W poprzednim poście napisałam kilku słów o opodatkowaniu – a dokładnie o zwolnieniu z opodatkowania – odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.
Dzisiaj pora opowiedzieć o tym, jak można spróbować odzyskać podatek zapłacony (w formie zaliczek na podatek dochodowy) przez płatnika (pracodawcę bądź komornika, w zależności od tego, czy wyrok sądu jest wykonywany dobrowolnie, czy też w drodze egzekucji).
Odpowiedzi na pytanie „JAK?” należy szukać w Ordynacji podatkowej.
Zaliczki na podatek dochodowy, potrącone przez płatnika przy wypłacie odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, stanowią nadpłatę.
Niestety jednak zasadniczo zwrotu nadpłaty nie możemy żądać od razu po pobraniu zaliczek przez płatnika. Musimy najpierw złożyć zeznanie roczne, wykazując w nim wszystkie kwoty potrącone przez płatnika – zazwyczaj na podstawie przesłanego nam formularza PIT-11 (również komornik powinien dostarczyć nam taki formularz).
Jak odzyskać nadpłatę?
Aby odzyskać nadpłatę w podatku dochodowym, wynikającą z zaliczek niesłusznie pobranych przez płatnika przy wypłacie odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, trzeba złożyć do urzędu skarbowego wniosek o stwierdzenie nadpłaty, w którym należy krótko opisać sytuację i wskazać, dlaczego domagamy się zwrotu nadpłaconego podatku. Jeżeli urząd skarbowy stwierdzi nadpłatę, a my mamy jakiekolwiek zaległości podatkowe, nadpłata zostanie z urzędu zaliczona na poczet tych zaległości. W innych przypadkach będzie ona podlegała zwrotowi z urzędu, chyba że wskażemy, iż naszym życzeniem jest zaliczenie jej na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Nadpłata podlega zwrotowi zasadniczo w ciągu 30 dni od dnia wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę. We wniosku do urzędu skarbowego możemy wskazać rachunek bankowy, na który ma być zwrócona nadpłata – inaczej zostanie ona wypłacona w gotówce.
Gdy urząd skarbowy odmówi stwierdzenia nadpłaty
Decyzję odmawiającą stwierdzenia nadpłaty można zaskarżyć do dyrektora izby skarbowej w drodze odwołania. Gdy odwołanie nie odniesie skutku, pozostaje droga sądowa – przed sądem administracyjnym, do którego wnosi się skargę na decyzje organów podatkowych.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Jest to całkowicie zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, że każdy pracownik może żądać odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Warto wiedzieć, że takie odszkodowanie jest objęte zwolnieniem od podatku dochodowego.
Nie ma co do tego wątpliwości. Jednak zdarza się, że podczas egzekucji nadgorliwy komornik pobiera zaliczkę na podatek jako płatnik. Zdarza się też, że świadczenie ze stosunku pracy o charakterze odszkodowawczym podlega opodatkowaniu i ozusowaniu, pracodawca wypłacając je potrąca stosowne kwoty, a pracownik – w przekonaniu, że odszkodowanie jest wolne od obciążeń – wszczyna egzekucję o „brakującą” należność.