Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Kazus nt. wypowiedzenia umowy o pracę – czego może domagać się pracownik?

Kalina Jarosławska18 marca 2011Komentarze (0)

Treścią dzisiejszego wpisu będzie kazus – czyli przypadek prawny – z zakresu prawa pracy. Zachęcam wszystkich czytelników do zastanowienia się i podjęcia próby odpowiedzi na pytania znajdujące się poniżej.

Pracownik zatrudniony był na umowę o pracę na czas określony z możliwością jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. W pewnym momencie pracodawca poprosił go o rozmowę, podczas której powiedział mu, że zamierza zakończyć z nim współpracę i definitywnie się rozstać. Następnie pracodawca wręczył pracownikowi dokument zatytułowany „Wypowiedzenie warunków umowy o pracę”, z którego wynikało, że zmianie miało ulec wynagrodzenie, jednakże jego nowa wysokość nie była podana. Dokument wskazywał również termin rozwiązania umowy o pracę, w razie gdyby pracownik nie przyjął nowych warunków. W związku z tym pracownik powziął wątpliwość, czy pracodawcy rzeczywiście chodzi o definitywne rozwiązanie umowy o pracę. W odpowiedzi pracodawca stwierdził, że treść dokumentu została oparta na oświadczeniu o wypowiedzeniu warunków umowy o pracę innej osobie oraz że przy jego modyfikacji dla potrzeb wręczenia pracownikowi przez pomyłkę pozostawiono fragmenty dotyczące zmian umowy o pracę, jednak są one nieaktualne i nie będę brane pod uwagę.

  • Jaki błąd popełnił pracodawca? Podpowiadam, iż jest to błąd proceduralny, związany z formą wypowiedzenia umowy o pracę.
  • Czego może domagać się pracownik od pracodawcy?

Przy szukaniu odpowiedzi na te pytania ważne jest:

  • jaką formę powinno mieć wypowiedzenie umowy o pracę? czy warunek ten został spełniony w kazusie?
  • czy wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony wymaga podania przyczyny?
  • jaką treść musi mieć wypowiedzenie zmieniające?
  • czy brak propozycji nowych warunków pracy lub płacy w wypowiedzeniu zmieniającym powoduje, że jest ono traktowane jako wypowiedzenie ostateczne?

Zachęcam do dyskusji! 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: