Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

Kalina Jarosławska12 lutego 20118 komentarzy

Aktualizacja: 3 czerwca 2021 r.

Obecnie obowiązuje inny stan prawny w odniesieniu do dopuszczalności i okresów wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Każda umowa o pracę na czas określony może być wypowiedziana, a okresy wypowiedzenia są takie same jak w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony.

Ogólna zasada jest taka, że umowy o pracę na czas określony nie można wypowiedzieć.

Od tej zasady Kodeks pracy dopuszcza jednak wyjątek: przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Ze względu na możliwości, który daje powyższy przepis – szczególnie pracodawcy, praktyka zawierania umów o pracę poszła w tym kierunku, że obecnie faktycznie regułą jest dopuszczanie wcześniejszego wypowiedzenia umowy na czas określony, natomiast do wyjątków należą sytuacje, w których strony takiej możliwości nie przewidziały.

Jeśli zawierasz umowę o pracę na czas określony, która ma dopuszczać możliwość jej wcześniejszego wypowiedzenia, pamiętaj, że:

  • umowa musi być zawarta na czas dłuższy niż 6 miesięcy,
  • okres wypowiedzenia umowy wynosi dwa tygodnie i kończy się zawsze w sobotę, niezależnie od tego, czy jest to dzień roboczy dla pracownika,
  • wypowiedzieć umowę może tak pracownik, jak i pracodawca,
  • umowa może być wypowiedziana również zanim upłynie 6 miesięcy pracy na jej podstawie (zgodnie z orzeczeniami Sądu Najwyższego),
  • wypowiadając umowę, pracodawca nie musi podawać przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Palestra 13 lutego, 2011 o 21:44

Witam, a jak to się ma do osób, które przekroczyły 55 lat . Czy w tym przypadku ( umowa na czas określony) chroni je KP ?

Odpowiedz

Kalina Jaroslawska 13 lutego, 2011 o 22:32

Doprecyzujmy – czy chodzi Ci o ochronę przedemerytalną przed wypowiedzeniem?

Odpowiedz

Palestra 15 lutego, 2011 o 21:37

Tak, czy w tym przypadku (UNCO) istnieje takie pojęcie jak ochrona przedemerytalna?

Odpowiedz

Kalina Jaroslawska 15 lutego, 2011 o 22:15

Tak, oczywiście, bo przepis (art. 39 KP) mówi o wypowiedzeniu ogólnie, a nie tylko o wypowiedzeniu np. umowy na czas nieokreślony. Istotne jest przy tym jednak, że wypowiedzenie dokonane wobec pracownika podlegającego ochronie jest skuteczne, tzn. umowa się rozwiązuje, a pracownik może dochodzić przypisanych mu roszczeń.

Natomiast jeśli chodzi o wiek, którego osiągnięcie skutkuje powstaniem ochrony, muszę skorygować: nie 55 lat, tylko 4 lata przed osiągnięciem ogólnego wieku emerytalnego określonego w przepisach – 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn (obecnie). W konsekwencji kobiety są chronione po osiągnięciu wieku 56 lat, a mężczyźni – 61 lat.

Odpowiedz

Palestra 16 lutego, 2011 o 18:34

Istotne jest przy tym jednak, że wypowiedzenie dokonane wobec pracownika podlegającego ochronie jest skuteczne, tzn. umowa się rozwiązuje, a pracownik może dochodzić przypisanych mu roszczeń.
tzn. w takim przypadku również chroni go KP.
Oczywiście 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn tylko pisząc myślałem o osobie, która ma przepracowane ponad 20 lat w warunkach szkodliwych, wówczas ten wiek jest mniejszy.

Odpowiedz

Agnieszka 25 kwietnia, 2013 o 09:43

Witam
Po raz pierwszy zwalniam się z pracy,gdyż znalazłam lepszą posadę.Proszę mi doradzić czy mam napisać wypowiedzenie z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia,czy spróbować wypowiedzenia za porozumieniem stron?
W maju minie 5 lat jak pracuję w tej firmie na czas określony do końca lipca 2013.Czy w czasie okresu wypowiedzenia muszę pracować,czy też mogę wykorzystać pozostały urlop,a może mogę być na chorobowym.
Z góry dziękuję za poradę.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 28 kwietnia, 2013 o 18:49

W sprawie indywidualnej konsultacji prawnej zapraszam tutaj: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/porady-on-line/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: