Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Co słychać w Google – lipiec 2013

Kalina Jarosławska17 sierpnia 2013Komentarze (0)

W Trójmieście jest piękna pogoda i tłumy turystów. W Sopocie na Monciaku nie ma gdzie szpilki wsadzić, wszystkie restauracje obłożone (w czwartek czekaliśmy godzinę na zamówiony posiłek), kolejka do Grycana wychodzi poza lokal.

Ciekawe, jak jest w centrum Gdańska. Dzisiaj wybieram się na spacer po ul. Długiej i już się boję tłumów 🙂

W tak pięknych okolicznościach przyrody nie chce się siedzieć przy komputerze, więc nic dziwnego, że blog nieco ucierpiał…

Aktywność czytelników również spada latem, ale udało mi się wyłuskać kilka ciekawych fraz, po których internauci trafiają na blog:

czy pracownik ma obowiązek zwrócić wypłaconą odprawę po rozwiązaniu umowy o pracę – jeśli umowa o pracę została wypowiedziana z przyczyn niedotyczących pracownika i uległa rozwiązaniu, a pracownik otrzymał odprawę i w spokoju rozstał się z pracodawcą – to nie, nie trzeba jej zwracać. Natomiast jeżeli pracownik odwołał się do sądu pracy, który uznał, że podana przyczyna była nieprawdziwa i pozorna, to rzeczywiście obowiązek zwrotu odprawy może wejść w grę.

różnica pomiędzy umową a ugodą – umowa jest pojęciem szerszym, ugoda to rodzaj umowy.

czy firmy dzwonią w sprawie dyscyplinarek – domyślam się, że chodzi o to, czy jeżeli do nowego pracodawcy przyjdzie pracownik z art. 52 (zwolnienie dyscyplinarne) na świadectwie pracy, to dzwoni on do poprzedniego pracodawcy z pytaniem, co ów pracownik nabroił. Formalnie nie ma tego podstaw, ale nie oszukujemy się – zwłaszcza w środowiskach bardziej ograniczonych (typu bankowcy), w mniejszych ośrodkach, gdzie ludzie się znają osobiście, takie telefony są na porządku dziennym.

czy można dać dyscyplinarkę na wypowiedzeniu można.

czy po wniesieniu odwołania od wypowiedzenia umowy można przed sądem pracy zmodyfikować żądania – można. Można w miejsce odszkodowania zażądać przywrócenia do pracy i na odwrót, o ile oczywiście w danej sprawie dopuszczalne są alternatywne roszczenia (zazwyczaj przy umowie o pracę na czas nieokreślony).

nieważne wypowiedzenie umowy o pracę – nie ma czegoś takiego jak nieważne wypowiedzenie umowy o pracę. Trzeba to mocno podkreślić. Nawet jeżeli dokonano go w formie ustnej, przez telefon, e-mailem, bez podania przyczyny (przy umowach na czas nieokreślony), jest ono zawsze ważne i skuteczne, docelowo skutkując rozwiązaniem umowy o pracę.

W czym mogę Ci pomóc?

[contact-form-7 id=”63″ title=”Contact form 1″]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do nas :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: