Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę – do jakiego sądu?

Kalina Jarosławska14 maja 20112 komentarze

Chcemy odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę i zastanawiamy się, jaki sąd jest właściwy do rozpoznania naszej sprawy.

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno znajdować się pouczenie o prawie odwołania do sądu pracy ze wskazaniem właściwego sądu. Teoretycznie zatem nie ma problemu z ustaleniem sądu, który byłby władny rozstrzygnąć naszą sprawę.

Ale UWAGA! – sąd oznaczony przez pracodawcę nie musi być jedynym właściwym sądem. Ma to znaczenie wszędzie tam, gdzie praca była wykonywana w innym miejscu niż siedziba pracodawcy. Świadomość tego jest bardzo istotna, albowiem kierując się tylko pouczeniem pracodawcy (który zazwyczaj wskazuje sąd właściwy dla swojej siedziby) pracownik może stwierdzić, że nie opłaca mu się wytaczać sprawy przed odległy sąd i ponosić  – nie tylko finansowe – koszty podróży. Niekiedy można w ten sposób pogrzebać szansę wygranej – i to z powodów absolutnie pozaprawnych. Co zatem na ten temat mówią przepisy?

Powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy może być wytoczone bądź przed sąd właściwości ogólnej pozwanego, bądź przez sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

Sąd ogólnie właściwy dla pozwanego pracodawcy to sąd, w którym ma on miejsce zamieszkania bądź siedzibę. Właśnie ten sąd pracodawcy zazwyczaj wskazują w pouczeniu o prawie odwołania się do sądu pracy. Natomiast z przepisów jasno wynika, że powództwo może być wytoczone jeszcze przed inny sąd, w szczególności ten, w którego okręgu praca była bądź jest wykonywana.

Bardzo dobrze widać było to w sprawie jednego z moich klientów. Pracodawca miał siedzibę we Wrocławiu, ale klient wykonywał pracę w Warszawie, a także w domu – w Sopocie (zreszta zarówno Warszawa, jak i Sopot były wskazane jako miejsca wykonywania pracy w samej umowie o pracę). W wypowiedzeniu pracodawca jako sąd właściwy do rozpoznania odwołania wskazał Sąd Rejonowy we Wrocławiu (notabene nieprawidłowo, bo we Wrocławiu jest więcej niż jeden sąd rejonowy). Podróże z Sopotu do Wrocławia w ogóle nie wchodziły w grę, co przy braku alternatywnych możliwości spowodowałoby rezygnację z dochodzenia praw przez klienta. Ostatecznie sprawa toczyła się przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe (który jest właściwy dla wszystkich spraw z zakresu prawa pracy z terenu Gdańska i Sopotu) i zakończyła się sukcesem w II instancji. Klient nie musiał nigdzie jeździć – to pracodawca musiał przyjechać do niego.

Pozew mający na celu zakwestionowanie wypowiedzenia umowy o pracę zawsze wnosimy do sądu rejonowego bez względu na wartość przedmiotu sporu.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jarek Jakubowski 25 października, 2012 o 01:08

Witam serdecznie a co jeśli w podobnej sytuacji jak powyżej jeśli siedzibą pracodawcy jest Wrocław miejscem wykonywanej pracy jest Gdańsk pozew został wysłany do sądy właściwego wskazanego przez pracodawcę czyli do Wrocławia jest już termin rozprawy , czy w ej sytuacji mogę wnioskować o przeniesienie rozprawy do Gdańska jako miejsca gdzie praca była wykonywana? Pozdrawiam Jarek

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 28 października, 2012 o 23:28

Nie, na to jest już za późno.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: