Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Zakaz konkurencji na czas po ustaniu stosunku pracy nie przechodzi na innego pracodawcę

Kalina Jarosławska04 września 20159 komentarzy

Chodzi mi o „innego pracodawcę” w rozumieniu art. 231 § 1 k.p., zgodnie z którym w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Powstało pytanie, czy inny pracodawca staje się również stroną umowy o zakazie konkurencji, który obowiązywać ma po ustaniu stosunku pracy.

Zagadnienie to stanęło przed Sądem Najwyższym wskutek wniesienia przez „innego pracodawcę” skargi kasacyjnej w sprawie, w której sądy dwóch niższych instancji zasądziły na rzecz pracownika odszkodowanie w związku z przestrzeganiem zakazu konkurencji ustalonego w umowie zawartej z pracodawcą-poprzednikiem.

W wyroku z dnia 11 lutego 2015 r. (sygn. akt I PK 123/14) SN uznał, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie przechodzi na „innego pracodawcę”, a to dlatego, że:

  • umowa ta, ze względu na swój szczególny charakter, wykazuje odrębności wobec umowy o pracę, a przede wszystkim aktualizuje się już po rozwiązaniu stosunku pracy, a zatem nie jest elementem tego stosunku (choć jest z nim ściśle związana),
  • odszkodowanie przewidziane w takiej umowie nie stanowi wynagrodzenia za pracę ani innego świadczenia związanego z pracę, a więc nie jest objęte pojęciem „warunków umowy o pracę” czy też „treści stosunku pracy”.

W konsekwencji na „innego pracodawcę” nie przechodzi obowiązek wypłaty odszkodowania w razie przestrzegania zakazu konkurencji.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojtek Rudzki - spolkacywilna.info 18 września, 2015 o 11:20

Ciekawe orzeczenie. A jakie była dotychczas praktyka sądów niższej instancji w tym zakresie?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 6 listopada, 2015 o 18:04

Dotychczas raczej uznawano, że umowa o zakazie konkurencji wiąże pracodawcę-następcę.

Odpowiedz

Kamil Kaliciński adwokat rozwody w Warszawie 1 czerwca, 2017 o 13:51

Bardzo dobrze, że się stało tak jak się stało. Prawo z zakresu konkurencji jest ciężkim tematem, no ale to orzeczenie je upraszcza:)

Odpowiedz

Tadeusz 27 lipca, 2017 o 13:00

Bardzo ciekawa informacja. Zawsze intuicyjnie wydawało mi się, że zakaz konkurencji przechodzi na tę drugą firmę. Muszę przyznać, że jestem zaskoczony tym, że jest inaczej, niemniej dobrze wiedzieć.

Odpowiedz

Robert 4 sierpnia, 2017 o 12:43

Też wydało mi się to w pierwszej chwili dziwne, no bo pracodawca fizycznie cały czas ten sam, ale potem wydało mi się logiczne, że jest to jednak inna firma i niezależnie od tego kto jest jej właścicielem to jest to inny pracodawca.

Odpowiedz

pewnynajemca 17 sierpnia, 2017 o 13:34

Bardzo dobry i rzeczowy wpis. Przydatne informacje. Warto znać przynajmniej podstawy w tym temacie, bo nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać.
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

grawicom 25 sierpnia, 2017 o 12:11

Również wydaje mi się, że to użyteczne informacje. Fajnie było dowiedzieć się czegoś nowego w tej tematyce.

Odpowiedz

Adwokat Babiak 11 grudnia, 2017 o 13:45

Bardzo interesująca informacja a orzeczenie strasznie interesujące. Nie zagłębiałam się w ten wątek ale według mnie również zazwyczaj taki zakaz przechodził na następcę.

Odpowiedz

Jolanta 9 lutego, 2018 o 23:33

W realiach działalności gospodarczej którą ja prowadzę logiczniej byłoby jednak gdyby zakaz konkurencji obejmował także nowego pracodawcę.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: