Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę – jak odzyskać podatek?

Kalina Jarosławska22 maja 20112 komentarze

W poprzednim poście napisałam kilku słów o opodatkowaniu – a dokładnie o zwolnieniu z opodatkowania – odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.

Dzisiaj pora opowiedzieć o tym, jak można spróbować odzyskać podatek zapłacony (w formie zaliczek na podatek dochodowy) przez płatnika (pracodawcę bądź komornika, w zależności od tego, czy wyrok sądu jest wykonywany dobrowolnie, czy też w drodze egzekucji).

Odpowiedzi na pytanie „JAK?” należy szukać w Ordynacji podatkowej.

Zaliczki na podatek dochodowy, potrącone przez płatnika przy wypłacie odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, stanowią nadpłatę.

Niestety jednak zasadniczo zwrotu nadpłaty nie możemy żądać od razu po pobraniu zaliczek przez płatnika. Musimy najpierw złożyć zeznanie roczne, wykazując w nim wszystkie kwoty potrącone przez płatnika – zazwyczaj na podstawie przesłanego nam formularza PIT-11 (również komornik powinien dostarczyć nam taki formularz).

Jak odzyskać nadpłatę?

Aby odzyskać nadpłatę w podatku dochodowym, wynikającą z zaliczek niesłusznie pobranych przez płatnika przy wypłacie odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, trzeba złożyć do urzędu skarbowego wniosek o stwierdzenie nadpłaty, w którym należy krótko opisać sytuację i wskazać, dlaczego domagamy się zwrotu nadpłaconego podatku. Jeżeli urząd skarbowy stwierdzi nadpłatę, a my mamy jakiekolwiek zaległości podatkowe, nadpłata zostanie z urzędu zaliczona na poczet tych zaległości. W innych przypadkach będzie ona podlegała zwrotowi z urzędu, chyba że wskażemy, iż naszym życzeniem jest zaliczenie jej na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Nadpłata podlega zwrotowi zasadniczo w ciągu 30 dni od dnia wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę. We wniosku do urzędu skarbowego możemy wskazać rachunek bankowy, na który ma być zwrócona nadpłata – inaczej zostanie ona wypłacona w gotówce.

Gdy urząd skarbowy odmówi stwierdzenia nadpłaty

Decyzję odmawiającą stwierdzenia nadpłaty można zaskarżyć do dyrektora izby skarbowej w drodze odwołania. Gdy odwołanie nie odniesie skutku, pozostaje droga sądowa – przed sądem administracyjnym, do którego wnosi się skargę na decyzje organów podatkowych.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sebastian 4 maja, 2021 o 16:13

Jest to całkowicie zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, że każdy pracownik może żądać odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Warto wiedzieć, że takie odszkodowanie jest objęte zwolnieniem od podatku dochodowego.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 6 maja, 2021 o 20:08

Nie ma co do tego wątpliwości. Jednak zdarza się, że podczas egzekucji nadgorliwy komornik pobiera zaliczkę na podatek jako płatnik. Zdarza się też, że świadczenie ze stosunku pracy o charakterze odszkodowawczym podlega opodatkowaniu i ozusowaniu, pracodawca wypłacając je potrąca stosowne kwoty, a pracownik – w przekonaniu, że odszkodowanie jest wolne od obciążeń – wszczyna egzekucję o „brakującą” należność.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: