4 czerwca 2020 r. Sejm uchwalił tarczę kryzysową 4.0. Ustawa wprowadza art. 15gf, na podstawie którego pracodawca będzie mógł wypowiedzieć zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Okres wypowiedzenia to 7 dni.
>>> Zobacz cały tekst uchwalonej ustawy – tarcza 4.0 <<<
Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy: wypowiedzenie i odstąpienie
Art. 15gf wprowadza nowe rozwiązanie, którego nie przewiduje Kodeks pracy. Choć z Kodeksu pracy to wprost nie wynika, to większość prawników się zgadza, że umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy można wypowiedzieć. Warunkiem jest jest, aby taka możliwość została przewidziana w umowie. Poza tym pracodawca nie może dowolnie wypowiadać umowy. Muszą istnieć ważne powody, aby mógł to zrobić.
Od umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy można również odstąpić. Znowu jednak umowa musi przewidywać taką możliwość. Musi także wskazywać termin, w ciągu którego można od niej odstąpić. W praktyce najczęściej jest to dzień, kiedy ma się rozwiązać się umowa. Czyli wówczas, gdy zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy ma wejść w życie.
Po wejściu w życie art. 15 gf każdą umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy będzie można rozwiązać za wypowiedzeniem, nawet jeżeli nie ma w niej mowy o wypowiedzeniu albo odstąpieniu, albo jeżeli okres wypowiedzenia jest dłuższy. Po wypowiedzeniu zakaz konkurencji przestanie obowiązywać. Pracodawca nie będzie musiał płacić odszkodowania, a pracownik – przestrzegać zakazu konkurencji. Taki zresztą jest argument rządu. Możliwość wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji ma pomóc pracodawcom, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie są w stanie ponieść wszystkich kosztów działalności. Chodzi więc o to, aby mogli zaoszczędzić.
W związku z tym, że art. 15 gf tylko pracodawcom daje możliwość zakończenia umowy o zakazie konkurencji, pojawiły się opinie, że jest to niezgodne z konstytucją. Można o tym przeczytać tutaj. Takie argumenty mogą pomóc, jeżeli pomiędzy pracodawcą a pracownikiem dojdzie do sporu w związku z wypowiedzeniem umowy o zakazie konkurencji, które nie było w niej przewidziane.
Doręczenie wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji
Doręczenie wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji wiąże się z takimi samymi problemami jak doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę. Wszystko przez to, że w okresie epidemii nie działa procedura zwrotnego potwierdzenia odbioru, a zwykły listy polecone można po prostu wrzucić do skrzynki pocztowej. Pisałam o tym tutaj.
>>> Przeczytaj o doręczaniu korespondencji pocztowej w okresie epidemii <<<
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }