Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Jakie słowa kluczowe prowadzą na blog?

Kalina Jarosławska26 lutego 20132 komentarze

Od czasu do czasu zaglądam w statystyki bloga, żeby zobaczyć, jakie słowa kluczowe wpisane do wyszukiwarek prowadzą czytelników na mój blog.

Zazwyczaj zatrzymywałam się na pierwszej stronie i nie patrzyłam dalej. Najbardziej popularną frazą, która wiedzie do bloga, jest „wypowiedzenie umowy o pracę” i jej różne odmiany. Chyba nie ma się co dziwić 😉

Ostatnio dokopałam się trochę dalej i wybrałam kilka słów kluczowych, które wydały mi się interesujące i które sygnalizują praktyczne problemy.

Egzekucja ugody pozasądowej – ugoda pozasądowa, w przeciwieństwie do ugody sądowej, nie jest tytułem egzekucyjnym, nie można nią uzyskać klauzuli wykonalności i iść bezpośrednio do komornika. Jeżeli chcesz wyegzekwować pieniądze przyrzeczone Ci w ugodzie, musisz wystąpić z osobnym pozwem. Zazwyczaj jednak postępowanie jest wtedy krótsze i mniej skomplikowane, roszczenie opiera się bowiem na dokumencie (ugodzie).

Czy jest możliwa zmiana sądu – jeżeli pozew został wniesione do sądu miejscowo właściwego albo i niewłaściwego, ale druga strona na czas (tj. przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy) nie zgłosiła właściwego zarzutu, następuje tzw. utrwalenie właściwości miejscowej i sądu nie można już zmienić. Bywa to przyczyną komplikacji logistycznych. Kiedyś klientka, której udzieliłam porady prawnej, nieopacznie wniosła pozew do sądu we Wrocławiu, choć mogła to zrobić w Gdańsku, gdyż tu wykonywała pracę. Niestety, gdy sobie uświadomiła problem, było już za późno na to, aby skierować sprawę do sądu w Gdańsku. Można było co najwyżej wnosić, aby ona i inni świadkowie zostali przesłuchani w Gdańsku w ramach tzw. pomocy prawnej. To rozwiązanie zazwyczaj nie jest zbyt dobre, gdyż sąd lokalny nie zna sprawy, nie ma nawet jej akt i ogranicza się do pytań zasygnalizowanych przez sąd główny. Więcej o właściwości sądu w sprawach dotyczących odwołania od rozwiązania umowy o pracę pisałam tutaj.

Czy pracodawca może podać mnie na świadka – odpowiedź jest krótka: może, jeżeli masz wiedzę o okolicznościach istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy.

Czy pracownik może poprosić o świadka podczas wręczania wypowiedzenia – może, ale pracodawca nie musi się na to godzić. Zazwyczaj to pracodawca w takiej sytuacji prosi świadków.

Czy ugoda między stronami o wycofanie pozwu musi być sporządzona w prokuraturze – nie, nie musi. Nie musi być nawet sporządzona przed sądem.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech 26 lutego, 2013 o 21:17

Kop dalej, właśnie te „długie ogony” są najciekawsze 🙂

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 26 lutego, 2013 o 21:29

Właśnie widzę 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: