Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Ustalenie istnienia stosunku pracy a wypowiedzenie

Kalina Jarosławska30 sierpnia 2012Komentarze (0)

Jaki związek ma ustalenie istnienia stosunku pracy z wypowiedzeniem umowy o pracę?

Bardzo bliski.

Stwierdzenie, że strony łączy umowa o pracę (a nie np. umowa cywilnoprawna), a także ustalenie, czy jest to umowa na czas określony lub nieokreślony (a zwłaszcza to drugie) ma kapitalne znaczenie dla procedury rozwiązania stosunku prawnego pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Ustalenie istnienia stosunku pracy może być osobną sprawą sądową.

Jest tak wówczas, gdy pracownikowi chodzi przede wszystkim o stwierdzenie, że przysługują mu uprawnienia ze stosunku pracy, np. urlop wypoczynkowy albo wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, a także – że powinien być ubezpieczony w ZUS w odpowiednim zakresie. Powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy może wytoczyć również inspektor pracy. Nie musi ono być bezpośrednio połączone z kwestią rozwiązania domniemanej umowy o pracę, choć oczywiście wyrok ustalający istnienie stosunku pracy określonego rodzaju przesądza na przyszłość tryb dokonania zwolnienia.

Bywa też tak, że problem istnienia umowy o pracę – na czas określony lub nie – pojawia się przy okazji sporu o sposób rozwiązania tejże umowy. Najczęstsza sytuacja to taka, w której pracodawca wypowiada umowę o pracę działając w przeświadczeniu, że ma ona charakter stosunku pracy na czas określony. Nie podaje więc przyczyny wypowiedzenia i stosuje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Pracownik, który się z tym nie zgadza, odwołuje się do sądu pracy twierdząc, że strony łączy umowa o pracę na czas nieokreślony, a zatem pracodawca powinien był podać przyczynę wypowiedzenie i przyjąć dłuższy okres wypowiedzenia (zazwyczaj).

W takim procesie, aby rozstrzygnąć spór, sąd musi najpierw ustalić, czy rzeczywiście strony łączyła umowa o pracę na czas nieokreślony. Dopiero po udzieleniu odpowiedzi na to pytanie sąd może ocenić prawidłowość wypowiedzenia stosunku pracy.

W mojej ocenie nie jest również wykluczone, aby po rozwiązaniu umowy cywilnoprawnej pracownik dowodził przed sądem, że w istocie była to umowa o pracę (na czas określony lub nie) i stosownie do tego dochodził odpowiednich roszczeń związanych z nieuzasadnionym bądź niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: