Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Obniżenie etatu w ramach prawa do urlopu wychowawczego

Kalina Jarosławska04 listopada 20124 komentarze

Na początek trochę historii, ale niezbyt zamierzchłej:

Od 2004 r. obowiązuje przepis, który umożliwia pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego powrót do pracy w ramach obniżonego wymiaru czasu pracy (nie niższego niż pół etatu). Pracodawca zobowiązany jest uwzględnić wniosek pracownika w tym zakresie.

Z kolei od 2009 r. obowiązuje przepis, że pracodawca nie może wypowiedzieć takiemu pracownikowi umowy o pracę w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia powrotu do poprzedniego wymiaru czasu pracy, jednak nie dłużej niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie umowy o pracę jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Wydawałoby się – bajka. Można wrócić do pracy i to na obniżony etat, a pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę, czyli mamy gwarancję zatrudnienia przez co najmniej 12 miesięcy. Dla wielu pracowników (nie oszukujmy się – przede wszystkim kobiet)  jest to bardzo duża wartość. A jeśli pracodawca zdecyduje się zakończyć współpracę, to przecież musi zapłacić za te 12 miesięcy.

Tak pięknie to niestety nie jest.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że każde oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę (za wypowiedzeniem czy bez) jest skuteczne, nawet jeżeli jest obiektywnie niezgodne z prawem. W związku z tym, jeżeli pracownik uprawniony to urlopu wychowawczego wrócił do pracy na obniżony wymiar etatu i otrzymał wypowiedzenie, jest ono skuteczne, a bronić się przed nim można wyłącznie poprzez odwołanie do sądu pracy.

Po drugie, nie jest tak, że pracownik zwolniony wbrew zakazowi, o którym piszę, będzie uprawniony do odszkodowania czy wynagrodzenia za okres 12 miesięcy. Nie. Niezgodne z prawem wypowiedzenie rodzi bowiem wyłącznie roszczenia o przywrócenie do pracy (przy umowie na czas nieokreślony) bądź o odszkodowanie w maksymalnej wysokości równej 3-miesięcznym zarobkom. O 12 miesiącach w ogóle nie może być mowy.

Po trzecie, jest sposób, aby takiego pracownik zwolnić całkowicie zgodnie z prawem, nie naruszając zakazu…

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Malwina 24 stycznia, 2013 o 12:28

Pisze Pani że jest sposób aby takiego pracownika zwolnic całkowicie i jeszcze zgodnie z prawem, jak to możliwe??? skoro przepis jest jasny i czytelny ale oczywiście w tym chorym kraju matka malutkiego dziecka nie może sie czuc bezpieczna nawet 12 miesięcy bo zawsze jakiś krętacz znajdzie sposób aby ja wywalić… no ręce opadają

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 25 stycznia, 2013 o 22:44

Tak, jest na to sposób – reorganizacja/likwidacja stanowiska pracy, czyli ogólnie rzecz biorąc przyczyny niedotyczące pracownika. Oczywiście muszą być to przyczyny rzeczywiste, wynikające z uzasadnionych potrzeb. Nie pochwalam sytuacji, w której pracodawca kręci, żeby pozbyć się pracownika. Jednak w normalnej sytuacji należy uwzględniać interesy obu stron, również pracodawcy – wbrew temu, co się wydaje pracownikom, on również zasługuje na ochronę.

Odpowiedz

Agnieszka 11 lutego, 2013 o 09:50

Witam
ten prosty sposób pozbycia się pracownicy powracającej do pracy i obniżającej etat jest w praktyce bardzo prosty, bez mrugnięcia okiem pracodawca zwolnił mnie, jedyne co warto zauważyć, że wtedy dostaje się tylko mniejsze pieniądze po dopełnieniu formalności o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, bo przecież bez tego i tak nawet na umowie na czas nieokreślony będzie mógł zwolnić pracownika w trybie ustawy z której pochodzi likwidacja stanowiska pracy czy reorganizacja, czyli interesy pracodawcy kwitną za mniejsze pieniądze,
pozdrawiam Agnieszka

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 16 lutego, 2013 o 18:30

Trudno mi ocenić tę sytuację od strony prawnej, jeżeli nie znam wszystkich okoliczności.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: