Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Tarcza 4.0: zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy można wypowiedzieć

Kalina Jarosławska07 czerwca 2020Komentarze (0)

zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy4 czerwca 2020 r. Sejm uchwalił tarczę kryzysową 4.0. Ustawa wprowadza art. 15gf, na podstawie którego pracodawca będzie mógł wypowiedzieć zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Okres wypowiedzenia to 7 dni.

>>> Zobacz cały tekst uchwalonej ustawy – tarcza 4.0 <<<

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy: wypowiedzenie i odstąpienie

Art. 15gf wprowadza nowe rozwiązanie, którego nie przewiduje Kodeks pracy. Choć z Kodeksu pracy to wprost nie wynika, to większość prawników się zgadza, że umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy można wypowiedzieć. Warunkiem jest jest, aby taka możliwość została przewidziana w umowie. Poza tym pracodawca nie może dowolnie wypowiadać umowy. Muszą istnieć ważne powody, aby mógł to zrobić.

Od umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy można również odstąpić. Znowu jednak umowa musi przewidywać taką możliwość. Musi także wskazywać termin, w ciągu którego można od niej odstąpić. W praktyce najczęściej jest to dzień, kiedy ma się rozwiązać się umowa. Czyli wówczas, gdy zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy ma wejść w życie.

Po wejściu w życie art. 15 gf każdą umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy będzie można rozwiązać za wypowiedzeniem, nawet jeżeli nie ma w niej mowy o wypowiedzeniu albo odstąpieniu, albo jeżeli okres wypowiedzenia jest dłuższy. Po wypowiedzeniu zakaz konkurencji przestanie obowiązywać. Pracodawca nie będzie musiał płacić odszkodowania, a pracownik – przestrzegać zakazu konkurencji. Taki zresztą jest argument rządu. Możliwość wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji ma pomóc pracodawcom, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie są w stanie ponieść wszystkich kosztów działalności. Chodzi więc o to, aby mogli zaoszczędzić.

W związku z tym, że art. 15 gf tylko pracodawcom daje możliwość zakończenia umowy o zakazie konkurencji, pojawiły się opinie, że jest to niezgodne z konstytucją. Można o tym przeczytać tutaj. Takie argumenty mogą pomóc, jeżeli pomiędzy pracodawcą a pracownikiem dojdzie do sporu w związku z wypowiedzeniem umowy o zakazie konkurencji, które nie było w niej przewidziane.

Doręczenie wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji

Doręczenie wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji wiąże się z takimi samymi problemami jak doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę. Wszystko przez to, że w okresie epidemii nie działa procedura zwrotnego potwierdzenia odbioru, a zwykły listy polecone można po prostu wrzucić do skrzynki pocztowej. Pisałam o tym tutaj.

>>> Przeczytaj o doręczaniu korespondencji pocztowej w okresie epidemii <<<

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: