Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Pracownik na wychowawczym – nie można go zwolnić?

Kalina Jarosławska24 listopada 2012Komentarze (0)

Zgodnie z kodeksem pracy pracownik przebywający na urlopie wychowawczym jest chroniony przed zwolnieniem.

Art. 186[1] § 1 k.p.:

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Wydawałoby się, że sprawa jest prosta.

Oczywiście w praktyce pojawił się problem, a mianowicie: czy pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym można zwolnić na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, czyli z przyczyn niedotyczących pracownika, np. reorganizacji firmy, likwidacji stanowiska pracy, itp.

Odpowiedź na to pytanie znajdujemy z jednej z uchwał Sądu Najwyższego – z 13 lutego 2006 r., II PZP 13/05.

Nie wdając się w szczegóły: zdaniem SN, jeżeli mamy do czynienia ze zwolnieniami na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, to można rozwiązać stosunek pracy również z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym, chociażby nie zachodziły okoliczności wskazane w 186[1] § 1 k.p.

Na tych samych zasadach dopuszczalne będzie również zwolnienie pracownika, który pracuje na obniżonym etacie w ramach prawa do urlopu wychowawczego.

Zwolnienie pracownika korzystającego z praw związanych z urlopem wychowawczym będzie zatem zgodne z prawem, o ile podana przez pracodawca przyczyna niedotycząca pracownika jest prawdziwa. W przeciwnym przypadku – co, jak wiadomo, zdarza się nierzadko – pracownikowi przysługiwały będą roszczenia wynikające z niezgodnego z prawem lub nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę.

Decydując się na ewentualne odwołanie do sądu pracy, trzeba pamiętać o ryzyku zwrotu odprawy pieniężnej (jeżeli została wypłacona). Warto więc poradzić się profesjonalisty i skalkulować finansowe „za” i „przeciw”.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: