Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Wypowiedzenie umowy o pracę – przyjąć czy nie przyjąć?

Kalina Jarosławska29 stycznia 20112 komentarze

Aktualizacja: 6 maja 2021 r.

Wyobraź sobie następującą sytuację:

pracodawca prosi Cię na rozmowę, podczas której informuje Cię o zamiarze zakończenia współpracy i wręcza Ci oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę z prośbą o jego podpisanie. Ty zaś nie tylko nie podpisujesz dokumentu, lecz również odmawiasz jego przyjęcia, obawiasz się bowiem, że będzie to oznaczało akceptację zwolnienia i pogorszy Twoją sytuację. Opuszczasz pracodawcę w przekonaniu, że zostawiłeś sobie furtkę do ewentualnych dalszych działań.

Na tle opisanego zdarzenia można zadać sobie kilka pytań:

  • Czy wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę wymaga przyjęcia czy też zgody pracownika?
  • Czy podpisanie przez pracownika dokumentu zawierającego wypowiedzenie umowy o pracę oznacza jego akceptację?
  • Czy odmowa przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę znacząco poprawia sytuację prawną pracownika?

Jeżeli mielibyśmy udzielić krótkich odpowiedzi na te pytania, można by użyć formuły 3 x NIE 🙂

Dlaczego?

Po pierwsze, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę nie wymaga zgody ani akceptacji pracownika. Oznacza to, że odmowa przyjęcia przez pracownika pisemnego oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę nie wpływa na skuteczność dokonanego wypowiedzenia. Innymi słowy, jeżeli pracodawca faktycznie złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę (tj. w taki sposób, że pracownik mógł się z nim zapoznać – jak w podanym przykładzie), to niezależnie od tego, czy pracownik je przyjmie czy też nie, doprowadza ono do rozwiązania umowy o pracę.

Po drugie, z prawnego punktu widzenia podpisanie przez pracownika dokumentu zawierającego wypowiedzenie umowy o pracę nie oznacza jego akceptacji (gdyż taka akceptacja nie jest potrzebna), a może służyć jedynie jako pokwitowanie, czyli potwierdzenie, że oświadczenie o wypowiedzeniu zostało złożone. Pokwitowanie takie ma przede wszystkim znaczenie dowodowe, to znaczy – w razie ewentualnego sporu sądowego pracodawca będzie mógł łatwo dowieść, że skutecznie złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Po trzecie, odmowa przyjęcia oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę nie polepsza w jakiś szczególny sposób sytuacji prawnej pracownika, nie daje mu bowiem dodatkowego czasu na podjęcie ewentualnych działań ani nie odsuwa w czasie momentu rozwiązania umowy o pracę. Wręcz przeciwnie: należy mieć świadomość, że od dnia, w którym pracodawca dokonał wypowiedzenia, biegnie termin na złożenie odwołania do sądu pracy; termin ten jest krótki, gdyż wynosi tylko 21 dni.

W procesie sądowym brak pokwitowania pracownika na dokumencie obejmującym wypowiedzenie umowy o pracę może niekiedy doprowadzić do sporu, czy wypowiedzenie zostało rzeczywiście dokonane, jednakże w większości przypadków fakt ten można potwierdzić za pomocą innych dowodów (zwłaszcza zeznań świadków). Z tych względów odmowy pokwitowania nie należy traktować jako skutecznego środka obrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

sud 25 lutego, 2016 o 19:44

a jesli pracownik nie przyjal/nie podpisal wypowiedzenia i tylko uslyszal o tym zamiarze – wreczenia wypowiedzenia – (3 miesieczny okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreslony), to czy pracodawca ma pozniej (lub szybciej) jakis obowiazek wyslania, np. poczta, takiego wypowiedzeia temuz pracownikowi ??
a pracownik sam po jakims czasie (bo jest nieobecny w pracy z powodu choroby po tym ”feralnym dniu/zdarzeniu”) dzwonil do kadr, bo nie zapoznal sie z tym wypowiedzeniem ani go nie otrzymal, i ustnie dowiedzial sie ze wypowiedzenia nie ma obowiazku wysylac, ze zostala sporzadzona notatka sluzbowa o nieprzyjeciu wypowiedzenia i o warunkach wypowiedzenia -tj. 3 miesiace wypowiedzenia (do konca lutego 2016) z powodow ekonomicznych i otrzyma odprawe dwumiesieczna. czy wypowiedzenia to jest ”realne/prawdziwe”?
czyli jak wypowiedzenia nie musi otrzymywac to tylko juz samo swiadectwo pracy na poczatku marca 2016? w jakim czasie, kiedy ma otrzymac to swiadectwo pracy (w gre wchodzi tylko droga pocztowa) ? oraz co bedzie, co moze byc tylko zawarte w takim swiadectwie pracy??

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 3 kwietnia, 2016 o 09:10

Skomplikowana sytuacja, musiałabym dopytać o kilka dodatkowych rzeczy i się zastanowić. Zapraszam po poradę.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Następny wpis: