Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Wypowiedzenie zmieniające a odprawa pieniężna

Kalina Jarosławska18 sierpnia 201240 komentarzy

Rozwiązanie umowy o pracę z wyłącznej przyczyny niedotyczącej pracownika uprawnia go – jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników – do odprawy pieniężnej na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych.

Zwróć proszę uwagę na słowo „wyłączny”. Przy zwolnieniu indywidualnym ma to kapitalne znaczenie, ponieważ odprawa będzie należała się tylko wówczas, gdy przyczyna niedotycząca pracownika stanowiła wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy.

Jak to się ma do wypowiedzenia zmieniającego i jaka jest relacja między wypowiedzeniem zmieniającym a odprawą?

Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi warunki pracy i płacy – czyli zastosować wypowiedzenie zmieniające – również z powodów niedotyczących pracownika. W stosunku do niektórych kategorii pracowników chronionych pracodawca wręcz nie może dokonać wypowiedzenia definitywnego, jedyną opcją jest wypowiedzenie zmieniające.

Wypowiedzenie zmieniające może jednak doprowadzić do rozwiązania stosunku pracy, jeżeli pracownik odmówi przyjęcia nowych warunków.

Pytanie jest więc takie: czy w takiej sytuacji – jeżeli przyczyną wypowiedzenia zmieniającego była przyczyna niedotycząca pracownika – należy mu się odprawa pieniężna z ustawy o zwolnieniach grupowych.

Tutaj wracam do słowa „wyłączny”.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalił się pogląd, że w pewnych przypadkach odmowa przez pracownika przyjęcia nowych warunków pracy lub płacy, zaproponowanych w wypowiedzeniu zmieniającym, może być uznana za współprzyczynę rozwiązania stosunku pracy.

Jeżeli tak, to nie będzie można już powiedzieć, że podana w wypowiedzeniu zmieniającym przyczyna niedotycząca pracownika, miała charakter wyłączny, do definitywnego rozwiązania stosunku pracy dochodzi bowiem również wskutek zachowania samego pracownika – a zatem z powodu bezpośrednio z nim związanego. W konsekwencji pracownik traci prawo do odprawy pieniężnej z ustawy o zwolnieniach grupowych.

Kiedy można stwierdzić, że odmowa przyjęcia nowych warunków pracy i płacy stanowi współprzyczynę rozwiązania stosunku pracy?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a każdą sprawę trzeba przeanalizować indywidualnie. Wg SN w takiej sytuacji zasadnicze znaczenie ma ocena, czy proponowane warunki były na tyle niekorzystne, że można było z góry zakładać, iż pracownik ich nie przyjmie. Ocena tej okoliczności należy do sądu. Można zakładać, że jeżeli wypowiedzenie zmieniające miałoby prowadzić do znacznego pogorszenia warunków zatrudnienia, w szczególności do radykalnego obniżenia wynagrodzenia, odmowa przyjęcia tychże warunków nie będzie uznana za współprzyczynę rozwiązania stosunku pracy. Pracownik zachowa zatem prawo do odprawy pieniężnej.

Ale już zdaniem SN czasowa zmiana miejsca zatrudnienia – na okres remontu miejsca dotychczasowego – na miejscowość oddaloną o 90 km nie było rażąco niedogodna bądź niekorzystna dla pracownika. Z tych względów odmowa przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy w tym zakresie została uznana za współprzyczynę rozwiązania umowy o pracę, co pozbawiło pracownika odprawy pieniężnej (wyrok SN z dnia 12 sierpnia 2009 r., sygn. akt II PK 38/09).

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 40 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lilianna 1 stycznia, 2013 o 19:51

Dziekuję. Super artykuł. Bardzo mi pomógł.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin 10 stycznia, 2013 o 23:29

Mam obecnie podobną sytuację ,a dokładniej dostałem wypowiedzenie zmieniające ,nie zgodziłem się z nowo zaproponowanymi warunkami pracy i z dniem 31 grudnia 2011 roku moja umowa z firmą rozwiązała się .
Pracodawca proponował niższą stawkę i dwie premię których wysokość miała by zależeć od tego ile zostanie przez zemnie wykonane normy.
Pracodawca przestawił 3 progi bodajże 85/90/100% wykonania norm w tych przypadkach odpowiednio 100/200/300 zł premii ,dodam że wcześniej ta premia wynosiła od min 300-500zł ,po zmianach jeżeli progi procentowe były by poniżej 85% to premia miałaby się nie należeć Rozwiązanie umowy o prace za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawce ,taki powód przedstawił pracodawca na świadectwie pracy.
Sprawa o odszkodowanie jest praktycznie nie do wygrania gdyż pracodawca będzie się tłumaczył tym że zaproponowana obniżka była minimalna bo 20gr na stawce i zaproponowanych premiach których jak twierdzi pracodawca są realne do wyrobienia w 100% .
Jako były pracownik tej firmy pracując ponad pięć lat w tej firmie stwierdzam iż w danym miesiącu było realne wyrobienie może kilka dni norm 100% , a wszystkie pozostałe dni były to normy rzędu 40-80% co w miesiącu jeżeli uzyskali byśmy wynik 70% byłoby dużym sukcesem .
Uzyskanie norm było uzależnione od materiałów które były nam dostarczane na produkcję i z których mieliśmy produkować gotowy wyrób . Materiały te zwłaszcza w ostatnim czasie były kiepskiej jakości a wynikało to z tego że firma coraz bardziej zaczęła wprowadzać oszczędności i tak oto błędne koło się zamyka gdyż pracodawca przerzuca problemy produkcyjne na pracownika który miałby teraz produkować więcej i to z gorszych półproduktów .
Dla przykładu płaca netto przez zmianami 1900zł ,płaca po zmianach przy wyrobionych normach 100% 1700zł ,bez wyrobionych norm 1400zł.
Tym oto sposobem firma która miała zawsze dobrą renomę ,zawsze wypłacała należny ekwiwalent pracownikom znalazła kruczek prawny dzięki któremu nie musi płacić odpraw .

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 11 stycznia, 2013 o 10:29

Rzeczywiście, sprawa mogłaby być trudno dowodowo dla pracownika, ale moim zdaniem niekoniecznie skazana na porażkę.

Jaki powód wypowiedzenia zmieniającego wskazał pracodawca?

Dziękuję za podzielenie się swoją historią 🙂

Odpowiedz

Marcin 11 stycznia, 2013 o 13:28

W pośpiechu zrobiłem błąd w opisie i moja umowa z pracodawcą rozwiązała się nie 2011 tylko oczywiście 31.12.12012.

Powód zastosowania wypowiedzenia cyt:
Przyczyną niniejszego wypowiedzenia zmieniającego jest wdrażanie przez spółkę działań mających na celu ograniczenie kosztów prowadzenia działalności spółki,zwiększenia jej konkurencyjności ,jak również dostosowania istniejącej w spółce siatki wynagrodzeń oraz struktury stanowisk do aktualnych możliwości finansowych i organizacyjnych spółki oraz jej sytuacji rynkowej.
To wszystko jest napisane na wypowiedzeniu zmieniającym które otrzymałem od pracodawcy.
Na świadectwie pracy pracodawca napisał:
Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę art30 par 1 pkt 2 kodeksu .
Wyczytałem gdzieś że według tego pracodawca dał jasno do zrozumienia że nie należy mi się odprawa .

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 11 stycznia, 2013 o 17:48

Pracodawca w świadectwie pracy napisał dobrze, ale żadną miarą nie przesądza to samo z siebie o braku prawa do odprawy, choć oczywiście pracodawca może tak myśleć albo próbować zniechęcić pracownika do dochodzenia roszczeń w tym zakresie.

Odpowiedz

Marcin 11 stycznia, 2013 o 19:59

Dziękuję za zainteresowanie moim problemem
Kontaktowałem się dziś ze znajomymi którzy również sa w tej sytuacji ,postanowiliśmy że prawdopodobnie będziemy składać zbiorowy pozew do sądu pracy ,w sumie osób które na przystały na nowe gorsze warunki pracy będzie około trzydziestu z czego połowa na pewno będzie domagać się wypłacenia odpraw.
Na początek forma pisemna ponaglenie do zapłaty ,w między czasie PIP chociaż nie wiem czy oni coś zdziałają.
Nie jest tylko dla mnie jasne czy odwołanie od świadectwa pracy jest wymagane aby kontynuować walkę o odprawę czy można po prostu nie odwoływać się tylko po prostu złożyć pozew w sądzie

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 13 stycznia, 2013 o 13:34

Życzę więc powodzenia, tylko proszę się zastanowić, czy instytucja pozwu zbiorowego się do Państwa aplikuje.

Odpowiedz

Mariusz 14 stycznia, 2013 o 15:46

Witam.
Czytam z zaciekawieniem artykuł ponieważ jestem w podobnej sytuacji. Pracodawca wypowiedział układ zbiorowy wszyscy dostali wypowiedzenia zmieniające warunki płacy. Zabrano mi 20 % stałej premii 5% stażowego zmniejszono stawki za godziny nocne i świąteczne.Według moich wyliczeń 1/4 pensji.Dodam że koszty jakie ponoszę by dojechać do pracy to tez 1/4 pensji.Z ostał nam przedstawiony regulamin zwolnień grupowych w którym to stało czarno na białym iż wina leży po stronie pracodawcy .Pracownicy nie przyjmujący nowych warunków nabywają prawo do odpraw w zależności od stażu pracy.Wszystko ok . Nowych warunków nie przyjęła dość spora liczba pracowników . To wszystko miało miejsce w październiku . Teraz na 20 dni przed rozwiązaniem umów pracodawca zmienił regulamin i teraz według niego nie tylko on jest winny ale ja jestem współprzyczyną ale też automatycznie odebrał nam prawo do odpraw jakoby zmiany w naszych pensjach nie są znaczące a on oferuje mi prace . Dodam iż pracuję w godzinach w których zmuszony jestem tylko do poruszania się prywatnym autem nie mam możliwości zmniejszenia kosztów jeżdżąc komunikacją wiec pozostanie w tej pracy jest po prostu nieekonomiczne. Moje pytanie brzmi czy on mógł tak nagle zmienić ten regulamin na swoja korzyść, bo ma to na celu zastraszenie ludzi by wycofali swe oświadczenia i wtedy nie będzie mowy o grupowym zwolnieniu. I czy jest szansa na wygraną sprawę w sądzie.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 16 stycznia, 2013 o 23:55

Przykro mi, ale nie podejmuję się oceny szans na wygraną w sądzie na podstawie krótkiego opisu. Ogólnie mogę powiedzieć, że pracodawca nie ma prawa do wiążącego przyznawania bądź odbierania odprawy pieniężnej z ustawy o zwolnieniach grupowych, ponieważ o prawie do odprawy decydują okoliczności obiektywne, a nie widzimisię pracodawcy.

Odpowiedz

magda 26 marca, 2013 o 17:14

witam,
otrzymałam wypowiedzenie zmieniające mi warunki płacy i pracy,
tj z finkcji kierownika działu 2800 + dod fukncyjny 25%
na inspektora 1800zł. Tj prawie 1000zł netto mniej.
Czy mam prawo do odprawy?oczywiście odmówie przyjęcia tych warunków.
dziekuje

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 29 marca, 2013 o 15:36

W sprawie indywidualnej konsultacji prawnej zapraszam Panią tutaj: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/porady-on-line/

Odpowiedz

Monika 30 kwietnia, 2013 o 11:46

Witam,
pracuje w firmie 5 lat na dwie zmiany, nie dostalam jeszcze wypowiedzenia zmieniajacego ale zostalam o tym poinformowana slownie, praca ktora mi proponuja jest w systemie 3 zmianowym i o 500zl mniej, zapytalam co bedzie jezeli nie wyraze zgody, i pan kadrowy powiedzial ze wtedy bedzie powod za porozumieniem stron zeby nie „korcilo nas” wejscie na droge sadowa a zeby zaklad byl bezpieczny czy mam jakies szanse na to zeby ubiegac sie o odprawe albo chociaz o to zeby pracodawca napisal ze zwalnia nas z winy pracodawcy? Moja kolezanka zostala potraktowana tak samo.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 2 maja, 2013 o 23:28

W sprawie indywidualnej konsultacji zapraszam Panią tutaj: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/porady-on-line/.

