Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Porozumienie rozwiązujące umowę o pracę – wzór

Kalina Jarosławska03 września 2012Komentarze (1)

Standardowy tekst formuły używanej w porozumieniach rozwiązujących umowę o pracę zazwyczaj brzmi podobnie mniej więcej tak:

miejsce i data

dane pracodawcy: nazwa i adres

dane pracownika: imię nazwisko/adres

POROZUMIENIE STRON

W SPRAWIE ROZWIĄZANIA UMOWY O PRACĘ

Działając na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, z dniem wybrana przez strony data rozwiązania umowy o pracę pracodawca nazwa i adres pracodawcy i pracownik rozwiązują na mocy porozumienia stron umowę o pracę na czas określony/nieokreślony rodzaj umowy o pracę zawartą w dniu data zawarcia umowy o pracę.

 

Zasadniczo to wystarczy.

W praktyce oczywiście treść porozumienia często bywa szersza, zostają do niego bowiem włączone postanowienia dotyczące przykładowo:

  • zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, niekiedy z prawem do pracodawcy do żądania, aby pracownik stawił się na wezwanie (niekiedy uzgadnia się również wyprzedzenie, z jakim pracodawca powinien powiadomić pracownika o potrzebie stawienia się do pracy),
  • obowiązku zwrotu urządzeń i sprzętów powierzonych pracownikowi,
  • szczegółowego uregulowania obowiązku zachowania poufności,
  • dodatkowych świadczeń przyznanych pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę,
  • klauzuli, w której strony przyznają, że porozumienie wyczerpuje ich wzajemne pretensje i że nie mają do siebie roszczeń.

Akurat ta ostatnia klauzula bywa nieco problematyczna.

Na pewno nieskuteczne będzie zrzeczenie się przez pracownika roszczeń z tytułu wynagrodzenia za pracę i innych należności, które korzystają z takiej samej ochrony (np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop). W związku z tym spotykane są różne sformułowania, m. in. takie właśnie jak wyżej. Widywałam również zobowiązanie pracownika do niepodnoszenia roszczeń wobec pracodawcy. Czy jest ono prawidłowe? Na pewno ma działanie psychologiczne, natomiast w razie sporu sądowego wszystko zależy od sędziego. Osobiście spotkałam się z różnymi poglądami sędziów na ten temat, trudno więc jednoznacznie wyrokować. Z punktu widzenia pracodawcy zawsze jednak lepiej zawrzeć taką lub podobną klauzulę w porozumieniu rozwiązującym umowę o pracę.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka 17 września, 2013 o 16:03

Rzeczowe i przydatne opisanie zagadnienia 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: