okres, kiedy osoba przebywała na zasiłku chorobowym, czy okres przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym?
Pozdrawiam
Liczy się cały okres zasiłku chorobowego i pierwszych 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Moim zdaniem dobrze jest ten okres wpisać – w ten sposób wypełniany jest wymóg podania konkretnej przyczyny rozwiązania umowy o pracę.
witam a ja mam pytanie otóż mój mąż otrzymał własnie takie wypowiedzenie a chcemy się od niego odwołac poniewaz po chorobowym pracodawca udzielił bez problemu urlop płatny i 2 miesieczny urlop bezpłatny
JAK NAPISAĆ TO ODWOŁANIE PROSZĘ O JAKIEŚ WSKAZÓWKI
Wskazówek, jak napisać odwołanie, udzielam w ramach pomocy prawnej, a nie w ramach bloga. Blog ma charakter ogólny.
Czy można rozwiązać umowę o prace bez wypowiedzenia bez winy pracownika gdy pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie przekraczające o 4 dni okres ochronny.ZUS poinformował o odmowie prawa do zasiłku (powyżej 182 dni) a pracownik nie złożył na dzień dzisiejszy żadnych dokumentów do ZUS o ubieganie się o zasiłek rehabilitacyjny czy też rentę i nie wiadomo kiedy i czy je złoży ( nie informując pracodawcy)
W komentarzach nie udzielam porad. Zapraszam na indywidualną konsultację.
Witam serdecznie,
proszę o informację czy Pani konsultacje są płatne?
Nie, Pani Mecenas żywi się lajkami. Opłaty i podatki również opłaca w ww. sposób 😉