Odpowiedz

Dorota 8 sierpnia, 2013 o 20:27

witam.
Proszę o poradę w mojej sprawie. Czy należy mi się odprawa, jeżeli przyczyną wypowiedzenia warunków płacy jest bardzo trudna sytuacja ekonomiczna pracodawcy. Pragnę nadmienić, że tylko część pracowników dostała wypowiedzenie płacy. Wypowiedzenie płacy otrzymały tylko ekspedientki a pracownicy biurowi i kierowcy już nie. Majątek firmy jest duży z wieloma pomieszczeniami wynajętymi i do wynajęcia.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 13 sierpnia, 2013 o 22:51

Za samo wypowiedzenie zmieniające odprawa się nie należy. Odprawa wchodzi w grę wtedy, gdy wskutek odmowy przyjęcia nowych warunków przez pracownika dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. Wówczas jednak trzeba badać, czy odmowa pracownika była uzasadniona i czy nie przyczyniła się do ustania umowy o pracę. Istotny jest również wypowiedzenia podany przez pracodawcę.

Odpowiedz

Paulina 2 września, 2013 o 14:07

Witam. Od 2 lat i 7 mcy pracuję w firmie zatrudniającej ponad 100 osób na stanowisku analityka (praca z danymi i komputerem, żadnego kontaktu z klientami). Umowa była na czas określony i kończy mi się 30.10.2013, jednak dzisiaj otrzymałam wypowiedzenie zmieniające i zaproponowano mi pracę na stanowisku konsultanta infolinii wychodzącej- sprzedażowej. Nie przyjęłam tej propozycji ponieważ:
– jestem bardzo nieśmiała i nie umiem sprzedawać, a utrzymanie się na tym stanowisku jest powiązane ściśle z wynikami sprzedażowymi
– dotychczasowa praca była tylko w dni robocze, w godz. 8-16 a praca jako sprzedawca wymaga żebym większość grafiku miała w godzinach wieczornych oraz w soboty. Jest to duże utrudnienie ponieważ mieszkam poza miastem i dotychczas przyjeżdżaliśmy do pracy z mężem na tą samą godzinę a przy dojeździe samodzielnym musiałabym dodatkowo płacić za dojazdy, które wyniosą 1/10 mojej wypłaty.
Czy w tej sytuacji należy mi się odprawa? Pracodawca upiera się, że nie i że nie wypłaci odprawy

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 5 września, 2013 o 21:58

Prawo do odprawy zależy od przyczyny wypowiedzenia (tzn. czy jest to przyczyna nie dotycząca pracowników) oraz od tego, czy nowe warunki są na tyle niekorzystne, że odmowa ich przyjęcia nie można być uznana za współprzyczynę rozwiązania umowy o pracę. Innymi słowy, w Pani sytuacji odprawa nie należy się z automatu, trzeba by udowadniać spełnienie przesłanek z ustawy o zwolnieniach grupowych.

Odpowiedz

iwona 30 października, 2013 o 08:56

Zgoda lub odmowa zgody na zaproponowane warunki jest oświadczeniem woli pracownika, toteż sąd pracy może jedynie badać fakty, to znaczy ustalać, czy takie oświadczenie rzeczywiście zostało złożone, natomiast nie ma żadnego upoważnienia normatywnego do oceny tego oświadczenia, to znaczy przyczyn jego złożenia, gdyż tym sposobem naruszałby art. 47 Konstytucji RP, wkraczając bezprawnie w prywatną sferę życia osobistego pracownika-obywatela.

Jest to kluczowy, podstawowy argument wyłączający prawo sądu do oceny zasadności złożonego przez pracownika oświadczenia woli w zakresie przyjęcie bądź nie przyjęcia proponowanych warunków pracy.

Dodatkowo natomiast odmienna interpretacji wypaczałaby sens odpraw i dawała możliwość dowolnego stosowania prawa w zależności od szczegółowych okoliczności stanu faktycznego danej sprawy. Tymczasem w demokratycznym państwie prawa, należy przy pomocy poprawnych metod wykładni prawa zmierzać do jednolitości stosowania przepisów i jednakowego traktowania pracownika będącego w porównywalnej sytuacji prawnej z innym pracownikiem.

Reasumując, jeśli w momencie składania oświadczenia woli o wypowiedzeniu pracownikowi dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie istnieją jakiekolwiek przyczyny leżące po stronie pracownika uzasadniające to wypowiedzenie, to w razie ustania stosunku pracy z tego powodu, mamy do czynienia z wypowiedzeniem z przyczyn niedotyczących pracownika, z konsekwencją obowiązku wypłacenia pracownikowi należnej odprawy na podstawie art. 8 cyt. ustawy z dnia 13 marca 2003 r., przy zachowaniu innych przewidzianych w niej warunków.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 11 listopada, 2013 o 21:32

Oczywiście ma Pani prawo do swojego zdania. Niemniej jednak, żeby móc zasądzić odprawę, sąd musi ustalić, czy przyczyna rozwiązania umowy o pracę ma charakter wyłączny. W razie wypowiedzenia zmieniającego i odmowy jego przyjęcia przez pracownika nie sposób tego ustalić bez analizy motywów tego ostatniego. Wyłączność musi wykazać pracownik. W istocie więc Pani interpretacja uderza w pracownika. Ten, kto dochodzi określonych roszczeń – czy to w prawie pracy, czy to w prawie cywilnym – czasem musi zgodzić się na to, aby roztrząsane były okoliczności z jego życia. Siłą rzeczy wiele takich okoliczności ma charakter rozstrzygający, a przy tym bywają one bardzo prywatne (np. stan zdrowia psychicznego osoby sprzedającej mieszkanie, uzasadniający uznanie, że nie miała ona świadomości i możliwości swobodnego podjęcia decyzji oraz wyrażenia woli – co prowadzi do stwierdzenia, ze umowa sprzedaży jest nieważna).

Prawa nie da się stosować inaczej jak tylko w zależności od szczegółowych okoliczności stanu faktycznego danej sprawy.

Krótko mówiąc, Pani postulaty są niemożliwe do zrealizowania.

Odpowiedz

kuba 2 listopada, 2013 o 13:47

Witam
29.10.2013 r otrzymałem od pracodawcy wypowiedzenie zmieniające warunki pracy polegające na znacznym rozbudowaniu zakresu wykonywanych czynności oraz odpowiedzialności bez podniesienia wynagrodzenia. Wcześniej proponowano mi to na zasadach porozumienia zmieniającego, jednakże odmówiłem (na porozumieniu dopisano jeszcze kilka czynności, których ze mną nie uzgadniano i to spowodowało moją odmowę). W związku z tym przedstawiono mi wypowiedzenie zmieniające zawierające wszystkie dodatkowe zapisy, natomiast za przyczynę wypowiedzenia podano cyt. „dostosowanie zakresu obowiązków do aktualnych kwalifikacji” powołując się na to, iż pracując w przedsiębiorstwie nabyłem nowych wyższych kwalifikacji. Moim zdaniem jest to sprytna próba odwrócenia uwagi od faktycznej przyczyny jaką jest szerokie rozbudowanie zakresu obowiązków bez zwiększania wynagrodzenia. Te działania mają służyć prawdopodobnie pozbawieniu mnie odprawy wskazując na przyczynę rozwiązania leżącą częściowo po mojej stronie. Odmówię przyjęcia nowych warunków, jednak chciałem się poradzić kiedy mam wystąpić o wypłatę odprawy? Czy zaskarżać wg mnie już do sądu pracy nieprawidłową przyczynę wypowiedzenia, czy odmówić przyjęcia nowych warunków pracy i poczekać do końca okresu wypowiedzenia i wówczas wystąpić o wypłatę? Pozdrawiam i proszę o radę

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 11 listopada, 2013 o 21:46

Jeżeli nie zgadza się z przyczyną wypowiedzenia zmieniającego, zaskarżyłabym to wypowiedzenie. Być może łatwiej tu będzie o sukces niż przy dowodzeniu, że odmowa przyjęcia wypowiedzenia stanowiła współprzyczynę rozwiązania stosunku pracy.

Odpowiedz

Aleksandra 12 grudnia, 2013 o 13:42

Witam, po powrocie z urlopu wychowawczego na „dzień dobry” dostałam wypowiedzenie zmieniające (przeniesienie na niższe stanowisko i niższa pensja). Ustalając z dyrektorką HR warunki ewentualnego przyjęcia przeniesienia na niższe stanowisko ustaliłam, że będzie to praca na 2 zmiany (zamiast na 3), bo mam dziecko do lat 4. Dostałam czas do połowy okresu wypowiedzenia na zastanowienie się. Ostatniego dnia, czyli w połowie okresu wypowiedzenia zadeklarowałam przyjęcie nowych warunków. Jak przyjęłam ich propozycję, to dowiedziałam się, że dyrektorka HR (z którą ustalałam warunki) już tam nie pracuje, a nowa dyrektorka nic nie wie o tych ustaleniach. Usłyszałam, że to niemożliwe, abym pracowała na 2 zmiany i podsunęła mi pismo, w którym wyrażam/nie wyrażam zgody na pracę w godzinach nocnych i w nadgodzinach (tak sformułowane, że rezygnując z pracy w godzinach nocnych jednoczenie rezygnowałam z nadgodzin – a to stanowiło istotną część pensji). Przy takim obrocie sprawy powiedziałam, że rezygnuję i odmawiam przyjęcia warunków wypowiedzenia zmieniającego. Dodam, że praca w godz. nocnych w mojej sytuacji rodzinnej nie wchodziła w grę, a rezygnacja z pracy w nadgodzinach sprawiała, że koszty dojazdów stanowiły 60% wynagrodzenia i praca w tamtej firmie po prostu się nieopłacała. Czy w takim przypadku (kiedy decyzja o odmowie przyjęcia została złożona 2 dni po terminie połowy wypowiedzenia) przysługuje mi odprawa? Dodam, że na okres wypowiedzenia zostałam zwolniona ze świadczenia obowiązku pracy.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 15 grudnia, 2013 o 17:53

Główną przesłanką odprawy pieniężnej jest przyczyna wypowiedzenia niedotycząca pracownika. Powinna ona być wskazana w wypowiedzeniu. Natomiast pozostałe okoliczności podlegają ocenie co do tego, czy przyczyniły się do odmowy przyjęcia warunków przez pracownika. Ogólna zasada jest taka, że jeżeli warunki pracy i płacy mają ulec drastycznemu pogorszeniu, to odmowa ich przyjęcia przez pracownika nie stanowi współprzyczyny rozwiązania umowy o pracę, a zatem przyczyną wyłączną pozostaje przyczyna niedotycząca pracownika. W konsekwencji należy się odprawa. Natomiast w praktyce tego typu sprawy są zwykle sporne, a ich rozstrzygnięcie zależy od podejścia sądu, więc nie jestem w stanie powiedzieć na 100%, jak to będzie w Pani przypadku.

Odpowiedz

Aleksandra 16 grudnia, 2013 o 00:38

Dziękuję za odpowiedź. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska w związku modernizacją działu (co jest nieprawdą, ponieważ krótko przed moim powrotem do pracy zatrudniono 2 nowych pracowników do działu). Zmiana stanowiska z kontrolera jakości na pracownika produkcji, pensja 400zł niższa.
Aha, firma zatrudnia powyżej 20 osób.
W firmie twierdzą, że nie należy mi się odprawa, ponieważ po mojej zmianie decyzji oni poszli mi na rękę i zwolnili ze świadczenia pracy do końca okresu wypowiedzenia oraz na oświadczeniu potwierdzającym odmowę przyjęcia nowych warunków kazano mi napisać, że nie będę w związku z zaistniałą sytuacją i wypowiedzeniem zmieniającym rościć sobie żadnych praw od pracodawcy. Wg mnie odprawa się należy, bo wypowiedzenie zmieniające przemieniło się w wypowiedzenie pracy (co firma zaakceptowała) i zapisana klauzula nie nie ma na to wpływu. Tu mają chyba zastosowanie przepisy o zwolnieniach grupowych. Czy dobrze rozumuję? Pozdrawiam

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 6 stycznia, 2014 o 19:16

Jak pisałam wcześniej, przyczyna niedotycząca pracownika musi być przyczyną wyłączną. To, czy Pani przez odmowę przyjęcia nowych warunków przyczyniła się do rozwiązania stosunku pracy, jest kwestią ocenną, która zajmuje się sąd w ewentualnym procesie. Trudno mi przewidzieć, jakie by zajął stanowisko, mogę tylko podać, co bierze się pod uwagę – o tym jest mowa w poście. Nie mogę więc ze 100-procentowaną pewnością powiedzieć, że akurat Pani odprawa się należy.

Odpowiedz

Alicja 14 kwietnia, 2014 o 23:54

Witam, pracodawca likwiduje zakład produkcyjny. Są zwolnienia grupowe, pracownicy będący pod szczególną ochroną mają otrzymywać wypowiedzenia zmieniające.
Jestem w ciąży i ze względu na komplikacje od niedawna na zwolnieniu lekarskim. czy w ramach wypowiedzenia zmieniającego pracodawca może zmienić mi miejsce wykonywania pracy /kilkaset kilometrów od obecnego miejsca pracy i zamieszkania/? Jakie konsekwencje będzie miało dla mnie takie wypowiedzenie zmieniające, czy w związku z faktem, że wkrótce będę mamą małego dziecka zmiana miejsca pracy na odlegle od miejsca zamieszkania i brak odmowy przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego będzie obligowało mnie do podjęcia zatrudnienia w nowym miejscu? czy odmowa i nie przyjecie wypowiedzenia zmieniającego w takim zakresie będzie skutkowało tym iż będę współodpowiedzialna za rozwiązanie umowy i utracę wszystko /ochronę, macierzyński i urlop rodzicielski, jak również prawo do odprawy/?
Proszę o pomoc

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 27 kwietnia, 2014 o 17:09

W sprawie indywidualnej porady prawnej zapraszam tutaj: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/porady-on-line/

Odpowiedz

Piotr 8 października, 2014 o 21:19

Witam
Jestem aktualnie na wypowiedzeniu zmieniającym. Mój stosunek do pracy wygasa 31.grudnia. Aktualnie mamy październik i trafiła mi się korzystniejsza oferta pracy. Czy w tej sytuacji kiedy jestem na wypowiedzeniu zmieniającym, mogę złożyć pracodawcy wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 7 listopada, 2014 o 21:36

Jeżeli zachodzi przesłanka przewidziana w kodeksie pracy, to tak.

Odpowiedz

Piotr 10 listopada, 2014 o 06:44

Sąd prawomocnym wyrokiem, przywrócił pracownika do pracy.
Pracodawca wykonując orzeczenie sądu powinien przywrócić go do pracy nie na innym, nie takim samym, czy równorzędnym stanowisku pracy, ale na tym samym stanowisku które pracownik zajmował przed rozwiązaniem umowy. Jednak owo stanowisko pracy nie istnieje już od powiedzmy dwóch lat. Czy w takiej sytuacji jedynym możliwym działaniem pracodawcy jest wręczenie pracownikowi rozwiązania umowy o pracę, czy też może on wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, czyli praktycznie skierować go do pracy na innym stanowisku? Czy jeśli bazując na tym, że pracodawca w ślad za orzeczeniem sądu ma obowiązek przywrócić pracownika na to samo stanowisko odmówi on przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego, to czy utraci jednocześnie prawo do odprawy?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 23 grudnia, 2014 o 21:08

Sądzę, że wypowiedzenie zmieniające w takiej sytuacji byłoby dopuszczalne, skoro pracodawca nie ma faktycznej możliwości zatrudnienia pracownika na poprzednim stanowisku. Natomiast trudno mi się wypowiedzieć co do prawa do odprawy, ponieważ zależy ono od wielu czynników, m. in. liczby zatrudnionych, zaproponowanych nowych warunków pracy, itd.

Odpowiedz

Bożena 28 października, 2015 o 10:46

Witam.Jestem pracownikiem samorządowym, przez 20 lat pracuje jako urzędnik. Od 1 listopada zostałam przeniesiona z powodu szczególnych potrzeb na dwa miesiące na stanowisko gońca.Podejrzewam że następnym roku kalendarzowym dostanę znowu przeniesienie na następne trzy miesiące.Jestem osobą chorą,leczę się ,praca gońca wymaga pracy na powietrzu i przemieszczania się po mieście w celu doręczenia korespondencji co fizycznie miałabym trudności.Czy dostarczając zaświadczenie od lekarza mam możliwość odmowy przyjęcia takiego przesunięcia?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 6 listopada, 2015 o 19:05

Na co dzień nie zajmuję się praktyką służbową pracowników samorządowych, więc nie potrafię odpowiedzieć od ręki. W sprawie porady proszę o kontakt na info@jmlegal.pl.

Odpowiedz

Antoni 1 listopada, 2015 o 21:05

Witam serdecznie,
w najbliższych dniach prawdopodobnie otrzymam wypowiedzenie zmieniające warunki pracy. Odmówiłem podpisania porozumienia, ponieważ warunki są dla mnie nie korzystne. Firma w której pracuję od 5 lat przechodzi bardzo trudny okres. Pracuję na stanowisku kierownika działu. W ostatnim czasie zostały zlikwidowane dwa inne stanowiska. Obowiązki tych stanowisk mają zostać po części dopisane do moich obowiązków. Niestety nie mam co liczyć na jakiekolwiek polepszenie warunków płacowych. Czy w związku z znacznym poszerzeniem zakresu obowiązków oraz odpowiedzialności mogę odmówić podpisania wypowiedzenia zmieniającego i mam w dalszym ciągu prawo do starania się o odprawę ?
z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 6 listopada, 2015 o 19:08

Nie wiem, to zależy od tego, jak bardzo zostanie Pan obciążony nowymi obowiązkami i jaki będą one miały charakter. Raczej jednak nie liczyłabym na łatwą odprawę.

Odpowiedz

Alex 1 kwietnia, 2016 o 11:18

Dzień dobry, otrzymałam wypowiedzenie zmieniające w zakresie miejsca świadczenia pracy. Mam 7 dni na oddanie sprawy do sądu.
Czy w przypadku przegrania sprawy, zaskarżenie wypowiedzenia do sądu jest równoznaczne z nieprzyjęciem warunków pracy?

Tzn czy w razie przegranej mogę przejść na proponowanych warunkach czy wypowiedzenie zmieniające zmieni się w standardowe wypowiedznie.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Odpowiedz

Patrycja 5 kwietnia, 2016 o 18:59

Witam, również otrzymałam wypowiedzenie zmieniające. Dot. obniżenia wynagrodzenia o 500 zł, została poinformowana (słownie), że te 500 zł z podstawy „wrzucone” zostanie w premie uznaniową. Poinformowałam już pracodawcę o nieprzyjęciu prze mnie przedstawionych warunków. Mój okres wypowiedzenia upływa 16.04.2016. Uważam, że odmowa z mojej strony jest zasadna. Chciałabym zawnioskować o odprawę (pracowałam w firmie 1,5 roku, umowa kończyłaby się 31.12.2018r), należy mi się miesięczna. Nie wiem tylko kiedy i do kogo powinnam o nią zawnioskować. Proszę o odpowiedź czy w pierwszej kolejności wniosek o odprawę powinnam złożyć u pracodawcy czy od razu skierować sprawę do sądu? Czy już teraz, czy dopiero po otrzymaniu świadectwa pracy?

Odpowiedz

Dorota 25 października, 2016 o 20:55

Witam,

Mam pytanie, otrzymałam wypowiedzenie zmieniające – zmiana dotyczy miejsca wykonywania pracy (nie czasowo a na stałe) – czy w sytuacji nieprzyjęcia tej zmiany, mogę oczekiwać wypłaty odprawy pieniężnej ? Nadmienię tylko, że zmiana nastąpiła z miejsca w centrum Warszawy na miejsce drugiej strefy pod Warszawą – gdzie dojazdy znacząco wydłużą czas i koszt podróży w obydwie strony.

Odpowiedz

Krzysztof 2 stycznia, 2017 o 14:31

Dostałem wypowiedzenie zmieniające w związku z wprowadzeniem nowego układu zbiorowego. Nowy układ zbiorowy nie przewiduje dodatku stażowego (wzrost o 1% rocznie). Obecna wartość dodatku została wliczona w stawkę (do maksymalnej stawki brakuje mi 8 %) dodatkowo część premii regulaminowej płatnej miesięcznie zostało zamienionej w premię motywacyjną płatną kwartalnie (8% pensji) pozostałe dodatki zostały wliczone do podstawy. Zrobiono porównanie pensji rocznych i w przypadku wypłaty pełnych premii motywacyjnych są sobie równe. Czy mam prawo do odprawy jeśli odrzucę zaproponowane warunki

Odpowiedz

Kamil 24 stycznia, 2018 o 09:03

Bardzo mi się podoba pania blog, można się strasznie dużo dowiedzieć!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: