Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Pracownica, której wypowiedziano umowę o pracę, zachodzi w ciążę – co dalej?

Kalina Jarosławska02 lutego 2011Komentarze (0)

Umowa o pracę pracownicy, która otrzymała wypowiedzenie, a następnie zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia, nie może zostać rozwiązana –  tak orzekł niedawno Sąd Najwyższy w sprawie o sygnaturze akt II PK 85/10.

Ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy podlega kobieta, która jest już w ciąży. Ważne jest jednak, że ochrona tego rodzaju dotyczy również kobiet, które:

  • w momencie otrzymania wypowiedzenia nie wiedziały o ciąży (a tym bardziej pracodawca) i dowiedziały się o niej w okresie wypowiedzenia,
  • w momencie otrzymania wypowiedzenia nie były w ciąży, lecz zaszły w nią w okresie wypowiedzenia.

Co możesz zrobić, jeśli znalazłaś się w takiej sytuacji?

Jeżeli:

  • otrzymałaś wypowiedzenie umowy o pracę i nie odwołałaś się od niego w terminie 7 dni,
  • zaszłaś w ciążę lub dowiedziałaś się o niej w okresie wypowiedzenia,
  • chcesz utrzymać stosunek pracy,

w pierwszej kolejności powinnaś zawiadomić pracodawcę o ciąży i poprosić go o cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. Z prawnego punktu widzenia takie cofnięcie wymaga Twojej zgody, ale zapewne będzie to tylko formalność. W przypadku gdy pracodawca nie cofnie wypowiedzenia, możesz nadal odwołać się od niego do sądu pracy na tej podstawie, że jest ono niezgodne z art. 177 § 1 Kodeksu pracy, nawet jeśli wcześniej go nie kwestionowałaś. Musisz jednak pamiętać, że nadal obowiązuje Cię 7-dniowy termin, który zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego należy liczyć od chwili uzyskania wiadomości o ciąży, tj. zazwyczaj najpóźniej od daty uzyskania zaświadczenia lekarskiego o stanie ciąży.

Jeżeli natomiast odwołałaś się już od wypowiedzenia umowy o pracę z innych powodów i postępowanie przed sądem się toczy, powinnaś podnieść argument dotyczący zajścia w ciążę i przedstawić sądowi zaświadczenie lekarskie.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: