Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Skrócenie okresów wypowiedzenia umowy o pracę

Kalina Jarosławska24 lutego 2013Komentarze (0)

W poście o okresach wypowiedzenia umowy o pracę pisałam, że okresów tych nie skrócić w umowie o pracę.

Chodzi o zakaz skracania z góry, tzn. pracodawca i pracownik nie mogą uzgodnić, że w razie wypowiedzenia umowy o pracę przez jednego z nich zastosowanie znajdzie krótszy okres wypowiedzenia niż wynikający z Kodeksu pracy.

Nie oznacza to jednak, że w pewnych konkretnych sytuacjach nie może dojść do skrócenia okresu wypowiedzenia.

Pierwszy taki przypadek to sytuacja, w której już po złożeniu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony pracownik i pracodawca ustalają, że umowa o pracę rozwiąże się wcześniej niż wynika to z ustawowego okresu wypowiedzenia. Konieczne jest tu zatem porozumienie stron co do daty ustania stosunku pracy, najlepiej na piśmie.

Porozumienie takie nie zmienia jednak trybu rozwiązania umowy o pracę. Nadal uznaje się, że ulega ona rozwiązaniu wskutek wypowiedzenia przez jedną ze stron, a nie wskutek porozumienia. W świadectwie pracy należy zatem wpisać, że ustanie stosunku pracy nastąpiło za wypowiedzeniem przez pracodawcę bądź pracownika. Natomiast data ustania stosunku pracy powinna być taka, jak strony ustaliły w porozumieniu.

W drugim przypadku Kodeksu pracy upoważnia pracodawcę do skrócenia okresu wypowiedzenia w sytuacji gdy przyczyną wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę na czas nieokreślony jest upadłość lub likwidacja pracodawcy albo inna przyczyna niedotycząca pracownika.

Skrócić można jednak wyłącznie najdłuższy 3-miesięczny okres wypowiedzenia, i nie więcej niż do 1 miesiąca. Pracownikowi natomiast przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Jeżeli w tym okresie pracownik pozostawał bez pracy, wlicza mu się go do stażu pracy.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: