Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Od wypowiedzenia zmieniającego również można się odwołać

Kalina Jarosławska09 lipca 2012Komentarze (0)

Od ostatniego wpisu minęły już 2 tygodnie… Nie, niestety przerwa nie była spowodowana urlopem, wręcz przeciwnie. W mojej pracy bywa tak, że zadań jest akurat tyle, żeby spokojnie wykonać wszystkie obowiązki i jeszcze skrobnąć coś na blogu, zaś innym razem nie wiadomo w co ręce włożyć – właśnie ostatnio mnie to spotkało 🙂

Ale do rzeczy…

Chciałam Cię uczulić, że jeżeli nie zgadzasz się z wypowiedzeniem zmieniającym a jednocześnie niekoniecznie chcesz doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę, możesz się od niego odwołać – na takich samych zasadach jak od wypowiedzenia definitywnego (tzn. takiego, które od początku zamierzone jest jako sposób zakończenia umowy o pracę).

Przede wszystkim więc musisz zachować termin złożenia odwołania, który wynosi 7 dni.

Możesz kwestionować zarówno przyczynę wypowiedzenia zmieniającego (jeżeli dotyczy ono umowy o pracę na czas nieokreślony) jak i formalną procedurę jego przeprowadzenia.

Możesz dochodzić odszkodowania bądź przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach.

Oczywiście w wypowiedzeniu zmieniającym powinno być zawarte pouczenie o prawie odwołania się do sądu pracy – wraz z wskazaniem konkretnego sądu. Pracodawcy popełniają tu te same błędy, co przy wypowiedzeniu definitywnym. Nie zniechęcaj się jednak i zawsze sprawdź, czy być może jest inny sąd – bliższy Ci – niż ten, który wskazał pracodawca. Są jednak pozytywne wyjątki – nie dalej jak w zeszłym tygodniu klient konsultujący ze mną kwestie prawne związane z wypowiedzeniem zmieniającym pokazał mi dokument, który wskazywał dwa alternatywne sądy: jeden w mieście siedziby pracodawcy, drugi – w mieście, gdzie pracownik wykonywał pracę. I choć sama sytuacja była mało przyjemna dla pracownika, to jednak podobało mi się, że pouczenie była napisane poprawnie, a nawet – hiperpoprawnie.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: