Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Wypowiedzenie – ziarna i plewy w internecie

Kalina Jarosławska26 września 2012Komentarze (0)

W sieci znajdziesz masę informacji o wypowiedzeniu umowy o pracę. Jest dużo portali HR, funkcjonuje sporo forów, płatnych i bezpłatnych, na których możesz zasięgnąć porady.

W tym nieograniczonym zalewie treści czasem ciężko oddzielić informacje rzetelne od szkodliwych czy niezgodnych z prawem. Niewłaściwe porady nie wynikają ze złej woli, a przede wszystkim z niewiedzy albo z „coś gdzieś słyszałem”, a radzącym w ten sposób trudno odmówić życzliwości i chęci pomocy.

Bywa jednak i tak, że radzący upierają się przy swojej niewłaściwej wersji. Osoba poszukująca informacja chciałaby wierzyć o tym, którzy radzą jej korzystnie, dlatego tym trudniej jest zachować krytyczne podejście.

Ostatnio na Goldenline, na forum „Bezpłatne porady prawne”, zapytano o kwestie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Jeden z dyskutantów ewidentnie udzielił nieprawidłowej porady – choć korzystnej dla osoby pytającej – podpierając się przepisami dotyczącymi umowy na czas nieokreślony. Upierał się dalej przy swojej wersji, choć inni forumowicze zwrócili mu uwagę, że źle podpowiada. Ostatecznie jego wypowiedzi usunięto – i dobrze, bo naprawdę wprowadził zamęt. Widzisz więc, że w internecie można trafić na miny i niekoniecznie wyjść na tym dobrze.

Pytanie zadane w poście otwierającym dyskusję sprowadzało się do tego, czy jeżeli po otrzymaniu dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie, to okres wypowiedzenia się wydłuży.

Oczywiście nie. Umowa o pracę rozwiąże się w normalnym trybie, bowiem wypowiedzenie zostało dokonane prawidłowo w czasie, gdy pracownik był zdolny do pracy. Dotyczy to także każdego wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony.

Inna sytuacja byłaby jednak, gdyby pracodawca uprzedził pracownika o tym, że zamierza rozwiązać umowę o pracę, ale tego nie zrobił, bo np. nie miał gotowego dokumentu wypowiedzenia. Często się zdarza wówczas, że pracownik przynosi zwolnienie lekarskie. Formalnie nie można go zwolnić, a możliwości weryfikacji, czy niezdolność do pracy rzeczywiście istnieje, są ograniczone.

Ale może ustne wypowiedzenie byłoby skuteczne?

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: