Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Gdy rozwiązuje się umowa o pracę, to…

Kalina Jarosławska26 sierpnia 201219 komentarzy

Rozwiązanie umowy o pracę wywołuje szereg skutków prawnych, o których warto wiedzieć w kontekście swoich wzajemnych praw i obowiązków – byłych już – pracodawcy i pracownika.

Gdy rozwiązuje się umowa o pracę, to:

  • wymagalne staje się roszczenie o ekwiwalent za ewentualny niewykorzystany urlop,
  • wymagalne staje się roszczenie o odprawę pieniężną, jeżeli zwolnienie podpada pod ustawę o zwolnieniach grupowych (tutaj jednak trzeba uważać, ponieważ czasem odprawa pieniężna podlega zwrotowi),
  • pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy,
  • jeżeli strony zawarły umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, zakaz ten wchodzi w życie,
  • jeżeli rozwiązanie nastąpiło w trybie zwolnienia dyscyplinarnego, rozpoczyna się 14-dniowy termin na wniesienie odwołania do sądu pracy,
  • jeżeli stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, pracownikowi przysługuje odprawa emerytalno-rentowa,
  • jeżeli stosunek pracy ustał wskutek śmierci pracownika, jego rodzinie przysługuje odprawa pośmiertna.

Oczywiście mogą również wystąpić inne skutki, w zależności od treści stosunku pracy łączącego strony, np. po stronie pracownika może powstać obowiązek zwrotu przedmiotów, które otrzymał w związku ze świadczeniem pracy, takich jak telefon komórkowy, laptop, samochód służbowy.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Patryk 28 sierpnia, 2012 o 00:13

Witam!
Mam pytanie – czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika, z winy pracodawcy zgodnie z art. 55 § 1[1] k.p. rozpoczyna swój bieg 14-dniowy termin przewidziany w art. 264 § 2 k.p. na wniesienie do sądu żądania zapłaty odszkodowania regulowanego przez art. 55 § 1[1] k.p.?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 30 sierpnia, 2012 o 17:28

Ciekawe pytanie 🙂 Nigdy do tej pory nie natknęłam się – ani w ramach mojej praktyki, ani w orzecznictwie – na stanowisko, że do dochodzenia odszkodowania z art. 55 § 1[1] k.p. zastosowanie ma termin z art. 264 § 2 k.p. Czytając art. 264 k.p. interpretuję go jako odnoszący się przede wszystkim do roszczeń pracownika w sytuacji, gdy stroną inicjującą rozwiązanie stosunku pracy jest pracodawca. Z drugiej strony nie ma tam wyraźnego wyłączenia roszczenia o odszkodowanie art. 55 § 1[1] k.p., więc kto wie, czy jakiś sędzia nie oddali powództwa na tej podstawie, jeżeli było złożone po terminie? 😉

Odpowiedz

Rafał Maciejewski 10 października, 2013 o 00:35

„Przepis art. 264 § 2 kp nie ma zastosowanie do roszczenia o odszkodowanie z art. 55 § 1(1) kp. Roszczenie to przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne, zgodnie z art. 291 § 1 kp (…)” [Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu, sygn. akt: VI Pa 200/13]

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 18 października, 2013 o 11:31

Dziękuję – nareszcie jakiś głos orzecznictwa w tej sprawie.

Odpowiedz

Joanna 20 września, 2012 o 16:03

Dzień dobry,

Mam pytanie dotyczące przywrócenia do pracy osoby, która zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia. 31 lipca 2012r. otrzymałam od pracodawcy, u którego pracowała 8 lat informację, że chcą zakończyć ze mną współpracę. Powiedzieli, ze proponuja mi rozwiazanie za wypowiedzeniem z ich strony lub za porozumieniem stron. Podczas tej rozmowy bylam w takim stresie, ze od razu poprosilam o rozwiazanie umowy za porozumieniem, nie proszac o podanie chocby powodu zwolnienia. Oczywiscie ustnie uslyszalam, ze nie wywiazalam sie z postawionych celow sprzedazowych i same inne niekonkretne tresci, Niestety bylam sama, a przeciwko mnie 3 mezczyzn z zarzadu i nie bronilam sie wcale. Uznalam, ze wezme porozumienie stron, bo chce szybko znalezc nowa prace i nie chce, aby w swiadectwie byl podany powod wypowiedzenia. Ale wlasnie okazalo sie, ze jestem w ciazy. Okres wypowiedzenia uplywa dnia 31 pazdziernika i nie wiem, co mam zrobic. Czy mam prawo zadac przywrocenia do pracy przez pracodawce? Czytalam, ze nie , ale czy moge liczyc na dobra wole bylego pracodawcy? Szczegolnie, ze pracodawca pomaga mi znalezc nowa prace, dajac np. namiary do firm headhunterskich.

p.s. Bardzo ciekawy blog.

Pozdrawiam
Joanna

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 23 września, 2012 o 18:47

Jeżeli było porozumienie, to pracodawca nie ma obowiązku przywrócenia do pracy – pozostaje liczyć na jego dobrą wolę. Ewentualnie można rozważyć uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego przy porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę, ale to tylko wtedy, gdy w momencie zawarcia tego porozumienia pracownica już była w ciąży.

Odpowiedz

Ewa 26 września, 2012 o 20:38

Witam,
Proszę o pomoc w takiej sytuacji prawnej.Pracownik zatrudniony na czas określony dłuższy niż 6-mcy (możliwość 2 tyg.wypowiedzenia),prawidłowo składa pracodawcy na piśmie za pokwitowaniem odbioru wypowiedzenie umowy z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia (31 sierpnia wypowiada ze skutkiem na dzień 15 września). Ponieważ pracodawca nie chciał wcześniej zgodzić się na porozumienie stron,a pracownik dostał ofertę lepszej pracy w innym mieście, od dnia 3 września nie pojawił się w poprzedniej.
Dnia 6 września pracodawca wysłał listem poleconym rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z art.52 za porzucenie pracy.
Pracownik nie mógł odebrać przesyłki,więc udzielił pełnomocnictwa pocztowego członkowi rodziny.List został odebrany w dniu 20 września,czyli po ustaniu stosunku pracy.Czy pracownik musi odwołać się od tego wypowiedzenia do sądu pracy?
Jest to sytuacja nietypowa,nie znalazłam prawie nic na ten temat w internecie.Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 29 września, 2012 o 19:04

Tutaj raczej nie ma się od czego odwoływać, bowiem oświadczenie o zwolnieniu dyscyplinarnym odniosło skutek po tym, jak umowa rozwiązała się w konsekwencji wypowiedzenia pracownika. Zresztą, należałoby się liczyć z pokaźnym prawdopodobieństwem przegranej w razie wniesienia odwołania, bo pracownik nie miał prawa tak po prostu nie pojawić się w pracy w okresie wypowiedzenia. Natomiast w związku z tym, że pojawiły się tutaj 2 tryby rozwiązania umowy o pracę, niewykluczone, że powstanie spór na tle treści świadectwa pracy w tej części, gdzie wskazuje się sposób ustania stosunku pracy.

Odpowiedz

Magdalena 4 października, 2012 o 17:43

Dzień dobry.

Mam pytanie a zarazem prośbę aby Pani mi podpowiedziała co mogę „z tym ” zrobić.

A więc do rzeczy. Dostałam wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony dnia 1.10.2012 wręczono mi ją 2.10.2012. Ale w 2010 roku urodziłam dziecko , po 9 miesiącach wróciłam do pracy ale tylko na 2- zmiany (na 3cią nocną zmianę nie chodziłam ponieważ napisałam podanie ,że do 4 tego roku życia dziecka nie chcę pracować na nocki. Po czym niestety sytuacja finansowa mnie do tego zmusiła i napisałam pismo o przywrócenie na nocne zmiany od dnia 1.10.2012 roku) Pracodawca wypowiedział mi umowe z przyczyn niedoczyczących pracowników. „konieczność restrukturyzacji i ograniczenia zatrudnienia i wynikających z tego tytułu kosztów,czego przejawem jest podjęcie decyzji o likwidacji stanowiska pracy”.
Dodam ,że zarabiałam 1500 złotych msc ,oraz to ,że dowiedziałam się ,że na moje „stanowisko” pracy ma przyjść osoba która siedzi teraz „w pokoju obok”. Jednym z argumentów pracodawcy było to ,że „jest Pani młoda znajdzie sobie pani inną pracę” – żadnych konkretów.

Moje pytania są takie:
1. Czy w okresie gdzie byłam zatrudniona tylko na 2-zmiany pracodawca też mógł mnie zwolnić?
2. Czy gdybym teraz zaszła w ciąże(ponieważ czekam ) pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu?
3. Czy okres szkoły ( liceum ekonomiczne) wlicza się w okres/lata zatrudnienia?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 4 października, 2012 o 22:02

Udzielanie indywidualnych porad prawnych – zwłaszcza w sytuacji, gdy ma Pani szereg szczegółowych pytań – nie mieści się w formule komentowania na blogu, dlatego takich porad prawnych tutaj nie udzielam. Jeżeli potrzebuje Pani pomocy prawnej, proszę napisać do mnie na adres poczty elektronicznej albo poprzez formularz kontaktowy na blogu (szczegóły w zakładce „Kontakt”).

Odpowiedz

Agnieszka 17 października, 2012 o 19:15

Witam Panią
Proszę o pomoc. Z dnia na dzień dostałam wraz z koleżankami wypowiedzenie umowy o pracę. Z winy pracodawcy ponieważ jest likwidacja firmy. Koleżanka która miala umowę na czas nieokreslony ma to uwzględnione w wypowiedzeniu ,okres wypowiedzenia z 3 miesięcznego skrócony do 1 miesaca. Ja z inną koleżanką wypowiedzenie 2 tygodniowe które wygasło dokładnie 13 października. i teraz moje pytanie : czy należy nam się odprawa ? czy nie powinna byc juz wyplacona. Kiedy pracodawca powinnien zapłacic nam za tez 13 dni kiedy bylysmy juz na wypowiedzeniu. I jak długo czekac na swiadectwo pracy, którego rowniez nie mamy:( . Czy jesli nadal bedzie taka sytuacja mamy prawo zgłosic sie do sądu pracy?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 19 października, 2012 o 17:24

Jeżeli zwolnienie następuje z powodu likwidacji firmy, a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników – wtedy co do zasady należy się odprawa, choć może być problem wówczas, gdy w wypowiedzeniu nie wskazano bezpośrednio przyczyny w postaci likwidacji. Pracodawca zasadniczo powinien zapłacić za cały okres trwania stosunku pracy, a świadectwo pracy wydać niezwłocznie po jego rozwiązaniu się. Jeżeli tego nie uczyni, można wnieść pozew do sądu pracy.

Proszę mieć na uwadze, że jest to ogólna odpowiedź na poruszony przez Panią problem, indywidualna porada prawna wymaga bowiem analizy dodatkowych szczegółów, na co nie ma miejsca w komentarzach ze względu na nich ograniczoną formułę. W razie potrzeby można się ze mną kontaktować bezpośrednio (szczegóły w zakładce „Kontakt”).

Odpowiedz

Alina72 26 sierpnia, 2016 o 18:45

A jesli firma zatrudnia 2500 osob. Przenosi zcp do nowego podmiotu z 2 pracownikami ze stazem 11,5 letnim. Po roku likwiduje ich stanowiska. Odprawa sie nalezy czy nie?

Odpowiedz

małgorzata 26 października, 2012 o 20:24

witam, bardzo proszę o pomoc w poniższej kwestii: czy dając wypowiedzenie np. w poniedziałek z art 55 kp (notorycznie nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia pracownikowi) czy muszę w ten poniedziałek świadczyć pracę przez 8 godz. , czy po prostu dać wypowiedzenie i nie pracować w ten dzień?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 28 października, 2012 o 23:32

Moim zdaniem umowa o pracę rozwiąże się dopiero z upływem dnia, w którym wręczy Pani pracodawcy swoje oświadczenie, a zatem formalnie w tym dniu pozostaje Pani w stosunku pracy.

Odpowiedz

Sylwia 23 września, 2013 o 10:01

Witam piszę do Pani w imieniu siostry kilka tygodni temu zlożyła wypowiedzenie w firmie w której pracowala Po dwóch tygodniach dowiedziała się że w tym czasie była w ciąży i ze ma prawo zrezygnować z wypowiedzenia i domagać się przywrócenia do pracy (telefon do PIP) niestety pracodawca straszy ja prokuraturą i robi ogromne problemy siostra boi się o ciąże Co w takiej sytuacji powinna zrobić

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 29 września, 2013 o 17:29

Siostra może uchylić się od skutków prawnych wypowiedzenia jako dokonanego pod wpływem błędu i domagać się dopuszczenia do pracy.

Odpowiedz

Barbara 30 października, 2013 o 22:42

Witam serdecznie !
Mam pytanie jestem na urlopie rodzicielskim(zasiłek wypłaca mi zus) którego udzieliła mi osoba prywatna u której jestem zatrudniona. Znalazłam ciekawa ofertę pracy i chcę ją podjąć.Wiem że mam złożyć do ZUS oświadczenie o przerwaniu wypłacania zasiłku od danego dnia. Nie wiem natomiast co z pracodawcą. Czy wystarczy oświadczenie że chcę rozwiązać umowę o prace za porozumieniem stron i jeśli pracodawca sie zgodzi to ją rozwiązać i według jakiego art. Kodeksu Pracy będzie ona rozwiązana.
Proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 11 listopada, 2013 o 21:32

Odpowiedziałam Pani via e-mail.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: