Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Planowane zmiany Kodeksu pracy co do umowy o pracę na czas określony

Kalina Jarosławska19 marca 20156 komentarzy

W poprzednim wpisie obiecałam, że wkrótce opiszę planowane zmiany Kodeksu pracy dotyczące umowy o pracę na czas określony. Zmiany te będą pokłosiem wyroku w sprawie Małgorzaty Nierodzik, w którym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że sztywny dwutygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony może być formą dyskryminacji.

Projekt nowelizacji obecnie znajduje się na etapie konsultacji, a aktualna wersja pochodzi z 25 lutego 2015 r.

Podstawowe założenia planowanych zmian są następujące:

 • ograniczenie okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony (chodzi także o łączny czas zatrudnienia na podstawie kilku takich umów pomiędzy tym samym pracownikiem i pracodawcą) to 33 miesiące,
 • łączna liczba umów o pracę na czas określony to maksymalnie 3,
 • po przekroczeniu 33 miesięcy lub zawarciu czwartej umowy o pracę na czas określony pracownika uważa się za zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony,
 • w pewnych sytuacja od tych zasad będzie można odstąpić, jeżeli pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie,
 • okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony będą takie same jak umowy o pracę na czas nieokreślony, czyli zależne od stażu pracy.

Ale uwaga! Planowane zmiany nie przewidują, że wypowiadając umowę o pracę na czas określony pracodawca będzie musiał podać przyczynę wypowiedzenia. Ten obowiązek miałby zatem pozostać zarezerwowany tylko dla wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (no i oczywiście dla rozwiązania wszelkich umów bez wypowiedzenia).

Co sądzisz o tych planach?

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Wojciech Rudzki | spolkazoo.info 29 marca, 2015 o 17:02

  Myślę, że największym problemem może być maksymalny czas trwania umowy o pracę na czas oznaczony. Wprowadzenie takich zmian będzie musiało skutkować reorganizacjami na wielką skalę po stronie biznesu. Nie wiem tylko, czy te reorganizacje pójdą w dobrym kierunku dla pracowników. Obawiam się, że zakończy się to jedynie większą presją na samozatrudnienie.

  Odpowiedz

  Marek 4 kwietnia, 2015 o 16:58

  Czekam na te zmiany z niecierpliwością 🙂

  Odpowiedz

  DDE 21 maja, 2015 o 10:05

  Podobne reorganizacje nigdy w naszym kraju nie działały na korzyść pracownika/obywatela. Zawsze chodzi o 'zasilenie budżetu’, którego przecież nikt ze swoich pieniędzy nie zasili.. oprócz nas.

  Odpowiedz

  Aleksandra 21 lutego, 2017 o 13:30

  Niestety to co było korzystne w tych zmianach dla pracowników to i tak pracodawcy nauczyli się obchodzić szerokim łukiem.

  Odpowiedz

  Marta 22 lutego, 2017 o 10:07

  Jak zawsze. Może kiedyś uda się stworzyć ustawy naprawdę chroniące pracowników.

  Odpowiedz

  adwokat wągrowiec 5 kwietnia, 2017 o 08:15

  Znajomość tego typu przepisów jest przydatna, warto właśnie się doinformować w tej kwestii.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: