Pewnie już wiesz, że niedługo – a właściwie już jutro (17 czerwca 2013 r.) – wejdzie w życie ustawa zmieniająca Kodeks pracy w zakresie płatnych urlopów dostępnych dla młodych rodziców.
W skrócie, po wykorzystaniu standardowego urlopu macierzyńskiego (którego okres nie ulega zmianie) będzie można udać się na dodatkowy urlop macierzyński (6 lub 8 tygodni), a potem na urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni. W zależności od tego, ile dzieci urodzi się przy jednym porodzie, łączny wymiar urlopu wyniesie od 52 do 71 tygodni.
Czy pracownik przebywający na tak długim urlopie będzie chroniony przed zwolnieniem z pracy?
Tak.
Wprawdzie podstawowy w tym zakresie art. 177 kodeksu pracy nie ulega zmianie i odnosi się bezpośrednio nadal tylko do urlopów macierzyńskich, to jednak wchodzące w życie przepisy każą go stosować odpowiednio do dodatkowych urlopów macierzyńskich i urlopów rodzicielskich. Nie można będzie zatem jednostronnie wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę pracownikom przebywającym na takich urlopach.
Nadal jednak z takim pracownikiem będzie można rozwiązać umowę za porozumieniem stron – to można zrobić zawsze.
Zmiana dotyczy też urlopu wychowawczego – będzie można z niego skorzystać do czas ukończenia przez dziecko 5 lat (a nie 4, jak dotychczas).
Co sądzisz o tych zmianach?
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }