Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Fikcyjna przyczyna wypowiedzenia a odprawa pieniężna

Kalina Jarosławska24 stycznia 2014Komentarze (0)

Rok temu pisałam o tym, że likwidacja stanowiska pracy bywa dyżurną przyczyną wypowiedzenia.

Jest też druga strona medalu. Zdarza się bowiem tak, że pracodawcy podają w wypowiedzeniu umowy o pracę fikcyjną przyczynę wypowiedzenia wiążącą się z pracownikiem, zazwyczaj dość niejasną (np. utrata zaufania, brak efektywności, niespełnienie oczekiwań). Jednocześnie prawdziwym powodem rozwiązania umowy o pracę są cięcia kosztów, reorganizacja, likwidacja stanowiska pracy, czyli ogólnie przyczyny nie dotyczące pracownika.

Zabieg ten wykonywany jest po to, aby uniknąć obowiązku wypłaty odprawy pieniężnej z ustawy o zwolnieniach grupowych.

Co może wtedy zrobić pracownik?

Oczywiście może odwołać się od wypowiedzenia i zakwestionować autentyczność przyczyny podanej przez pracodawcę. Jak wiadomo, jednym z roszczeniem jest wówczas odszkodowanie. Dodatkowo w tym samym postępowaniu można dochodzić odprawy pieniężnej.

Oba roszczenia kumulują się, tzn. że można ich obu dochodzić jednocześnie w pełnej wysokości. Odprawy pieniężnej można dochodzić również później, po zakończeniu procesu wynikłego wskutek odwołania od wypowiedzenia. Trzeba jednak zmieścić się w 3-letnim okresie przedawnienia.

Pamiętaj, że podstawy zasądzenia każdego z roszczeń są odmienne. Różnice dotyczą przede wszystkim ciężaru dowodu.

W procesie z odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę to pracodawca musi udowodnić prawdziwość i konkretność przyczyny. Natomiast w procesie o odprawę to pracownik musi udowodnić, że rzeczywistą przyczyną zwolnienia był powód niedotyczący pracownika.

Nie zawsze jest to proste i nie zawsze wykazanie fikcyjności przyczyny podanej w wypowiedzeniu jest równoznaczne z wykazaniem, że zwolnienie nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownika. Wysiłki dowodowe pracownika muszą iść dokładnie w tym kierunku. Dlatego przed ewentualnym wszczęciem procesu o odprawę zastanów się, jakimi dowodami dysponujesz.

Orzeczenia Sądu Najwyższego, do których warto zajrzeć:

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: