Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Co słychać w Google?

Kalina Jarosławska05 maja 2013Komentarze (0)

Dzisiaj ponownie sprawdziłam, po jakich mniej popularnych (tzn. innych niż „wypowiedzenie umowy o pracę”) frazach czytelnicy trafiają na mój blog.

Muszę powiedzieć, że niektóre frazy wzbudzają i u mnie zastanowienie, nie wszystko bowiem jest jasne i oczywiste od ręki. Jedną taką frazę zachowam na razie w tajemnicy. Na pewno jednak wkrótce na blogu pojawi się dedykowany jej wpis.

Tymczasem krótka porcja słów kluczowych na dzisiaj:

co oznacza nieprzyjęcie wypowiedzenia – nic nie oznacza, wypowiedzenia nie można przyjąć lub nie. Jest ono jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy lub pracownika i nie wymaga akceptacji adresata. Szerzej pisałam o tym w jednym z pierwszych moich artykułów na blogu o przyjęciu wypowiedzenia.

co w sytuacji, gdy pracownik w trakcie dwutygodniowego wypowiedzenia przyniesie zwolnienie lekarskie – nie dzieje się wtedy nic. Jeżeli wypowiedzenie było dokonane w czasie, gdy pracownik nie był na zwolnieniu lekarskim, biegnie ono normalnym trybem, a umowa o pracę rozwiązuje się po jego upływie.

czy braki formalne przedłużają postępowanieoczywiście, że tak. Sąd musi bowiem listownie wezwać do ich uzupełnienia. List może czekać na poczcie nawet 2 tygodnie. Potem musisz te braki uzupełnić, czyli najczęściej złożyć w sądzie jakieś pismo lub uiścić opłatę. To również zabiera czas – co najmniej miesiąc, jeśli nie dłużej.

czy można zwolnić pracownicę na urlopie wychowawczym z powodu likwidacji stanowiska pracynie jest to wykluczone.

czy w okresie wypowiedzenia można zwolnić dyscyplinarnie – można. W zależności jednak od tego, czy wypowiedzenie i zwolnienie dyscyplinarne były prawidłowe, czy też nie, pracownikowi będą przysługiwały odmienne roszczenia.

gdy nie ma klauzuli o odwołaniu się do sądu na wypowiedzeniu – brak pouczenia o prawie odwołania się do sądu jest nieprawidłowością, ale nie powoduje niezgodności z prawem wypowiedzenia. Jeżeli jednak spóźnisz się z wniesieniem odwołania (masz na to 7 dni), możesz wnosić o przywrócenie terminu powołując się na brak winy w opóźnieniu.

Obrazek: bezpośrednio z wyszukiwarki Google (5.05.2013)

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: